Český reprezentační výběr včera odehrál poslední utkání ve skupině na mistrovství světa. S Kanadou prohrál 1:3, což v době konce zápasu znamenalo třetí místo. Jenomže pak se do hry vložilo Lotyšsko, které po prodloužení porazilo první Švýcarsko, vyprovodilo z turnaje Slováky a Čechy odsunulo na čtvrtou pozici.

Málokdo čekal, že by český národní tým proti Kanadě vyhrál. I když už Kanada jen horkotěžko porazila Slovensko a prohrála po nájezdech s Norskem. Proti Česku ale udávala Kanada ve velké většině zápasu tempo hry. Po prvním dějství vedla 1:0, v tom druhém český nápor resultoval ve vyrovnávací trefu. A lehký outsider byl lepší.

Jenomže pak přišla poslední třetina a v té už byli znovu lepší hokejisté Kanady. Dali dva góly a Čechy odsoudili k pádu ve skupině. Doufalo se, že Češi skončí třetí a půjdou na druhý nejlepší tým skupiny A. To, co se ale dělo v zápase mezi Švýcarskem a Lotyšskem, všem vyrazilo dech. Švýcarsko na turnaji ještě neprohrálo, s Lotyši se ale trápilo a prohrálo s ním po prodloužení.

A vzhledem k tomu, že Česko s Lotyšskem po prodloužení prohrálo také, poprvé ve své historii, skončilo ve skupině až za ním. Na čtvrtém místě. Ve čtvrtfinále tak Čechy čekají Spojené státy americké, jasný vítěz druhé skupiny, který ještě neprohrál. Navíc se bude hrát v Tampere, kam budou muset Češi odcestovat.

Kvalitní tým bez prohry

Bezprostřední dojmy po losu sdělil českým médiím kouč reprezentace Kari Jalonen. „Nakonec na nás připadly Spojené státy americké, což je velmi kvalitní tým, který na turnaji ještě neprohrál,“ pronesl finský kouč na české lavičce. S USA se potkali Češi také vloni, v bitvě o třetí místo. A vyhráli nad nimi vysoko 8:4.

Cesta do semifinále povede přes klikatou cestu, nikdo ale nechce vůbec nic zabalit. V dalších zápasech vyzve první Švýcarsko čtvrté Německo, Švédsko bude hrát s Lotyšskem a Kanada s Finskem. Zápasy čtvrtfinále mistrovství světa jsou na programu ve čtvrtek, český tým bude hrát v Tampere v 15:20. Případné semifinále se odehraje v sobotu.

ZDROJIIHF, Hokej, Sport, Twitter, foto: IIHF
Předchozí článekTak jsme první, no a co. Sparťané mistrem ligy, devítileté čekání je minulostí