Čínská státní televize CCTV je nařčena z toho, že schválně lidem zatajuje pravdu. Čína se totiž opět zahalila do přísných proticovidových opatření. To by jí ale moc nehrálo do karet s velkolepou fotbalovou akcí a narvanými stadiony. Proto se v televizi rozhodli, že jednoduše budou dávat přenosy s půlminutovým zpožděním, aby měli čas diváky bez roušek vystřihnout. Právě v rouškách je totiž největší problém, Číňané jsou povinni roušky nosit i na čerstvém vzduchu. Možná by je ochozy plné nechráněných lidí překvapili.
Čína se opět zabalila do bubliny proticovidových opatření. Některé regiony, které podle prezidenta jsou na tom velmi špatně, jsou uzamčené. U ostatních probíhá každodenní testování na covid-19. Lidé se bouří a v městech vznikají rozsáhlé nepokoje. Jediné, co obyvatelé požadují je, aby došlo k okamžité rezignaci politiků. Čínská vláda si však chce svoji zemi udržet pod palbou velkého tajemství, a tak se žádná informace nesmí dostat dovnitř.
A to je samozřejmě problém. Katar totiž žádné omezení nemá. Lidé se můžou pohybovat na všech místech a to bez jakékoliv ochrany. Dokonce se nemusí ani testovat na covid-19. Toto by samozřejmě Čínská vláda nemohla do své země pustit. Proto se na internetu rozjeli vášnivé debaty i s důkazy, že Čínská státní televize CCTV mystifikuje obyvatele. Je to vlastně docela jednoduché. Zatímco my vidíme zápas hezky živě, v Číně dávají přenosy s půlminutovým zpožděním, aby mohli diváky bez roušek prostě a jednoduše vystřihnout.
S důkazy přišel Bill Birtles, který na svůj Twitterový účet nahrál video, kde představuje první dvě varianty. Na té první, oficiální, je vidět, jak reprezentant Kanady dává gól Chorvatskému týmu. Vidíme, že poté, co se gól uskuteční, zaměří se kamery také na jásající diváky. Na druhé kameře vidíme zase stejný gól, s tím, že diváky v záběru neuvidíte. Místo toho je zde vyobrazený pohled na trenéra Kanady Johna Herdmana. Celé toto divadlo je jen kvůli covidu. Protesty v Číně už neznají hranic. Dokonce i kameraman BBC Edward Lawrence byl při natáčení protestů zbit místní policii.
So I thought it was BS that China’s govt broadcaster was censoring shots of fans at the World Cup due to lockdown anger back home. But it’s true.
— Bill Birtles (@billbirtles) November 27, 2022
Here are live feeds from SBS & CCTV (which has a 32 second delay). As @DreyerChina explained, CCTV avoids crowd close ups: pic.twitter.com/wWui0cTdkC
„Nemohl jsem tomu uvěřit, dokud jsem to sám nezkontroloval, ale uprostřed protestů proti covidovým opatřením zde CCTV ve svých přenosech vystřihuje záběry na diváky zblízka,“ komentuje Stephen McDonell korespondent BBC z Číny.