5.7 C
Czech
Úterý 17. března 2026
FotbalČeský tým na MS? Během 24 let jednou jedinkrát. Všichni jsme zklamaní,...

Český tým na MS? Během 24 let jednou jedinkrát. Všichni jsme zklamaní, říká Vaclík

Po včerejším barážovém utkání je jasno. Česká reprezentace na mistrovství světa opět nepodívá, poslední jiskřička naděje zhasla po bitvě ve Švédsku. Češi dostali zápas do prodloužení, v něm ale bohužel inkasovali a dění v Kataru budou sledovat jen v televizi. Podobně jako v dalších pěti případech.

Když ještě existovalo Československo, národní barvy si na největší fotbalové akci planety vedly historicky celkem slušně. Několik základních skupin, dvě čtvrtfinále, v letech 1932 a 1962 pak také dvě druhá místa. Od rozdělení obou zemí ale český fotbal mezi světovými mocnostmi strádá.

Na světovém šampionátu se Češi samostatně představili jen jednou. Probili se na mistrovství světa v roce 2006, které hostilo Německo. Ve skupině porazili Spojené státy, pak prohráli s Ghanou a Itálii, což znamenalo letenku zpět domů. Důležité ale bylo, že se na podnik alespoň podívali.

Kromě Německa totiž český nároďák nebyl nikde. Ano, mistrovství Evropy, slušné výkon v Lize národů, mistrovství světa je ale z jeho pohledu prokleté. Francie, Korea a Japonsko, Jižní Afrika, Brazílie, Rusko a teď Katar. Tam všude se hrálo a bude hrát bez vlajky České republiky.

„V kabině je ticho, všichni jsme zklamaní,“ hodnotil utkání se Švédskem, které postoupilo do finále baráže na úkor Česka, brankář Tomáš Vaclík. Právě on ve Friends aréně v Solně chytil obří šanci Svanberga a působil jistě. Kapituloval jednou jedinkrát, bohužel pro něj to má ale fatální následky.

Další cíl? Dostat se na EURO

Český nároďák má na chvilku klid. Po utkání se Seveřany ho čeká další porce fotbalu až v červnu, kdy bude hrát Ligu národů. Utká se se Švýcary, Portugalci a Španěly, všichni ale ví, že oproti postupu na MS jsou tito zvuční soupeři v čele s Cristianem Ronaldem pouhou náplastí.

„Myslím, že jsme je mohli porazit i přes všechny absence, kterých bylo opravdu hodně. Ale myslím, že jsme se s tím poprali statečně. Nikdo jsme si na to nestěžovali a šli jsme do zápasu s tím, že odevzdáme maximum. Jsem si jistý, že to jsme splnili,“ věří Vaclík.

Po Lize národů bude následovat boj o EURO, které bude za dva roky hostit sousední Německo. Je jasné, že po neúspěchu v kvalifikaci bude mít repre o motivaci postaráno. Ještě navíc, když se bude hrát v zemi, která hraničí s Českou republikou.

„Některé výsledky v kvalifikaci na mistrovství světa mohly být lepší, ale náš tým v sobě něco má. Věřím, že další kvalifikace zvládneme opět úspěšně a na mistrovství Evropy postoupíme,“ doufá Vaclík.

Nejčtenější tento týden

Americká boxerská naděje míří do Británie. Jared Anderson poprvé zabojuje v Manchesteru

Jedna z nejzajímavějších postav současné těžké váhy se chystá na premiéru na britské půdě. Jared Anderson by měl 9. května nastoupit v Manchesteru na velkém galavečeru, který vyvrcholí titulovým duelem Fabia Wardleyho s Danielem Duboisem.

Emma Raducanu vynechá Miami Open. Nemoc ji nepustí na kurt

Turnaj Miami Open přichází o jedno z výrazných jmen. Emma Raducanu se kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům odhlásila, mimo hru je i Sonay Kartal. Pozornost tak poutá především návrat legendy Venus Williams.

Praha bude hostit část hokejového Světového poháru 2028

Praha se v únoru 2028 zařadí mezi dějiště hokejového Světového poháru. Turnaj se vrátí po dvanácti letech a vedle české metropole se bude hrát také v Calgary a Edmontonu. O2 arena nabídne zápasy základní skupiny i jedno utkání vyřazovací části, což pro české fanoušky znamená další velkou akci s účastí nejlepších hráčů planety.

Dva góly Pastrňáka a trefa Zachy na výhru nestačily, Boston prohrál s Devils

David Pastrňák a Pavel Zacha byli v ofenzivě Bostonu stoprocentní. Česká dvojice se postarala o všechny tři branky Bruins, jenže ani to na výhru nestačilo. Boston padl na ledě New Jersey 3:4 v prodloužení. Pastrňák navíc zapsal další výrazný večer a po dvou gólech si odnesl i ocenění pro druhou hvězdu utkání.

Aryna Sabalenka dobyla Indian Wells po epickém finále s Rybakinou

Finále prestižního turnaje BNP Paribas Open nabídlo tenisovou bitvu, která splnila očekávání. Světová jednička Aryna Sabalenka porazila po více než dvou a půl hodinách dramatického boje svou velkou rivalku Elenu Rybakinu 3:6, 6:3, 7:6 (8:6) a poprvé v kariéře ovládla turnaj v Indian Wells.

Krejčího devět bodů Portlandu nestačilo, New York otočil velkou ztrátu

Portland v dalším programu NBA padl na palubovce Philadelphie 103:109. Český reprezentant Vít Krejčí trefil tři trojky a zapsal devět bodů, hosté ale v koncovce znovu doplatili na slabší produktivitu z dálky. Ve stejné noci zaujal i výrazný obrat New Yorku proti Golden State a nečekané zaváhání Detroitu v Torontu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře proti Montrealu, Edmontonu se zranil Draisaitl

Lukáš Dostál pomohl Anaheimu 27 zákroky k výhře 4:3 na ledě Montrealu. Český souboj brankářů se nekonal, Jakub Dobeš zůstal mezi náhradníky. Nepříjemný večer zažil Edmonton, kterému v duelu s Nashvillem nedohrál Leon Draisaitl.

Sinner vyhrál Indian Wells a vyrovnal rekord Federera a Djokoviče

Jannik Sinner vyhrál poprvé v kariéře prestižní turnaj Indian Wells. Ve finále porazil Daniila Medvedeva ve dvou tiebreacích a potvrdil, že patří k absolutní špičce světového tenisu. Italský hráč zároveň vyrovnal historický rekord Rogera Federera a Novaka Djokoviče na tvrdém povrchu.

Drama do poslední chvíle, Sparta skolila Kladno a postupuje

Sparta je posledním čtvrtfinalistou extraligového play off. V rozhodujícím pátém duelu předkola porazila Kladno 3:2 po prodloužení a sérii ovládla 3:2 na zápasy. Postup domácím vystřelil v přesilovce kapitán Filip Chlapík, který rozhodl v čase 76:54. Pražany teď čeká čtvrtfinále proti Plzni.

Medveděv v Indian Wells ukončil Alcarazovu vítěznou sérii

Carlos Alcaraz letos poprvé narazil. V semifinále turnaje v Indian Wells nestačil na skvěle hrajícího Daniila Medveděva, který vyhrál 6:3 a 7:6. Očekávaný souboj Alcaraze s Jannikem Sinnerem se tak nekoná. Ruský tenista potvrdil velkou formu z posledních týdnů a znovu připomněl, že s ním musí špička ATP vážně počítat.

Adamczyková byla při návratu do Světového poháru osmá

Eva Adamczyková se po olympijském stříbru vrátila do seriálu Světového poháru osmým místem. V rakouském Montafonu prošla jako jediná z českého týmu až do vyřazovacích jízd a dlouho držela naději na výraznější výsledek. Nakonec ji zastavil nepovedený závěr semifinále a pád v malém finále. Vítězství slavila Švýcarka Sina Siegenthalerová.

Nosková v Indian Wells ožila a uznání si vysloužila i od Sabalenky

Linda Nosková do finále v Indian Wells neprošla, ale z Kalifornie odjíždí s turnajem, který jí může výrazně pomoct. Po slabším vstupu do sezony se znovu chytla, došla do semifinále a proti světové jedničce ukázala, že s elitou umí držet krok. Aryna Sabalenka sice vyhrála 6:3 a 6:4, česká tenistka ale favoritce zápas rozhodně neulehčila.

Chmelař rozhodl, Nečas skóroval a Rittich slavil výhru

Jaroslav Chmelař zařídil Rangers cennou výhru v Minnesotě. Martin Nečas korigoval porážku Colorada ve Winnipegu a David Pastrňák s Pavlem Zachou pomohli Bostonu k vítězství po nájezdech. Ze čtveřice českých brankářů se radoval jen David Rittich.

Antonelli vyhrál v Číně a vrátil Itálii triumf

Andrea Kimi Antonelli proměnil rekordní kvalifikaci v premiérové vítězství ve formuli 1. Devatenáctiletý jezdec Mercedesu ovládl Velkou cenu Číny, porazil George Russella a po dvaceti letech vrátil Itálii triumf v závodě mistrovství světa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama