Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Češi chtějí na domácím ME cenný kov. Soupeře ve skupině se dozvědí už tuto sobotu

  Medaile je jasným cílem české baseballové reprezentace na evropském šampionátu, který se bude konat příští rok od 24. září do 1. října v České republice. Hrát se bude napříč celou zemí – v Brně, Ostravě, Praze, Třebíči a Blansku. Jména soupeřů pro základní skupinu se Češi dozvědí už tuto sobotu dopoledne.

  Evropský turnaj se bude hrát systémem čtyř základních čtyřčlenných skupin. Česko je nasazeno do skupiny A, která se odehraje v Ostravě. Finálové boje se budou konat v Brně, v Třebíči a Blansku. Česká reprezentace bude hrát o konečné umístění vždy v YD aréně, domovském stadionu Draků Brno, mnohonásobných a úřadujících mistrů republiky.

  Český tým se na konci září senzačně probojoval na turnaj World Baseball Classic do Mekky baseballu Tokia, kterého se příští rok v březnu zúčastní nejlepší týmy s profesionály ze zámořské Major League Baseball a turnaj je tak neoficiálně považován za mistrovství světa. I proto Češi myslí na domácím šampionátu na historicky první cenný kov.

  „Uděláme maximum, abychom splnili sen několika baseballových generací, mezi kterými jsem byl i já jako hráč,“ slíbil trenér reprezentace Pavel Chadim. „Za posledních třicet let mělo medaile na mistrovství Evropy jedenáct různých zemí a Česko ještě ne. To chceme změnit,“ plánuje. „Samozřejmě to nebude vůbec snadné, protože hrát před domácím publikem bude hodně náročné, budeme se muset hodně věnovat i psychické stránce, ale věřím, že nám fanoušci pomohou. Je to náš sen, který chceme proměnit ve skutečnost,“ přeje si Chadim.

  Na výsledky sobotního losování skupin mistrovství Evropy budou čekat kromě Čechů také reprezentace Belgie, Francie, Chorvatska, Itálie, Izraele, Maďarska, Německa, Nizozemska, Rakouska, Řecka, Španělska, Švédska, Švýcarska, Ukrajiny a Velká Británie. Turnaje se nezúčastní Rusko, které mezinárodní federace kvůli anexi Ukrajiny ze šampionátu vyloučila. Titul z roku 2021 budou obhajovat Nizozemci, česká reprezentace skončila v Itálii před dvěma lety pátá.

  Losovat se bude v sobotu dopoledne ze čtyř košů, země budou nasazeny podle výsledků posledního ME. Mezi favority turnaje budou patřit hlavně obhájci z Nizozemska. „Jsou oproti ostatním silným zemím trochu odskočeni, mají hráče z MLB, takže bych si přál na ně narazit co nejpozději. Ve skupině není moc místa na klopýtnutí, i když postupují dva týmy,“ upozornil Chadim. Kromě Nizozemska patří mezi silné země také Španělsko, které Češi porazili v postupové cestě na World Baseball Classic, ale také Izrael, Itálie či Německo.

  V České republice se bude konat mistrovství Evropy potřetí a organizátoři chtějí uspořádat nejlepší kontinentální šampionát v historii. Podruhé se bude hrát ve formátu šestnácti týmů, což bude náročné hlavně na logistiku mezi hracími městy. „Jsme na to připraveni, na organizaci už pracujeme dlouho. Chceme z ME udělat show, která tady v baseballu ještě nebyla. Věříme, že tomu pomohou svými výkony hráči, ale také fanoušci. Chceme plný dům při každém zápasu českého týmu a úžasnou atmosféru, která hráčům pomůže,“ plánoval Ditrich.

  Rok 2023 považuje Ditrich v tuzemském baseballu za zlomový. „Budeme mít dva vrcholy, chceme uspět na World Baseball Classic i na mistrovství Evropy. Naším cílem je ale posunout baseball i díky propagační a náborové ‚road show‘ Česko hraje baseball, která pojede po tuzemsku od dubna až do samotného šampionátu. Nesmíme zapomínat na spolupráci s kluby a jsem moc rád, že můžu přivítat v naší baseballové rodině nového generálního partnera, což nám hodně pomůže v práci nejen s reprezentanty, ale hlavně s mládeží a trenéry, což je pro nás do budoucna klíčový směr,“ řekl Ditrich.


  Novým generálním partnerem České baseballové asociace a také domácího evropského šampionátu je Skupina ČEZ, hodně pomáhá také Národní sportovní agentura. „K této sportovní komunitě máme blízkou vazbu, neboť hned tři hráči z reprezentace jsou našimi zaměstnanci. Jsme hrdí, že je a potažmo tak celý tým můžeme podpořit ve sportovní činnosti, které se věnují pouze ve svém volném čase, ale která zároveň znamená perfektní zviditelnění celé České republiky nejen u nás, ale i ve světě,“ říká tisková mluvčí společnosti Barbora Peterová. Jsou to Lukáš Hlouch z Třebíče a také dva baseballisté z Ostravy Jakub Kubica a Ondřej Satoria. 

  Česká baseballová asociace rovněž odhalila vizuál a logo domácího Eurobaseballu 2023. Jednotlivé elementy se propisují do tří základních herních činností, kterými jsou nadhoz, odpal a chyt. Spojujícím prvkem je baseballový míč, jehož prošívání zároveň jako šipka ukazuje, jakým směrem míč ve hře putuje. Barvy spojené s herními činnostmi zároveň korespondují s barvami na hřišti. Zelená je tráva, modré nebe a oranžová antuka.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.