Více
  10.8 C
  Czech
  Pondělí 4. března 2024

  Celé dva dny. Tak dlouho vydržel světový rekord na 10 km, tabulky pak přepsala Gideyová

  Jen dva dny držela Holanďanka Sifan Hassanová světový rekord na trati 10 000 metrů. V úterní večer se totiž Etiopance Gideyové podařilo její čas překonat a historické tabulky tak vylepšila o více než pět sekund.  

  Stejný stadion, stejné město, dva světové rekordy. Málo vídaná situace přišla na mítinku v nizozemské Hengelu. Domácí závodnice Sifan Hassanová dokázala v nedělním závodě překonat skoro pět let starý rekord Almaz Ayanaové, kterým Etiopanka vybojovala zlato na olympiádě v Riu.    

  V čele historických tabulek však vydržela pouhé dva dny. Na stejném mítinku se totiž Etiopanka Letesenbet Gideyová rozběhla k životnímu výkonu a čerstvý světový rekord vylepšila o více než pět vteřin.  

  Po závodě sebevědomě prohlásila, že s rekordem počítala. „Čekala jsem, že rekord zaběhnu,“ pronesla pro web Světové atletiky. Vicemistryně světa v běhu na 10 000 metrů Gideyová velmi rychle vrátila rekord do Etiopie. Sifan Hassanová se sice v Africe také narodila, ale reprezentuje Nizozemsko. Zůstala ji tak alespoň vizitka evropské rekordmanky.

  Na deseti kilometrech nikdy pravidelně nestartovala. Odpovídá tomu i její předchozí maximum, které bylo o necelou minutu a půl horší než nově stanový rekord.

  Rekord drží i na pěti kilometrech   

  Třiadvacetiletá Gideyová za sebou zanechává nesmazatelnou stopu. Kromě toho, že se stala rekordmankou na deseti kilometrech, tak drží světové maximum i na poloviční trati. To se mezi ženami naposledy podařilo legendární Norce Ingrid Kristiansenové na přelomu 80. a 90. let.

  Na pěti kilometrech zdolala světový rekord minulý rok v říjnu, kdy pokořila krajanku Tiruneš Dibabaovou. Povedlo se jí to na mítinku ve španělské Valencii.

  Zaběhnutím nejlepšího času na světě však Gideyová ani zdaleka nekončí. Jejím dalším cílem bude posunout svou čas na ještě lepší úroveň. „Pokusím se zaběhnout rekord znovu a pokořit dvacet devět minut,“ dodala odvážně.

  Na atletickém mítinku kategorie Continental Tour – Gold startovala také jedna Češka. Lada Vondrová skončila na hladké čtvrtce čtvrtá, když na medailové umístění ztratila pouhých čtrnáct setin. V závodě na 400 metrů, který ovládla Cynthia Bolingová, si jednadvacetiletá česká závodnice zlepšila osobní maximum.

  Sledujte nás na sítích