HokejČech, který pobláznil New York. Od slavného nájezdu Marka Malíka uplynulo 16...

Čech, který pobláznil New York. Od slavného nájezdu Marka Malíka uplynulo 16 let

Voráček, Pastrňák nebo Hertl. To jsou hvězdy, které v současné době dělají radost jak České republice, tak fanouškům zámořské NHL. Také v minulosti se ale několik Čechů zapsalo do historie nejslavnější hokejové ligy světa. Dějiny psal přesně před 16 lety také obránce Marek Malík. Jeho nájezd je doteď považován za nejlepší, který kdy soutěž viděla.

Český hokej přispěl do dění v NHL několika skvělými hráči. Počínaje Jaromírem Jágrem nebo Patrikem Eliášem a konče Dominikem Haškem nebo Jaroslavem Pouzarem. Někteří jedinci nikdy nic moc velké nevyhráli, i tak se ale do povědomí veřejnosti zapsali nesmazatelným písmem.

Ostravský bek Marek Malík toho ve své kariéře zažil spoustu. Oblékal dres Vancouveru, Hartfordu, Tampy Bay, Caroliny, se kterou v sezoně 2001/2002 prohrál finále Stanley Cupu, největší díru do světa ale udělal v New Yorku Rangers. Přesně 26. listopadu roku 2005 mu město leželo u nohou.

Kölzig jako divák

Malík hrával za Rangers celkem tři sezony, byla to však hned ta první, která z něj udělala miláčka publika. Utkání „Jezdců“ a Washingtonu Capitals skončilo nerozhodně po dvou gólech na obou stranách, o vítězi tak musely rozhodnout až nájezdy.

Ty byly nekonečné. Až do roku 2014 šlo o nejdelší sérii v historii celé NHL. Konec nadešel až v nájezdu číslo 15 z pohledu Rangers. K němu se postavil Marek Malík. Vytáhlý bek, který dal v oné sezoně jen 2 góly. Předvedl ale parádu, na kterou doteď vzpomíná celá liga.

„Viděl jsem všechny před sebou. Olie byl neuvěřitelný. Pochytal střely i blafáky. Pomyslel jsem si, že ho zkusím překvapit,“ prozradil Malík před lety českým médiím. Překvapení to bylo ohromné. Malík najel ke brankáři Kölzigovi, puk si hodil mezi nohama za sebe a vypálil do šibenice.

 „Kdybych to nedal, udělal bych ze sebe totálního troubu. Ta klička ale ve skutečnosti není těžká. Je jednodušší, než vypadá. Ani na okamžik mě tehdy nenapadlo, že by to nevyšlo,“ smál se Malík. Jeho nájezd je považován za nejlepší v historii.

Co na to slavný gólman Olaf Kölzig? „Byla to fakt sranda. Na téhle úrovni, Madison Square Garden, sobota večer… Nečekal bych, že zrovna Malík udělá tohle,“ řekl tehdy po skončení utkání. Malík nastartoval euforii.

Malík ukončil kariéru v roce 2014, stal se trenérem a funkcionářem, příjmení ale z hokejového světa nevymizelo. Jeho syn Nick chytá a celkem se mu vede. Dříve strážil branku Třince, české mládežnické „repre“, v současné době hraje ve Finsku.

Nejčtenější tento týden

„Mám toho dost.“ Max Verstappen po dalším selhání ostře kritizoval Red Bull

Max Verstappen po Velké ceně Velké Británie nešetřil kritikou vlastního týmu. Čtyřnásobný mistr světa označil technickou závadu svého monopostu za nebezpečnou a přiznal, že už má opakujících se problémů plné zuby. Podle něj může podobná porucha v rychlých zatáčkách skončit vážnou nehodou.

Leclerc v Silverstonu ukončil téměř dvouleté čekání na vítězství

Charles Leclerc ovládl Velkou cenu Británie a připsal si první triumf ve formuli 1 od října 2024. Jezdec Ferrari využil skvělý start, udržel vedení po většinu závodu a v cíli slavil před Georgem Russellem a týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem. Dramatický průběh ovlivnily technické potíže Kimiho Antonelliho i závěr za safety carem.

Lesní požáry změní Tour de France. Třetí etapa se pojede bez diváků

Pořadatelé Tour de France museli kvůli rozsáhlému lesnímu požáru na jihu Francie přijmout bezprecedentní opatření. Třetí etapa se sice pojede podle plánu, diváci ale nedostanou povolení postavit se podél trati ani fandit v cíli.

Muchová zvládla české derby a ve Wimbledonu je ve čtvrtfinále

Karolína Muchová vyhrála jedno z největších českých derby letošního Wimbledonu. V osmifinále porazila Barboru Krejčíkovou 7:5, 5:7, 6:3 a po bitvě dlouhé dvě hodiny a 45 minut postoupila do čtvrtfinále. Předloňská šampionka turnaje sice ve druhém setu předvedla velký návrat, ale Muchová se z nepříjemného výpadku rychle oklepala.

Čeští volejbalisté do 22 let vyhráli mistrovství Evropy

Čeští mladí volejbalisté dosáhli na největší úspěch své generace. Ve finále evropského šampionátu v portugalské Albufeiře porazili Polsko 3:1 na sety a poprvé v historii ovládli mistrovství Evropy do 22 let. Po vyrovnaném průběhu rozhodli ve svůj prospěch především skvělým závěrem zápasu.

Antonelli odstartuje do Velké ceny Británie z pole position

Andrea Kimi Antonelli má za sebou mimořádně povedený víkend v Silverstonu. Devatenáctiletý pilot Mercedesu nejprve ovládl sobotní sprint a následně vyhrál i kvalifikaci na dnešní Velkou cenu Británie. Do první řady se vedle něj postaví Charles Leclerc, hned za nimi odstartují Lewis Hamilton a George Russell.

Bartůňková bere Wimbledon jako velký krok dopředu

Nikola Bartůňková opustila Wimbledon ve třetím kole, ale z Londýna neodjíždí se sklopenou hlavou. Dvacetiletá česká tenistka podlehla Barboře Krejčíkové 3:6, 5:7, přesto svůj první start v hlavní soutěži dospělých na travnatém grandslamu hodnotila velmi pozitivně.

Wimbledon nabídne ostré osmifinále. Aryna Sabalenka vyzve rozjetou Osaku

Centrální kurt ve Wimbledonu se může těšit na jeden z nejatraktivnějších zápasů letošního turnaje. Světová jednička Aryna Sabalenka zvládla souboj s Lotyškou Jelenou Ostapenko a v osmifinále narazí na čtyřnásobnou grandslamovou šampionku Naomi Osaku, která zatím na travnatých dvorcích září.

Klopp je připraven převzít Německo

Jürgen Klopp se může vrátit k trenérské práci v nejviditelnější možné roli. Bývalý kouč Liverpoolu a Dortmundu potvrdil, že jedná s Německým fotbalovým svazem o převzetí reprezentace. Národní tým hledá nového trenéra po rezignaci Juliana Nagelsmanna, který skončil po neúspěchu na mistrovství světa.

Hamilton ovládl jediný trénink v Silverstonu

Lewis Hamilton zajel nejrychlejší čas jediného volného tréninku před Velkou cenou Británie formule 1. Na domácí trati porazil vedoucího muže šampionátu Kimiho Antonelliho a naznačil, že Ferrari může o víkendu bojovat o přední příčky.

Daniel Vladař má o budoucnosti ve Flyers jasno

Český brankář Daniel Vladař si prodloužení smlouvy s Philadelphií vysnil už po své první sezoně v klubu. Nový pětiletý kontrakt začne platit od ročníku 2027 až 2028 a podle gólmana byla dohoda otázkou okamžiku. Flyers mu navíc dali jasně najevo, že s ním počítají jako s jednou z klíčových postav budoucnosti.

Konec jedné cyklistické éry. Chris Froome po těžké nehodě ukončil slavnou kariéru

Jeden z nejúspěšnějších silničních cyklistů moderní historie oznámil konec profesionální kariéry. Brit Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France, se rozhodl definitivně uzavřít svou sportovní cestu poté, co se už nedokázal vrátit po vážné nehodě z loňského roku. Za sebou zanechává kariéru plnou rekordů, nezapomenutelných momentů i několika kontroverzí.

Jakub Dobeš prodloužil smlouvu s Montrealem do roku 2030

Český brankář Jakub Dobeš si po výborné sezoně v NHL výrazně finančně polepší. Montreal s pětadvacetiletým gólmanem uzavřel novou tříletou smlouvu, která začne platit od sezony 2027 až 2028. Celková hodnota kontraktu dosahuje 16 milionů dolarů, což představuje téměř 340 milionů korun.

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama