TenisBývalá světová jednička Simona Halep oznámila odchod do důchodu

Bývalá světová jednička Simona Halep oznámila odchod do důchodu

Dvojnásobná grandslamová šampionka a bývalá světová jednička Simona Halep ukončila tenisovou kariéru. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Rumunka oznámila své rozhodnutí na kurtu Transylvania Open po prohře v prvním kole s Lucií Bronzetti 6:1, 6:1.

Třiatřicetiletá Halep nedávno uvedla, že zvažuje odchod do důchodu, a to kvůli zranění kolena, kvůli němuž musela minulý měsíc odstoupit z kvalifikace Australian Open.

Tento týden se jednalo o její teprve pátý turnaj od návratu na WTA Tour po zákazu činnosti za doping. Server BBC citoval její emotivní prohlášení:

„Toto rozhodnutí dělám svou duší.

Je to krásná věc. Stala jsem se světovou jedničkou, vyhrála jsem grandslamy, to je vše, co jsem chtěla. Život jde dál, je tu život po tenise a doufám, že se ještě uvidíme.

Budu sem na tenis chodit tak často, jak jen to půjde, a samozřejmě budu hrát dál. Ale k tomu, abych byla konkurenceschopná, je potřeba mnohem víc a v tuto chvíli už to nejde.“

Senzační vítězství nad Serenou Williams

Halep získala svůj první titul na French Open v roce 2018, když porazila Sloane Stephens, přičemž předchozí tři grandslamová finále prohrála.

V roce 2019 pak zvítězila ve Wimbledonu, kde se při ohromujícím finálovém vítězství nad Serenou Williams dopustila pouhých tří nevynucených chyb. Zápas trval jen 56 minut.

Získala dalších 22 titulů na okruhu WTA Tour a 64 týdnů byla světovou jedničkou.

Pak přišel ban

Halep dostala čtyřletý zákaz činnosti za dva samostatné dopingové prohřešky poté, co měla v srpnu 2022 pozitivní test na zakázanou látku roxadustat, která stimuluje tvorbu červených krvinek. Vždy trvala na své nevině, z pozitivního testu obvinila kontaminované doplňky stravy. V roce 2024 se proti zákazu odvolala ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu.

Panel rozhodl, že Halep „na základě rovnováhy pravděpodobnosti“ roxadustat neužila úmyslně, a zákaz jí byl snížen na devět měsíců. Následně se v březnu 2024 vrátila na WTA Tour, ale do roku 2025 odehrála pouze šest zápasů a vyhrála pouze jednou.

„Moje tělo toho tolik nevydrží, abych se vrátila tam, kde jsem kdysi byla. Je velmi těžké se tam dostat a já vím, co to znamená se tam dostat. Proto jsem dnes chtěla přijet do Kluže, abych si před vámi zahrála a rozloučila se s vámi na tenisovém kurtu.“

„Kdo ví, jestli se ještě vrátím, ale v tuto chvíli je to naposledy, co tu hraji.“

Nejčtenější tento týden

Tsitsipas v Madridu znovu neudržel nervy. Během zápasu urážel vlastního otce

Stefanos Tsitsipas prožil na Masters v Madridu další turbulentní zápas. Řecký tenista sice proti Patricku Kypsonovi postoupil, během duelu ale nezvládl emoce, sprostě urážel svého otce a ještě se dostal do sporu s rozhodčí.

Lakers jsou krok od postupu, Krejčího Portland padl se Spurs

Basketbalisté Los Angeles Lakers zvládli dramatický závěr v Houstonu a po výhře 112:108 v prodloužení vedou v sérii už 3:0. Blízko k postupu má také San Antonio, které i bez Victora Wembanyamy otočilo duel v Portlandu. Vít Krejčí se dostal do hry v poslední minutě.

Čeští brankáři ovládli večer v play off NHL

Play off NHL mělo výraznou českou stopu. Karel Vejmelka, Jakub Dobeš i Lukáš Dostál dovedli své týmy k důležitým výhrám a Utah, Montreal i Anaheim vedou v sériích prvního kola 2:1 na zápasy. Nejvíce práce měl Vejmelka, který čelil velkému tlaku Vegas a zapsal třicet zákroků.

Češi ve Vídni přehráli Rakousko a dál ladí formu bez porážky

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný zápas před mistrovstvím světa. Ve Vídni porazili Rakousko jasně 5:1, navázali na dvě výhry nad Německem a dál drží neporazitelnost. V brance si úspěšnou premiéru v seniorském národním týmu odbyl Jan Bednář.

Boston doma nestačil na Buffalo a v sérii ztrácí

Boston nezvládl první domácí zápas série s Buffalem a po porážce 1:3 prohrává v úvodním kole play off NHL 1:2 na utkání. David Pastrňák ani Pavel Zacha se bodově neprosadili, přestože patřili k nejaktivnějším střelcům Bruins. Výrazně blíže k postupu má Carolina, která přehrála Ottawu 2:1 a vede už 3:0 na zápasy.

Lando Norris věří, že Max Verstappen zůstane déle, než si myslíme. Formule 1 by bez něj ztratila tvář

Budoucnost Maxe Verstappena ve Formuli 1 je v posledních týdnech velkým tématem. Lando Norris i Oscar Piastri se shodli, že odchod čtyřnásobného mistra světa by byl pro celý sport citelnou ztrátou. Věří však, že nizozemský fenomén jen tak nezmizí.

Bouře v Liverpoolu. Stephen Bunting čeká domácí euforii, Littlera možná vypískají

Šipkařská Premier League míří na slavnou adresu a domácí Stephen Bunting se připravuje na večer plný emocí. Zatímco jeho jméno bude halou rezonovat v pozitivním duchu, jiní hráči v čele s Lukem Littlerem mohou zažít mnohem chladnější přijetí.

Rallye Šumava otevře domácí šampionát, Kopecký útočí na dvanáctý titul

Nová sezona mistrovství České republiky v automobilových soutěžích začíná v Klatovech. Jubilejní 60. ročník Rallye Šumava nabídne silné startovní pole, návrat velkých jmen i první důležitý test před dalším bojem o titul. Největší pozornost znovu míří na Jana Kopeckého, který chce rozšířit svou sbírku o dvanáctý domácí triumf.

Vladař dovedl Philadelphii k třetí výhře, Dostál vrátil Anaheim do série

Daniel Vladař znovu podržel Philadelphii a Flyers po výhře 5:2 nad Pittsburghem vedou v sérii už 3:0. První radost v letošním play off prožil také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k výhře 6:4 v Edmontonu a Ducks srovnali stav série na 1:1. Dallas pak po druhém prodloužení udolal Minnesotu 4:3 a ujal se vedení 2:1 na zápasy.

Kopřiva dominoval V Madridu na antuce, Čanga vyprovodil kanárem

Vít Kopřiva zvládl první kolo antukového turnaje Masters v Madridu bez nejmenších potíží. Český tenista porazil Čang Č'Čena 6:2 a 6:0, a ve druhém kole ho čeká těžká zkouška proti Andreji Rubljovovi.

Richard Riakporhe po drtivém triumfu hlásí útok na elitu těžké váhy

Britský boxer Richard Riakporhe vstoupil do těžké váhy razantně a hned získal domácí titul. Po dominantním vítězství nyní otevřeně mluví o světové šanci a vysílá jasný vzkaz zavedeným jménům. Přichází nová generace hladových bojovníků.

Tlak na férovost. Toto Wolff varuje před zásahem do vyváženosti Formule 1

Nová pravidla Formule 1 pro sezonu 2026 mají pomoci vyrovnat výkonnost motorů, zároveň však otevírají prostor pro kontroverze. Šéf Mercedesu Toto Wolff vyzývá Mezinárodní automobilovou federaci, aby pečlivě dohlédla na jejich uplatňování a zabránila narušení současného rozložení sil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama