Více
  0.2 C
  Czech
  Úterý, 25 ledna, 2022

  Budoucnost motorek je elektrická. Nebráním se, sám mám elektromobil, říká Michek

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na letošní Dakarské rallye se o tom často mluví… Budoucnost pouštní soutěže v roce 2030 se plánuje nastavit z obnovitelných zdrojů, údajně z elektromobility. Však se také po dunách prohání hybridní audi. Ale jak je to v oblasti motorek? Provádí se nějaké konkrétní kroky pro technologický přechod? „Zatím o tom nevíme. Nedokážeme si představit, že bychom v následujících letech závodili na elektrických motorkách,“ prohlásil Ervín Krajčovič, šéf týmu ORION – Moto Racing Group. Martin Michek a Milan Engel si pochvalují přítomnost se spalovacími motory. „Budoucnosti se však nebráním, sám mám elektromobil,“ dodal Michek, který se v úterý dostal mezi dvacítku nejrychlejších.

  Oba jsou odkojení benzínem, milují zvuk motorky. Moc dobře však vědí, že se čím dál více začíná hovořit o ekologické budoucnosti Dakarské rallye. A nejen tam. „Zrovna v motokrosu se v prosinci představila plně elektrická motorka, dokonce je v plánu samostatný tovární tým s touto technologií,“ tvrdil Michek, který se novým věcem nebrání. „Obdivuji technologické noviny, vždycky mě to zajímá. I když se mi to zcela nelíbí, protože jsem vychovaný k benzínu. Ale taková firma jako Audi by přece neudělala auto z elektriky, kdyby v tom neviděla potenciál.“

  Jak by tedy mohla vypadat budoucnost elektrických motorek na Dakaru? Na tankovacím místě nebudou benzínky, ale servisy, ve kterém se pouze vymění baterky za ty nabité. „Myslím, že já už něco takového nezažiju, maximálně v rámci testování. Ale už to asi nebude takové, protože na elektrických motorkách se nemá skoro nic co rozbít. Maximálně baterky nebo kola,“ tvrdil Engel z týmu ORION – MRG. „Jsem rád, že zažívám benzínovou přítomnost. Navíc stále máme papírový road-book, o němž se hovořilo, že bude rovněž digitální.“

  O elektrických motorkách se na Dakarské rallye nic konkrétního neví. „Pro nás je to hudba budoucnosti, ale vize tam je. Není však pociťováno, že bychom tím směrem měli v brzké době jít. Těžko se nahradí spalovací motory. Třeba tady jezdí kamion na vodík, ale oni ho vysadí dvacet kilometrů před cílem a pak udělají na něj záběr z vrtulníku,“ dodal s úsměvem Ervín Krajčovič, šéf týmu ORION – MRG.

  Engela opět trápily brzdy

  Přítomnost pro český motocyklový tým není vůbec špatná, naopak! Martin Michek se posunul dopředu, když zajel čtrnáctý čas a v celkovém pořadí je devatenáctý. „Top patnáct je super výsledek. Ukazujeme, že rychlost tam je. Jen ráno jsem měl těžší vstávání, protože bolest žeber po pádu je druhý nebo třetí den nejhorší. Ale musím uznat, že od poloviny speciálky mě přestaly bolet a jelo se mi docela fajn,“ vyprávěl Michek. „Jenže poslední etapy budou prý fakt náročné a hlavně rozhodující.“

  Milan Engel skončil v úterý čtyřicátý a celkově je pětatřicátý. „Bohužel mě dostaly navigační pasti, stálo mě to hodně minut. Ještě mi k tomu přestala jít zadní brzda ke konci. Musím zjistit, kde je chyba. Žádný kámen jsem netrefil. Cítím se dobře fyzicky, psychicky je to horší. Dělal jsem hodně chyb. Budu mít co dělat uhlídat druhé místo v kategorii jezdců bez asistence.“  

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Sébastien Loeb

  Mimozemšťan Loeb kraloval úvodní Rallye Monte Carlo. Připsal si triumf č. 80 a zničil několik rekordů

  Mnozí se ptají, zda tenhle Francouz vůbec pochází z planety Země. Legendární závodník Sébastien Loeb ani ve svých 47 letech nehodlá odejít do důchodu a i dál vítězí. O víkendu si jezdec ve službách Fordu podmanil podnik v Monte Carlu, navíc už poosmé ve své kariéře. Kromě toho přepsal dějiny motorsportu.
  Bobistky Jamajky

  Kokosy na sněhu, edice Peking. Jamajská výprava na olympiádě přepíše dějiny sportu

  Téměř každý sportovní fanoušek ví o olympiádě v Calgary a čtyřbobu, který se tehdy postaral o senzaci. Dějiny sportu sepsala parta čtyř Jamajčanů, kteří vyměnili Karibik za sníh. Na hrách v Pekingu se čeká něco podobného, pouze s tím rozdílem, že tentokrát už budou posádky hned tři.
  Pomník Emiliana Saly v Nantes

  Od tragické smrti Emiliana Saly uběhly přesně 3 roky. Viník letecké nehody dostal směšný trest

  Psal se leden roku 2019, když fandové Cardiffu City slavili. Do klubu, jenž se v té době potácel na dně Premier League, měl přijít za rekordní částku argentinský kanonýr Emiliano Sala. Ten ale bohužel nikdy neviděl stadion, tréninkové centrum, ani zástupce klubu. Fotbalista po pádu letadla, které mířilo na Ostrovy, zemřel.
  Oscar Pistorius

  Podobně jako Robinho putovaly za mříže i další hvězdy. Mezi jmény nechybí ani Tyson

  Ani velké sportovní osobnosti se neřadí mezi úplné svatoušky. Mnozí fotbalisté, hokejisté či boxeři sice možná jsou považováni za vzory, z těchto chlapíků si ale příklad rozhodně neberte. Přinášíme vám pět těch nejznámějších sportovních hvězd, které skončily v rukou policie a následně ve vězení.
  Tom Brady

  Smutek stranou. Mladík po smrti své matky zářil, dojemný příběh uhranul i Toma Bradyho

  Středoškolský quarterback Alex Brown ztratil po čtrnáctiletém boji s rakovinou prsu svoji matku. Smutek se ale nekonal, nadějný sportovec se hned další den ukázal v zápase svého týmu a skóroval osmi touchdowny. Jeho příběh zasáhl Daniela Jonese, ale i hvězdu amerického fotbalu Toma Bradyho.
  Občerstvení před zápasem

  Děsivá pizza, mizející párek. Občerstvení na fotbalech je často gastronomickým „zážitkem“

  Dobré jídlo a pití patří neodmyslitelně k prožití toho nejlepšího fotbalového zážitku. Neexistuje nic lepšího, než se zakousnout do šťavnaté klobásky, usrknout dobrého piva a u toho sledovat oblíbený tým. V některých zemích a na některých stadionech však není vše zalito sluncem. Podívejme se na ty nejšílenější gastronomické výtvory, které byly divákům naservírovány.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama