Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Buď jsou blbí, nebo donucení. Biatlonista Samuelsson se pustil do ruských sportovců

  Není to ještě ani týden od doby, kdy v ruském hlavním městě proběhla akce oslavující výročí anexe Krymu a vpád vojsk na Ukrajinu. Putinova propaganda na stadionu v Lužnikách zahrnovala také sportovní hvězdy, které si kromě medailí nezapomněly vyzdobit své bundy písmenek „Z“. Tím, které na sobě mají ruské tanky.

  Ještě před pár lety, přesněji v roce 2018, se v Lužnikách hrálo mistrovství světa ve fotbale. Tehdy se zhruba 80 tisíc fanoušků těšilo z parádního finále, které nakonec jasným způsobem ovládli Francouzi nad Chorvaty. Teď, o několik let později, se stadion stal dějištěm propagandistické akce.

  Ruský prezident Putin svolal do Moskvy kromě jiných také sportovce. Vystoupili například Jevgenij Rylov, Dina Averinová, Arina Averinová, Viktoria Listunová, Jevgenia Tarasovová, Vladimir Morozov, Victoria Sinicinová, Nikita Kacalapov nebo biatlonista Alexandr Bolšunov.

  Až na posledního jmenovaného měli všichni jedno společné. Spolu s medailemi měli na prsou také onen symbol písmena „Z“, které podle Rusů značí vítězství, ale podle ostatních něco úplně jiného. „Člověk nechápe, jestli jsou tak blbí, nebo jestli jsou k tomuhle donuceni. Je to fakt divné,“ myslí si biatlonista Sebastian Samuelsson.

  Ruští sportovci nesmí na velké většině sportovních akcí startovat, jak to s nimi bude do budoucna je ve hvězdách. Švédský závodník, který skončil v hodnocení Světového poháru třetí, si myslí, že začlenění Rusů zpět půjde jen hodně těžko. Ještě navíc, když agresi na Ukrajině podporují.

  Bude to divné, ví Samuelsson

  Od startu války na Ukrajině uběhlo teprve pár týdnů, už teď je ale všem nad slunce jasné, že s ruskými podporovateli z řad sportovců se svět znovu chtít paktovat nebude. Třeba plavec Jevgenij Rylov už stihl přijít o hlavního sponzora plavek, další kroky dalších firem by měly následovat.

  „Tohle je těžká otázka, uvidíme, jak se věci budou vyvíjet. Pokud bude ale válka pokrčovat, bylo by hodně divné, kdyby se vrátili zpět do závodů. Musíme teď hlavně přemýšlet, co je nejlepší pro Ukrajinu. Je každopádně dobře, že jsou teď Rusové vyloučeni,“ říká Samuelsson.

  Naštěstí pro něj a pro zbytek biatlonistů už je sezona u konce, teď si tak budou moct od lyží a s nimi spojenými problémy, které se týkají účasti a neúčasti Rusů, odpočinout.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.