-14.4 C
Czech
Pondělí 2. února 2026
FotbalBrazílie slaví, v klidu je i Německo a Dánsko. Kdo všechno má...

Brazílie slaví, v klidu je i Německo a Dánsko. Kdo všechno má jistý postup na MS do Kataru?

Tento týden se nese ve znamení reprezentačních zápasů. Týmy z Evropy, Ameriky, Asie plus Oceánie a Afriky se rvou ve svých kvalifikačních skupinách o postup na mistrovství světa. To se bude hrát už příští rok v Kataru, jistou účast má ale zatím jen hrstka nároďáku. Brazílie ale rozhodně chybět nebude.

Češi stále o svůj osud budou muset bojovat. O tom, jestli se na mistrovství světa do Kataru podívají, rozhodne až následující bitva kvalifikace s Estonskem, která se bude hrát příští úterý. Podobně jako česká „repre“ je na tom většina národů z bojů na půdě Evropy.

Jistojistě se na MS ale podívají Německo a Dánsko. Tahle dvojice si pojistila postup už v minulém kole. Kdo stále vyčkává, ale zároveň vede svou skupinu? To jsou výběry Anglie, Ruska, Nizozemska, Belgie, Francie, Itálie, Španělska a Portugalska. Včera se do akce někteří dostali.

Výsledky byly vesměs zajímavé. Němci nasázeli 9 gólů Lichtenštejnsku, Rusko porazilo 6 ku 0 fotbalisty Kypru a na Maltě vyhráli rozdílem třídy také Chorvaté. Komu se ale nedařilo, to bylo Švédsko, které kouše porážku od trpaslíka z Gruzie a postup si zkomplikovalo.

Jistý postup Brazílie

Ani v Jižní Americe ještě rozhodnuto není, kdo se ale může na výlet na Střední východ těšit, jsou fotbalisté Brazílie. Historicky nejlepší tým mistrovství světa s 5 tituly si zajistil postup díky triumfu nad Kolumbií. O výhře rozhodl jediným gólem Lucas Paquetá.

„Je to výsledek dlouhodobé práce. Po gólu jsem se rozplakal štěstím, protože pro tyto okamžiky žijete. Byla to odměna za spoustu tvrdé práce,“ pronesl záložník francouzského Lyonu, který si před týdnem zahrál v Evropské lize proti Spartě.

Brazílie je bez porážky, patří jí první místo, už ve středu ale narazí na tvrdého soupeře. O postup usiluje také druhá Argentina, která zítra hraje s Uruguayí. Ta se naopak bude chtít vyšplhat na pozice zaručující letenky na MS do Kataru.

Světový šampionát se bude konat v příštím roce, netradičně od 21. listopadu do 18. prosince. Důvodem jsou tamní šílené podmínky, za kterých by se nedalo v letních měsících hrát.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Tampa otočila pod širým nebem zápas s Bostonem, Pastrňák zapsal asistenci

David Pastrňák pomohl asistencí k pátému gólu Bostonu, ani náskok 5:1 však Bruins v utkání pod širým nebem neudrželi. Tampa Bay dotáhla zápas do nájezdů a vyhrála 6:5. V dalším duelu Lukáš Dostál dovedl Anaheim k výhře nad Vegas, porážku hostů zmírnil až v posledních sekundách Tomáš Hertl.

Vít Krejčí míří z Atlanty do Portlandu

Český rozehrávač Vít Krejčí mění v NBA dres a po Atlantě bude nově působit v Portlandu. Součástí dohody jsou i dva výběry ve druhém kole draftu, opačným směrem putuje pivot Duop Reath. Pro pětadvacetiletého rodáka ze Strakonic jde o třetí angažmá v zámoří, v aktuální sezoně si drží výbornou úspěšnost trojek a v ligových statistikách patří mezi špičku.

Von Allmen ovládl sjezd v Crans Montaně a poslal vzkaz před olympiádou

Sjezd Světového poháru v Crans Montaně vyhrál úřadující mistr světa Franjo von Allmen. Švýcar v poslední generálce před zimními olympijskými hrami porazil Dominika Parise o 0,65 sekundy a znovu potvrdil, že mu místní trať sedí. Jan Zabystřan do bodů nepromluvil, na vítěze ztratil 3,15 sekundy a skončil 49.

Dobeš dál drží Montreal bez porážky, Vejmelka a Hertl tentokrát bez výhry

Český brankář Jakub Dobeš pomohl Montrealu k vítězství 4:2 na ledě Buffala, když pochytal 36 střel a stal se druhou hvězdou zápasu. Canadiens s ním v brance prodloužili vítěznou sérii a zároveň pokračují v úspěšné jízdě novým kalendářním rokem. Karel Vejmelka ani 29 zákroky nezabránil porážce Utahu 2:3 s Dallasem a Tomáš Hertl se v duelu se Seattlem zapsal do statistik asistencí, jeho tým ale prohrál 2:3.

Alcaraz dobyl Australian Open a zkompletoval kariérní Grand Slam

Carlos Alcaraz poprvé v kariéře vyhrál Australian Open a ve finále v Melbourne otočil duel s Novakem Djokovičem. Světovou jedničku porazil 2:6, 6:2, 6:3, 7:5, získal sedmý grandslamový titul a jako nejmladší tenista v historii završil kariérní Grand Slam.

Coyle nasázel hattrick a Columbus vyhrál v Chicagu 4:2

Columbus zvládl jediný páteční zápas programu NHL a v Chicagu zvítězil 4:2. Hlavní postavou byl Charlie Coyle, který k hattricku přidal i asistenci. Domácím nepomohl ani Connor Bedard s gólem a přihrávkou, Blackhawks prohráli už popáté v řadě.

Rybakina vyhrála Australian Open, po třísetové bitvě zlomila Sabalenku

Jelena Rybakina má titul z Australian Open. Ve finále porazila světovou jedničku Arynu Sabalenku 6:4, 4:6, 6:4 a zapsala druhý grandslamový triumf kariéry. Zároveň si vzala zpět finálovou porážku z Melbourne z roku 2023. Po Wimbledonu 2022 tak slaví další velký večer a potvrdila, že umí zvládat i zápasy na hraně.

Zacha se zranil, olympiádu ale zatím neohrožuje

Pavel Zacha v Bostonu znovu ukázal, jak důležitý umí být, jenže zápas s Philadelphií pro něj skončil předčasně. Při výhře 6:3 dal gól, ve druhé třetině ale odstoupil kvůli problémům v horní části těla. V Bostonu teď počítají s tím, že český útočník nejspíš vynechá nedělní utkání v Tampě.

Bobb odchází z Manchesteru City do Fulhamu, podepsal na pět a půl roku

Oscar Bobb mění dres v rámci Premier League. Dvaadvacetiletý norský záložník přestoupil z Manchesteru City do Fulhamu a v Londýně podepsal smlouvu na pět a půl roku. Cíl je jasný, pravidelně hrát a nabrat tempo směrem k letnímu mistrovství světa. Fulham za něj zaplatil částku pohybující se kolem 31 milionů eur, případně 27 milionů liber.

Vonn si v Crans Montaně poranila koleno a sjezd nakonec nedojel nikdo

Poslední sjezd Světového poháru před olympijskými hrami v italském středisku Cortina d’Ampezzo poznamenaly pády hned několika závodnic. Lindsey Vonn po nárazu do sítě dojela do cíle jen s velkými obtížemi a držela se za levé koleno, pořadatelé pak závod kvůli dalším pádům a zhoršujícím se podmínkám zrušili. Ester Ledecká se na trať vůbec nedostala.

Krejčí zpátky v základu, Atlanta přesto narazila na Houston

Vít Krejčí se po dvou týdnech vrátil do základní sestavy Atlanty, jeho devět bodů ale nezastavilo porážku s Houstonem 86:104. Oslabení Hawks tím ukončili sérii čtyř výher. Prohrály také Oklahoma City v Minnesotě a Detroit ve Phoenixu. V Dallasu zazářil nováček Cooper Flagg 49 body, jenže Charlotte to v koncovce urvala díky Konu Knueppelovi. Philadelphia pak uspěla v dramatické koncovce proti Sacramentu.

Anthony Joshua se emotivně rozloučil s přáteli, kteří zahynuli při autonehodě

Anthony Joshua veřejně promluvil o tragické události, která jej hluboce zasáhla nejen lidsky, ale i profesně. Bývalý mistr světa v těžké váze vzdal emotivní hold dvěma blízkým přátelům a členům svého týmu, Sinovi Ghamimu a Latifu „Latz“ Ayodelemu, kteří zahynuli při autonehodě v Nigérii. Joshua byl v době nehody ve stejném vozidle a sám utrpěl lehká zranění.

Carlos Alcaraz zvítězil. Po epickém boji se Zverevem je poprvé ve finále Australian Open

Carlos Alcaraz musel v semifinále Australian Open sáhnout na absolutní dno svých fyzických i psychických sil. Přesto se mu podařilo zvládnout jeden z nejdramatičtějších zápasů posledních let a po pětihodinové bitvě porazit Alexandera Zvereva. Španělský tenista zvítězil 6:4, 7:6, 6:7, 6:7, 7:5 a poprvé v kariéře si zahraje finále v Melbourne.

Dobeš vychytal Nečasovo Colorado a Zacha skóroval za Boston

Češi znovu výrazně promluvili do dění v NHL. Pavel Zacha dal gól při výhře Bostonu 6:3 nad Philadelphií, ve druhé třetině ale odstoupil s potížemi v horní části těla. Jakub Dobeš zastavil 26 střel a pomohl Montrealu k výhře 7:3 nad Coloradem, navíc si vysloužil ocenění druhé hvězdy zápasu. Ve zbytku noci se řešil i obrat Caroliny proti Utahu, smolný závěr Karla Vejmelky, těsná porážka Lukáše Dostála ve Vancouveru a asistence Tomáše Hertla u divokého comebacku Vegas.

Šok na World Masters. Van Gerwen vypadl hned první večer

Michael van Gerwen zažil na World Masters v Milton Keynes tvrdý pád. Trojnásobný mistr světa vypadl hned v úvodním kole a turnaj tak přišel o jedno z největších jmen už první večer.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama