23.6 C
    Středa 17. července 2024

Belgie remizuje s Ukrajinou, do play-off jde díky Slovensku

Belgie si na Euru 2024 těsně zajistila postup do osmifinále, zatímco Ukrajina po remíze 0:0 ve Stuttgartu z turnaje vypadla. O postupu rozhodl vítězný gól Slovenska v souběžně hraném zápase s Rumunskem (1:1).

Pro Belgičany je tento úspěch cenný výsledek po úvodním nezdaru s Nizozemskem (0:1). Naopak pro Ukrajinu, která patřila mezi předturnajové favority na postup, šampionát končí hned v základní skupině.

Průběh zápasu

Od úvodního hvizdu panovala v utkání nervozita, všechny čtyři týmy skupiny totiž vstoupily do zápasu s rovnými třemi body na kontě. Belgický kapitán Kevin De Bruyne vytvořil první gólovou šanci, když po parádním průniku hřištěm naservíroval míč Romelu Lukakuovi, tomu ale střela zblízka nevyšla a brankář Anatolij Trubin ji bez problémů zkrotil.

De Bruyne se poté sám pokoušel překvapit Trubina na jeho přední tyči rozehrávkou z přímého kopu, jeho střela však těsně minula branku. Rudí ďáblové drželi i ve druhém poločase míč častěji na svých kopačkách, Ukrajina ale odolávala. Lukaku znovu zkoušel štěstí střelou z dálky, kterou Trubin opět vyrazil.

Ukrajina potřebovala gól a v 70. minutě provedla trojnásobné střídání. Vrhla se do útoku a snažila se zápas strhnout na svou stranu. Nebezpečněji však i nadále působili Belgičané. Yannick Carrasco vypálil prudkou střelu, kterou ale Trubin opět skvěle vyrazil.

Deset minut před koncem se na chvíli zdálo o gólu i Ukrajině. Artem Dovbyk se dostal k míči na hranici pokutového území. Jeho střela ale skončila pouze v boční síti. V závěru utkání podnikl Georgij Sudakov fantastický sólový průnik, střela z hranice vápna však postrádala razanci a Ukrajině se pro gólovou radost otevřít cestu nepodařilo.

Vzhledem k remíze 1:1 Slovenska s Rumunskem ve druhém zápase skupiny skončily všechny celky na čtyřech bodech. Belgie díky vstřeleným gólům skončila druhá za Rumunskem. Ukrajina naopak kvůli horšímu skóre skončila na čtvrtém místě a na turnaji končí.

Pro Belgii začíná velkolepá cesta

Belgie tak pokračuje v turnaji a v osmifinále se utká s vítězem ze skupiny F. Pro Belgičany je to důležitý výsledek, jelikož po nepřesvědčivém startu turnaje porážkou od Nizozemska 1:0 se jim podařilo zvládnout zbylé dva zápasy a postoupit do vyřazovací fáze. Ukrajině naopak chyběl kousek štěstí k vytouženému postupu.

Španělsko zdolává Anglii a slaví rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy

Španělsko se zapsalo do historie fotbalu, když v dramatickém finále UEFA Euro 2024 porazilo Anglii 2:1 a získalo rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy. Vítěznou branku vstřelil Mikel Oyarzabal pouhé čtyři minuty před koncem základní hrací doby, čímž zhatil anglické naděje na zisk trofeje. Fanoušci si mohli vychutnat skutečně světový fotbal, což byla po kvalifikačních zápasech příjemná změna.

Tadej Pogačar překonal rekord Plateau de Beille na Tour de France

Tadej Pogačar svým pozoruhodným výkonem na Plateau de Beille v 15. etapě Tour de France upevnil svůj status cyklistické legendy. Jezdec týmu UAE Team Emirates překonal rekord Marca Pantaniho z roku 1998, když 15,8 kilometrů dlouhé stoupání zdolal za neuvěřitelných 39:41 a Pantaniho čas překonal o 3:40.

Roglič druhým pádem na Tour de France nejspíš ztratil šance na vítězství

Primož Roglič má na Tour de France opět smůlu, pád nejspíše zmařil jeho šance na vítězství. Projel cílem 12. etapy potlučený a pohmožděný po pádu ve vysoké rychlosti a s vážně ohroženými ambicemi na celkové pořadí.