14.2 C
Czech
Úterý 24. března 2026
MotorsportFIA to přehnala, tvrdí Steiner. Verstappen může skutečně F1 opustit

FIA to přehnala, tvrdí Steiner. Verstappen může skutečně F1 opustit

Guenther Steiner, bývalý šéf stáje Haas, vyjádřil nesouhlas s postupem FIA v případě Maxe Verstappena. Podle Steinera FIA zbytečně vyostřila situaci kolem vulgárního výrazu, který Verstappen použil na tiskové konferenci v Singapuru. Trest v podobě veřejně prospěšných prací pro trojnásobného mistra světa považuje Steiner za nepřiměřený.

Steiner, který si získal pověst svým ostrým vyjadřováním v seriálu Drive to Survive, se zastává Verstappena. Tvrdí, že závodníkův vulgární výraz na tiskové konferenci mířil na jeho auto a ne na konkrétní osobu. Steiner se domnívá, že tímto způsobem nikoho neurazil. „Max nikomu nenadával,“ řekl BBC

Co na to závodník? 

Verstappen na následných tiskových konferencích FIA zkrátil své odpovědi a raději mluvil s novináři mimo oficiální prostor. Svoji penalizaci označil za nesmyslnou a prohlásil, že ho ostatní jezdci podporují. Také naznačil, že by kvůli podobným situacím mohl z F1 předčasně odejít. Začíná se tak otevřený souboj mezi jezdcem a organizací. Pokud by F1 Verstapenna skutečně ztratila, jednalo by se o zklamání pro všechny fanoušky. 

Steiner je přesvědčen, že FIA zvolila špatnou taktiku. „Místo toho, aby se z toho dělala velká věc, stačilo by jezdce upozornit,“ prohlásil pro CNN. „Kdybychom jezdce nechtěli trestat, ale spíše je požádali o spolupráci, mohli bychom dosáhnout lepších výsledků,“ dodal.

Steiner sice uznal, že jezdci by měli být na veřejnosti opatrní, co se týče svého jazyka, sám se ale přiznal, že v horké chvíli za volantem se také neovládne. „Když člověk jede 350 km/h a někdo mu zkříží cestu, tak se těžko krotí,“ vysvětlil. Podle Steinera rozhodně v rychlosti nebude nikdo používat slova „ahoj, kamaráde, neměl bys to dělat“.

Abu Dhabi 2021 byla chyba „biblických rozměrů“

Slovník závodníků ale rozhodně není to jediné, co Steiner kritizuje. Ve své knize se věnuje i kontroverznímu závodu v Abu Dhabi v roce 2021. Tvrdí, že rozhodnutí bývalého ředitele závodu Masiho během závěrečných kol, kdy byl nasazen bezpečnostní vůz, byla natolik zásadní, že přímo ovlivnila výsledek a přinesla Verstappenovi mistrovský titul. Tato rozhodnutí pak označil za chybu „biblických rozměrů“.

Masi nastoupil po zesnulém Charlie Whitingovi, který měl na starosti řízení závodů. Whiting zemřel na začátku sezóny 2019. Steiner ve své knize tvrdí, že kdyby Whiting rozhodoval v Abu Dhabi, Lewis Hamilton by byl dnes osminásobným mistrem světa.

Verstappen versus Norris 

Steiner se také vyjádřil k boji o titul mezi Verstappenem a Norrisem. Norris sice na Verstappena ztrácí 52 bodů, ale podle Steinera má 60:40 šanci na zisk titulu.

Je evidentní, že Guenther Steiner je muž na svém místě a nechává za sebe hovořit převážně zkušenosti. Jak se tedy vyvine situace kolem Verstappena a používání vulgárních slov? Nyní je řada na FIA, jak se rozhodne. Tento spor ale rozhodně ještě nekončí. 

Nejčtenější tento týden

Šulc poprvé ovládl anketu Fotbalista roku

Pavel Šulc prožil mimořádný rok a dočkal se dalšího velkého ocenění. Ofenzivní záložník Lyonu poprvé vyhrál anketu Fotbalista roku, v níž s velkým náskokem předčil Patrika Schicka i Ladislava Krejčího. Po přestupu do Francie navíc rychle potvrdil, že umí obstát i na vyšší úrovni.

Jannik Sinner přepsal dějiny. Překonal rekord v počtu vyhraných setů

Italský tenista Jannik Sinner je ve fantastické formě. Na turnaji Miami Open nejen postoupil do osmifinále, ale zároveň překonal rekord Novaka Djokoviče v počtu vyhraných setů v řadě na turnajích Masters 1000. Znovu tak potvrdil, že patří mezi největší hvězdy současného tenisu. 

Ottawa uspěla na ledě Rangers a dál živí naději na play off

Senators vyhráli v jediném pondělním zápase NHL na ledě NY Rangers 2:1 a v tabulce Východní konference zůstali ve hře o divokou kartu. Newyorský celek prožil další nepovedený večer, doma vyslal na branku jen devět střel a neoslavil ani tisící zápas Mikaa Zibanejada v NHL.

Jake Paul vyhlíží velkou výzvu. Francis Ngannou je další na řadě

Kontroverzní influencer a boxer Jake Paul se po těžkém zranění vrací do hry. Navzdory zlomené čelisti z posledního zápasu už vyhlíží další velké jméno, a to rovnou bývalého šampiona UFC Francise Ngannoua, kterého ostře kritizuje.

Krejčí se stal kapitánem české reprezentace

Česká fotbalová reprezentace má před baráží o mistrovství světa nového kapitána. Pásku převzal Ladislav Krejčí, který patří mezi přirozené lídry týmu už delší dobu. Trenér Miroslav Koubek tak před duelem s Irskem udělal důležité rozhodnutí a naznačil, že změna nebude jen krátkodobá.

Luke Humphries zvítězil na Belgian Darts Open

Luke Humphries ovládl Belgian Darts Open a připsal si už devátý titul na European Tour. Po finálové výhře nad Jonnym Claytonem však zaujal i svým humorem, když s nadsázkou poznamenal, že v éře Luka Littlera mu možná připadne „jen“ role světové dvojky.

Nečas znovu úřadoval, Vejmelka pomohl Utahu k cenné výhře

Martin Nečas znovu ukázal výbornou formu. Při výhře Colorada 3:2 po prodloužení na ledě Washingtonu připravil dva góly a v produktivitě se dotáhl na Davida Pastrňáka. Výrazný večer prožil také Karel Vejmelka, který 33 zákroky pomohl Utahu k triumfu 4:3 po prodloužení nad Los Angeles.

Amálie Švábíková získala na halovém mistrovství světa bronz

Česká atletika má z halového mistrovství světa v Toruni druhou medaili. O cenný kov se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která po čistém výkonu do 470 centimetrů vybojovala bronz. Na stupních vítězů se zařadila po bok Angelica Moser a Imogen Ayris, zlato si odvezla Molly Caudery.

Lehečka v Miami poprvé prošel do osmifinále

Jiří Lehečka zvládl v Miami další důležitý krok. Ve třetím kole porazil domácího Ethana Quinna 6:3 a 7:6, navázal na povedený výkon na servisu a na floridském Masters si poprvé v kariéře zahraje osmifinále. Český tenista tak potvrdil, že i proti rozjetému soupeři umí udržet klid v klíčových chvílích.

Manuel vyhrála halové mistrovství světa na 400 metrů

Lurdes Gloria Manuel v Toruni potvrdila, že patří mezi největší talenty české atletiky. Dvacetiletá čtvrtkařka doběhla pro zlato v osobním rekordu 50,76 sekundy a ukončila osmileté čekání české výpravy na medaili z halového světového šampionátu. Česká atletika má navíc po dlouhých letech další ženskou světovou šampionku.

Pastrňák gólem a jubilejní asistencí řídil výhru Bostonu

David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a asistencí k vítězství 4:2 na ledě Detroitu. Český útočník zároveň dosáhl na metu 500 asistencí v NHL a zařadil se mezi šestici českých hráčů, kterým se to povedlo. Výrazný večer prožil také Daniel Vladař, jenž dovedl Philadelphii k výhře nad San Jose.

Růžička přepsal rekord play off

Martin Růžička prožil v Hradci Králové večer, který se v extraligovém play off zapíše do historie. Kapitán Třince si při výhře 3:2 po prodloužení připsal asistenci u rozhodujícího gólu Miloše Romana a dostal se na 134 bodů ve vyřazovací části samostatné české extraligy. Na čele historického pořadí se dotáhl na Ondřeje Kratěnu a díky vyššímu počtu gólů se posunul před něj.

James a Durant přepsali historické tabulky NBA

LeBron James a Kevin Durant prožili v NBA noc, která se zapisuje do kronik. James se stal novým rekordmanem ligy v počtu zápasů v základní části. Durant se zase posunul před Michaela Jordana na páté místo historické tabulky střelců. Oba milníky navíc přišly ve vítězných zápasech jejich týmů.

Sinner v Miami vyrovnal Djokovičův rekord

Jannik Sinner vstoupil do turnaje v Miami přesně tak, jak si přál. Damira Džumhura porazil hladce 6:3 a 6:3 a ani na chvíli nepustil zápas do větších komplikací. Po triumfu v Indian Wells tak zvládl i rychlý přesun na další velký turnaj a potvrdil, že v úvodu amerického jara drží mimořádně vysoký standard.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama