13.6 C
    Středa 15. května 2024

Německá párty v Manille. Jízda skončila výhrou nad Srbskem a titulem

O letošních mistrech světa v basketbalu je rozhodnuto. Velkolepé finále na Filipínách ovládli hráči Německa, kteří předčili Srbsko. Na trůn dotáhl německou reprezentaci svým výkonem v posledním zápase turnaje Denis Schröder, který nastřádal 28 bodů a po zásluze byl vyhlášen nejlepším hráčem celé akce.

V prognózách před startem mistrovství nikdo příliš Německo na celkového vítěze netipoval. Favority představovali jiní… Spojené státy americké, Španělsko nebo Srbsko. Ani jeden z těchto týmů ale nakonec po šampionátu oslavy nerozjel. Všem vytřela zrak právě německá reprezentace, která prožila famózní turnaj.

Němci nejprve v předkole porazili Japonsko, Austrálii a Finsko, v základní skupině pak přehráli také Gruzii a Slovinsko. Ve dvou posledních zápasech navíc své soupeře naprosto deklasovali a vyhráli téměř o 30 bodů. A pak přišlo play off. Nejprve výhra nad Lotyšskem, tentokrát hodně těsně, o pouhé dva body, a triumf nad favorizovanými USA.

S těmi Německo prohrálo v přípravném utkání před startem šampionátu, teď jim ale všechno vrátilo i s úroky. V semifinále vyhráli znovu o dva body, 113:111 a probili se do finále. Tam na ně čekalo Srbsko.

V režii rozjetého Schrödera

Německo ve finále hnal za úspěchem hlavně přepis dějin. Naposledy v roce 2002 přivezli basketbalisté do země západních sousedů České republiky cenný kov. Parta kolem Dirka Nowitzkého vybojovala bronz, teď družina kouče Gordieho Herberta mířila ještě víc. A honba za mistrovským titulem nakonec byla úspěšná.

Němečtí hráči těžili zejména ze skvělé práce svého rozehrávače Denise Schrödera, který nasázel 28 bodů a byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Basketbalista, který na klubové úrovni hraje za Los Angeles Lakers, po skončení finále zářil štěstím. „Tohle je neskutečná parta. Trenér odvedl skvělou práci, když to takhle poskládal. To, jak jsme bránili a hráli kolektivně, bylo prostě mimořádné,“ řekl Schröder na tiskové konferenci.

Schröder a Herbert. Dva hlavní strůjci německého úspěchu. „Když jsem v roce 2021 dostal tuhle práci, jel jsem do Braunschweigu za Dennisem a tři nebo čtyři hodiny jsme spolu mluvili. Cítil jsem, jaké má srdce, jak mu záleží na jeho zemi, národním týmu a spoluhráčích. Tam to všechno začalo,“ řekl kouč vítězného národního týmu.

Srbsko skončilo druhé, třetí místo vybojovala na mistrovství světa Kanada, která porazila Spojené státy americké.

Hokejový expert Milan Antoš utrpěl vážná zranění při autonehodě, když se vracel z MS

Milan Antoš, bývalý hokejový mistr České republiky a televizní komentátor, byl hospitalizován po srážce s autem na skútru. Po neštěstí má zlomená žebra a zraněnou nohu, kvůli čemuž čeká na operaci.

Švédové porazili Poláky. Outsider jim to ale zadarmo nedal

Švédsko vstupovalo na Mistrovství světa v hokeji IIHF 2024 jako jeden z týmů s největšími ambicemi na medaile. Naopak Polsko jakožto nováček po více než dvaceti letech absence na turnaj přijelo hlavně okusit atmosféru. Ovšem výkon, který mohli ten den fanoušci sledovat, rozhodně stál za to.

Předčasný odchod Novaka Djokoviče z Italian Open vyvolává obavy z následků zranění hlavy

Předčasné vypadnutí Novaka Djokoviče z 32. kola Italian Open vyvolalo obavy ohledně možného dopadu nedávného zranění hlavy. Po náhodném úderu lahví s vodou do hlavy měl Djokovič během zápasu s Alejandrem Tabilem problémy s rovnováhou a koordinací.