Více
    15.1 C
    Czech
    Čtvrtek 18. září 2025

    Muž, který změnil fotbal, politik, herec a přítel Masopusta. To byl král Pelé

    Reklama

    29. prosinec se nesmazatelně zaspal do dějin sportu. V roce 2013 měl těžkou nehodu na lyžích Michael Schumacher a v roce 2022 odešel do nebe Král fotbalu. Ve věku 82 let včera zemřel legendární Pelé. Člověk, který stanovil několik nepřekonatelných rekordů a zároveň svým vystupováním stvořil nesmrtelný odkaz.

    Reklama

    Už začátek je bájný. V roce 1940 prý někdo jeho matce předpověděl, že porodí krále. Narodil se Edson Arantes do Nascimento. Celý svět ho ale znal pod jménem Pelé. Původ této přezdívky není zcela znám. Jedni uvádějí, že znamená vánek jiní, že se jedná o zkomoleninu jména spoluhráče jeho otce. Vyrůstal jako většina brazilských chlapců v chudých poměrech. Jeho oblíbenou historkou z dětství je, že když si v deseti letech kopal na ulici a vrátil se domů, tak tam našel plačícího otce. Zeptal se, proč brečí. A on odpověděl, že Brazílie právě prohrála finále mistrovství světa s Uruguayí. Pelé tátu pohladil a řekl: Neboj, já ho pro tebe vyhraju.

    V lize debutoval už před 16 narozeninami a v reprezentaci v 17 letech. Na mistrovství světa 1958 do Švédska už cestoval s brazilskou výpravou. Poprvé v životě se podíval mimo rodnou zemi. Jednalo se o velký kulturní šok. Vědělo se o něm, že má nevšední talent, ale přesto kvůli věku neměl do hry zasáhnout. Také první dva mače ve skupině vynechal. Premiéru si odbyl proti Sovětskému Svazu. V play off se ale Pelé rozjel. Ve čtvrtfinále jedinou brankou vyřadil Wales, v semifinále vstřelil hattrick Francii a ve finále dvěma góly přispěl k výhře 5:2 proti domácímu Švédsku. Za tři zápasy nastřílel šest branek a svět byl paf. Stal se nejmladším mistrem světa v historii. Zařídil Brazílii první vítězství na mistrovství světa, splnil slib otci a pohltily ho emoce. Na rameni spoluhráče Didiho začal nekontrolovatelně radostí plakat. Zrodila se hvězda v době, kdy FIFA ještě nebyla pouhou mašinérií na vydělávaní peněz.

    Do té doby nebyl žádný fotbalista považován za skutečně nejlepšího. Od této chvíle ale nebylo o čem. Přívlastkem Král se mohl chlubit teprve 17letý klučina. Se Santosem v brazilské lize vládl a připravoval se na čtyřletý vrchol, který představovalo mistrovství světa. Přesto další dva světové šampionáty nebyly podle Pelého přání. V roce 1962 se ve druhé utkání proti Československu zranil a do zbytku šampionátu už nezasáhl. Právě v tomto duelu vzniklo silné přátelství mezi Pelém a Josefem Masopustem. Brazilci i bez hlavní hvězdy titul obhájili, když Pelého zastoupili borci jako Garrincha či Vavá.

    Rok 1966 byl nejtěžší v Pelého kariéře. Brazilci přicestovali do Anglie a byli největším favorité na zisk titulu mistrů světa. Získali by ho potřetí v řadě. Jenže taktika na tomto šampionátu se zvrhla na jednoduché: Zraňte Pelého! Obránci Portugalska, a především Bulharska pořádali doslova hon na brazilskou star. V roce 1966 se totiž ještě nesmělo střídat a nebyly udělované žluté ani červené karty. Hráč se tak mohl zranit a tým musel dohrávat třeba o deseti mužích. Navíc surovcům nehrozil žádný postih. Tato bizarnost právě kvůli útokům na Pelého skončila a v roce 1970 už byly zavedené karetní postihy a tým mohl během zápasů dvakrát střídat. Nicméně Brazílie v roce 1966 vypadla už v základní skupině a Pelé odletěl z dějiště naprosto znechucený. „Na mistrovství světa jsem byl naposledy,“ vzkázal. Naštěstí pro něj, pro Brazílii a vlastně pro celý fotbal nastoupil jako trenér ke kanárkům bývalý spoluhráč ze zlatého mistrovství světa 1958 Mario Zagallo a ten Pelého k návratu v roce 1967 přesvědčil.

    Brazilský kanonýr už nebyl útočníkem, spíše byl takovou desítkou, kterou nosil celou kariéru na zádech. Víceméně takovým špílmachrem. O góly se měli starat především parťáci Jairzinho a Tostao. Mistrovství světa 1970 bylo poprvé do světa přenášeno v barevném obraze. A vidělo zřejmě nejsilnější národní mužstvo v historii. „Tak překrásná hra by měla být postavena mimo zákon,“ psali britští žurnalisté. Brazilci vyhráli všech šest duelů (první proti Československu), nastřílelo 19 gólů a získalo potřetí v historii titul mistrů světa. Mohla si tak nadobro ponechat trofej Zlatá Niké. Tímto se Pelé s národním týmem nadobro rozloučil. Odehrál za něj 92 zápasů a nastřílel 77 branek – až letos v Kataru ho vyrovnal Neymar. Nikdy nebyl kapitánem, tuto poctu vždy odmítal.

    Celou kariéru strávil v brazilském Santosu, až na závěr zkusil dobrodružství v New Yorku Cosmos, kam na závěr kariéry odcházely fotbalové legendy. Pelé dle svých údajů nastřílel v kariéře 1284 branek, v tom mu může konkurovat snad jen slávista Pepi Bican.

    Pelé je považován za legendu v tom nejlepším slova smyslu. Vyhýbaly se mu skandály, což ho v očích fanoušků i veřejnosti stavělo nad Argentince Diega Maradonu. V roce 1978 obdržel Mezinárodní cenu míru, od roku 1994 působil jako vyslanec dobré vůle UNESCO v boji s dětskou chudobou a narkomanií. Zastával i funkci brazilského ministra sportu.

    V roce 1981 si zahrál po boku Sylvestera Stalloneho ve filmu Vítezství. Válečný snímek, kde vězni hráli fotbal nebyl moc úspěšný, nicméně celý fotbalový svět viděl, že Pelé umí s míčem cokoliv si zamane i po čtyřicítce, a dokonce vystřihl lahůdkové nůžky.

    A nadále sledoval svoji milovanou hru. V posledních letech byl spíše kritikem, vadil mu obranný vyčkávací styl, fotbalového romantika v sobě nezapřel. Po finále letošního mistrovství ale vysekl poklonu všem zúčastněným. To už byl ale ve velmi vážném stavu. O 11 dnů později zemřel. Bylo mu 82 let. Brazilská vyhlásila tři dny smutku.

    Ankety ke sportu patří. Ty o nejlepšího fotbalistu všem dob tu asi budou vždycky. A samotný Pelé má před Messim, Maradonou i Cristianem Ronaldem jednu nepopiratelnou výhodu. Mistrem světa se stal třikrát, to nikdo jiný na světě nedokázal. Tohle a jeho fotbalové gentlemanství má obrovský přesah. To tu zůstane navždy.

    Reklama
    Reklama

    Sledujte nás na sítích

    Lionel Messi blízko prodloužení smlouvy s Inter Miami

    Lionel Messi se podle dostupných informací chystá zůstat v Major League Soccer déle, než se původně čekalo. Argentinský útočník a osminásobný držitel Zlatého míče je blízko dohody o víceletém prodloužení smlouvy s Inter Miami.

    Real a Arsenal zvládli vstup do Ligy mistrů, Juventus s Dortmundem předvedli osmigólovou bitvu

    První hrací den nové sezony Ligy mistrů nabídl velké drama i překvapení. Arsenal vyhrál na půdě Bilbaa 2:0 a Real Madrid otočil duel s Marseille na 2:1 zásluhou Kyliana Mbappého. Juventus doma remizoval s Dortmundem 4:4, když všechny góly padly až po změně stran. Český gólman Matěj Kovář s PSV nestačil na Saint-Gilloise, Tottenham zvítězil nad Villarrealem a senzační obrat předvedl Karabach na hřišti Benfiky.

    Aryna Sabalenka kvůli zranění vynechá China Open

    Aryna Sabalenka, světová jednička a dvojnásobná vítězka US Open v řadě, nebude startovat na nadcházejícím China Open. Krátce po triumfu v New Yorku oznámila, že jí zdravotní potíže neumožní nastoupit do turnaje, který začíná 24. září v Pekingu.

    Budějovice porazily Pardubice, Kometa zůstává neporažená

    Hokejová extraliga pokračovala čtvrtým kolem a nabídla několik překvapení. České Budějovice přehrály Pardubice 4:1 a slavily třetí výhru v řadě. Brno potvrdilo skvělou formu, doma si poradilo s Vítkovicemi 5:2 a jako jediné mužstvo zatím neztratilo ani bod. Karlovy Vary zvítězily na ledě Sparty 2:1 a navázaly na úspěchy z minulých sezon. Litvínov i Hradec Králové se konečně dočkali prvních výher, Mladá Boleslav doma přetlačila Třinec.

    Plzeň po jasné výhře v Lanžhotě míří do osmifinále MOL Cupu

    Fotbalisté Plzně splnili v domácím poháru povinnost a po jasné výhře 6:1 nad Lanžhotem postoupili do osmifinále MOL Cupu. Divizní celek sice před téměř třemi tisíci diváky vzdoroval statečně, ale favorit rozhodl především po přestávce. Skvělý výkon předvedl Matěj Vydra, dařilo se i mladému Jamesi Bellovi.

    Český výškař Štefela má bronz z mistrovství světa v Tokiu

    Jan Štefela se stal prvním českým výškařem, který získal medaili na světovém šampionátu. V Tokiu vybojoval bronz výkonem 231 centimetrů, které zdolal na druhý pokus. Překonal tím i svého trenéra Jaroslava Bábu, jenž v roce 2011 v Tegu obsadil čtvrtou příčku. Halový vicemistr Evropy se postaral o první českou medaili na letošním mistrovství.

    Barbora Krejčíková vstoupila do turnaje v Soulu vítězně

    Barbora Krejčíková zvládla první kolo turnaje v jihokorejském Soulu bez větších potíží. Po tříhodinovém čekání způsobeném deštěm porazila ruskou kvalifikantku Tatiana Prozorova 6:1, 6:2. Na kurtu se zdržela jen 78 minut. Česká tenistka, která se v posledních týdnech vrátila mezi nejlepší čtyřicítku žebříčku, tak potvrdila výbornou formu.

    Vacek vynechá mistrovství světa, v elitním závodě pojedou jen Boroš a Vaníček

    Na mistrovství světa v silniční cyklistice, které hostí Kigali od 21. do 28. září, se představí 16 českých jezdců. V elitní kategorii mužů však nastoupí jen Michael Boroš a Šimon Vaníček. Mathias Vacek po dohodě se stájí Lidl Trek účast odmítl, stejně jako Jan Hirt či Pavel Bittner. Jedná se o historicky první šampionát pořádaný na africkém kontinentu.

    Italský lyžař Matteo Franzoso zemřel během tréninku v Chile

    Italský reprezentant Matteo Franzoso utrpěl těžký pád během tréninku v chilském středisku La Parva. Při nárazu do oplocení si vážně poranil hlavu a byl převezen do nemocnice v Santiagu. Navzdory okamžité pomoci bohužel svůj boj o život prohrál.

    UCI kvůli chaosu na Vueltě zpochybňuje schopnost Španělska pořádat významné závody

    Závěrečná etapa cyklistické Vuelty v Madridu skončila fiaskem, poté co ji narušili propalestinští demonstranti. Ti převrátili bariéry, zablokovali trať a donutili pořadatele závod zrušit jen tři kilometry před cílem. Generální ředitel závodu Javier Guillen označil incident za „naprosto nepřijatelný“. Vítězem byl vyhlášen Jonas Vingegaard.

    Cole Hocker byl diskvalifikován z finále 1500 m na MS

    Olympijský vítěz z Paříže 2024 Cole Hocker zažívá na mistrovství světa v atletice náročné chvíle. Američan se sice kvalifikoval do finále závodu na 1500 metrů, ale po protestu soupeřů byl ze soutěže vyškrtnut. Důvodem bylo nedovolené strkání v závěru semifinále.

    Armand Duplantis posunul světový rekord, už teď myslí na další metu

    Švédský tyčkař Armand Duplantis opět posunul hranice lidských možností. Na mistrovství světa v Tokiu vyhrál třetí titul a překonal světový rekord výkonem 630 centimetrů. Diváci zažili napínavé drama, když rekord padl až na třetí pokus. Fenomenální atlet si okamžik vychutnal spolu se soupeři i fanoušky. Už nyní ale hledí k další metě, kterou je magických 640 centimetrů.

    Německo ovládlo EuroBasket a slaví druhý titul v historii

    Němečtí basketbalisté navázali na loňský triumf na mistrovství světa a získali i titul mistrů Evropy. Ve finále turnaje v Rize porazili Turecko 88:83 a po 32 letech slaví druhé evropské zlato. Turecko vybojovalo stříbro, čímž zopakovalo své historické maximum z roku 2001. O bronz se postarali Řekové, kteří v dramatické koncovce přetlačili Finsko 92:89.

    Barcelona rozstřílela Valencii šesti góly

    Fotbalisté Barcelony předvedli ve 4. kole LaLigy drtivou jízdu. Na stadionu Johana Cruyffa, kde kvůli rekonstrukci Camp Nou hrají domácí zápasy, přejeli Valencii 6:0. Hattrick střelců se nekonal, protože se hned tři hráči trefili dvakrát. Skórovali Fermín López, Raphinha a Robert Lewandowski. Díky vysoké výhře poskočili Katalánci na druhé místo tabulky.

    Místo pódia převrácené zábrany. Vuelta kvůli protestům v Madridu skončila předčasně

    Závěrečná etapa Vuelta a España skončila dřív, než začala. Pro-palestinští demonstranti vtrhli na trať v centru Madridu a pořadatelé závod ukončili. Jonas Vingegaard se stal celkovým vítězem bez tradičního pódia. Policie odklízela bariéry a vytlačovala davy z trasy.

    Lionel Messi blízko prodloužení smlouvy s Inter Miami

    Lionel Messi se podle dostupných informací chystá zůstat v Major League Soccer déle, než se původně čekalo. Argentinský útočník a osminásobný držitel Zlatého míče je blízko dohody o víceletém prodloužení smlouvy s Inter Miami.

    Real a Arsenal zvládli vstup do Ligy mistrů, Juventus s Dortmundem předvedli osmigólovou bitvu

    První hrací den nové sezony Ligy mistrů nabídl velké drama i překvapení. Arsenal vyhrál na půdě Bilbaa 2:0 a Real Madrid otočil duel s Marseille na 2:1 zásluhou Kyliana Mbappého. Juventus doma remizoval s Dortmundem 4:4, když všechny góly padly až po změně stran. Český gólman Matěj Kovář s PSV nestačil na Saint-Gilloise, Tottenham zvítězil nad Villarrealem a senzační obrat předvedl Karabach na hřišti Benfiky.

    Aryna Sabalenka kvůli zranění vynechá China Open

    Aryna Sabalenka, světová jednička a dvojnásobná vítězka US Open v řadě, nebude startovat na nadcházejícím China Open. Krátce po triumfu v New Yorku oznámila, že jí zdravotní potíže neumožní nastoupit do turnaje, který začíná 24. září v Pekingu.

    Budějovice porazily Pardubice, Kometa zůstává neporažená

    Hokejová extraliga pokračovala čtvrtým kolem a nabídla několik překvapení. České Budějovice přehrály Pardubice 4:1 a slavily třetí výhru v řadě. Brno potvrdilo skvělou formu, doma si poradilo s Vítkovicemi 5:2 a jako jediné mužstvo zatím neztratilo ani bod. Karlovy Vary zvítězily na ledě Sparty 2:1 a navázaly na úspěchy z minulých sezon. Litvínov i Hradec Králové se konečně dočkali prvních výher, Mladá Boleslav doma přetlačila Třinec.

    Plzeň po jasné výhře v Lanžhotě míří do osmifinále MOL Cupu

    Fotbalisté Plzně splnili v domácím poháru povinnost a po jasné výhře 6:1 nad Lanžhotem postoupili do osmifinále MOL Cupu. Divizní celek sice před téměř třemi tisíci diváky vzdoroval statečně, ale favorit rozhodl především po přestávce. Skvělý výkon předvedl Matěj Vydra, dařilo se i mladému Jamesi Bellovi.

    Český výškař Štefela má bronz z mistrovství světa v Tokiu

    Jan Štefela se stal prvním českým výškařem, který získal medaili na světovém šampionátu. V Tokiu vybojoval bronz výkonem 231 centimetrů, které zdolal na druhý pokus. Překonal tím i svého trenéra Jaroslava Bábu, jenž v roce 2011 v Tegu obsadil čtvrtou příčku. Halový vicemistr Evropy se postaral o první českou medaili na letošním mistrovství.

    Barbora Krejčíková vstoupila do turnaje v Soulu vítězně

    Barbora Krejčíková zvládla první kolo turnaje v jihokorejském Soulu bez větších potíží. Po tříhodinovém čekání způsobeném deštěm porazila ruskou kvalifikantku Tatiana Prozorova 6:1, 6:2. Na kurtu se zdržela jen 78 minut. Česká tenistka, která se v posledních týdnech vrátila mezi nejlepší čtyřicítku žebříčku, tak potvrdila výbornou formu.

    Vacek vynechá mistrovství světa, v elitním závodě pojedou jen Boroš a Vaníček

    Na mistrovství světa v silniční cyklistice, které hostí Kigali od 21. do 28. září, se představí 16 českých jezdců. V elitní kategorii mužů však nastoupí jen Michael Boroš a Šimon Vaníček. Mathias Vacek po dohodě se stájí Lidl Trek účast odmítl, stejně jako Jan Hirt či Pavel Bittner. Jedná se o historicky první šampionát pořádaný na africkém kontinentu.

    Italský lyžař Matteo Franzoso zemřel během tréninku v Chile

    Italský reprezentant Matteo Franzoso utrpěl těžký pád během tréninku v chilském středisku La Parva. Při nárazu do oplocení si vážně poranil hlavu a byl převezen do nemocnice v Santiagu. Navzdory okamžité pomoci bohužel svůj boj o život prohrál.

    UCI kvůli chaosu na Vueltě zpochybňuje schopnost Španělska pořádat významné závody

    Závěrečná etapa cyklistické Vuelty v Madridu skončila fiaskem, poté co ji narušili propalestinští demonstranti. Ti převrátili bariéry, zablokovali trať a donutili pořadatele závod zrušit jen tři kilometry před cílem. Generální ředitel závodu Javier Guillen označil incident za „naprosto nepřijatelný“. Vítězem byl vyhlášen Jonas Vingegaard.

    Cole Hocker byl diskvalifikován z finále 1500 m na MS

    Olympijský vítěz z Paříže 2024 Cole Hocker zažívá na mistrovství světa v atletice náročné chvíle. Američan se sice kvalifikoval do finále závodu na 1500 metrů, ale po protestu soupeřů byl ze soutěže vyškrtnut. Důvodem bylo nedovolené strkání v závěru semifinále.

    Armand Duplantis posunul světový rekord, už teď myslí na další metu

    Švédský tyčkař Armand Duplantis opět posunul hranice lidských možností. Na mistrovství světa v Tokiu vyhrál třetí titul a překonal světový rekord výkonem 630 centimetrů. Diváci zažili napínavé drama, když rekord padl až na třetí pokus. Fenomenální atlet si okamžik vychutnal spolu se soupeři i fanoušky. Už nyní ale hledí k další metě, kterou je magických 640 centimetrů.

    Německo ovládlo EuroBasket a slaví druhý titul v historii

    Němečtí basketbalisté navázali na loňský triumf na mistrovství světa a získali i titul mistrů Evropy. Ve finále turnaje v Rize porazili Turecko 88:83 a po 32 letech slaví druhé evropské zlato. Turecko vybojovalo stříbro, čímž zopakovalo své historické maximum z roku 2001. O bronz se postarali Řekové, kteří v dramatické koncovce přetlačili Finsko 92:89.

    Barcelona rozstřílela Valencii šesti góly

    Fotbalisté Barcelony předvedli ve 4. kole LaLigy drtivou jízdu. Na stadionu Johana Cruyffa, kde kvůli rekonstrukci Camp Nou hrají domácí zápasy, přejeli Valencii 6:0. Hattrick střelců se nekonal, protože se hned tři hráči trefili dvakrát. Skórovali Fermín López, Raphinha a Robert Lewandowski. Díky vysoké výhře poskočili Katalánci na druhé místo tabulky.

    Místo pódia převrácené zábrany. Vuelta kvůli protestům v Madridu skončila předčasně

    Závěrečná etapa Vuelta a España skončila dřív, než začala. Pro-palestinští demonstranti vtrhli na trať v centru Madridu a pořadatelé závod ukončili. Jonas Vingegaard se stal celkovým vítězem bez tradičního pódia. Policie odklízela bariéry a vytlačovala davy z trasy.
    Reklama
    Reklama
    Reklama