Šipky6 dní do startu šipkařského MS. Bude zničen loňský rekord trefených devítek?

6 dní do startu šipkařského MS. Bude zničen loňský rekord trefených devítek?

Největší šipkařský svátek roku se blíží, za šest dní vypukne mistrovství světa. V Londýně začínají přípravy, většina hvězd už v dějišti šampionátu trénuje. Loni padly na tomto turnaji vůbec poprvé v historii hned tři devítky, postarali se o ně Borland, Labanauskas a Price. Celkem jich tak na MS padlo už třináct.

Nine-darter, neboli zavření na devět šipek, patří mezi nejkrásnější momenty tohoto sportu. A je vždy ozdobou nejen samotného zápasu, ale zpravidla celého podniku. Vůbec první magickou devítku vykouzlil v roce 2009 Raymond van Barneveld ve čtvrtfinále proti Jelle Klaasenovi.

V Alexandra Palace se to nejrychlejší možné ukončení legu slavilo o rok později znovu, hrdinou se stal opět zmíněný Nizozemec „Barney“. Devítku zavřel tím nejtradičnějším způsobem, hodil 180, poté znovu 180 a doublem dvanáct vymazal zbývajících 141 bodů. Jeho úspěchu přihlížel z pódia Brendan Dolan.

Třetí nine-darter přišel v roce 2011, tehdy jej ve finále našel Adrian Lewis, jenž toho večera i celý turnaj vyhrál skalpem Garyho Andersona poměrem 7:5 na sety. Prvním světovým šampionátem se dvěma devítkami byl mítink v roce 2013. Ve druhém kole oslavil nejlepší možný checkout Dean Winstanley, na něj navázal ve třetím kole Michael van Gerwen.

U Nizozemce se navíc stala nevídaná věc, po zavřené devítce začal do dalšího legu znovu dvěma maximy, pak trefil i T20 a T19 a k osmnácté perfektní šipce v řadě, tím pádem i historickému milníku, mu zbýval jen double dvanáct. Který o kousek minul. I tak se dodnes jedná o jeden z nejikoničtějších momentů v dějinách.

V roce 2014 zavřeli nine-dartery Terry Jenkins a Kyle Anderson, o rok později slavil svou druhou na MS Adrian Lewis. Šampionát 2016 ozdobil devítkou Gary Anderson. A pak přišel dlouhý půst. Nejrychlejší možný šipkařský checkout slavili diváci až v roce 2021, trefil se James Wade.

William Borland zbořil Alexandra Palace

Loňský turnaj přinesl poprvé tři devítky. Netradičně přes double 18 zavíral svůj nine-darter Darius Labanauskas, klasickou cestu, stejnou jako RVB v letech 2009 a 2010, zvolil ve čtvrtfinále Gerwyn Price. Spektakulární finish, možná jeden z nejlepších vůbec, ale předvedl William Borland hned v prvním kole.

V souboji mládí čelil Bradleymu Brooksovi a jejich duel dospěl až do takzvaného „decideru“. Tedy za stavu 2:2 na sety a 2:2 na legy. A právě tam se zapsal talentovaný Skot do dějin. Vyhecované klání totiž devítkou zavřel a vyprodaná londýnská hala málem spadla.

Věřme, že podobné momenty zažijeme i letos, šampionát začíná 15. prosince.

Nejčtenější tento týden

Vladař dovedl Philadelphii k cenné výhře, Zacha se trefil po nahrávce Pastrňáka

Philadelphia zvládla důležitý duel s Bostonem a po výhře 2:1 po prodloužení si znovu pomohla v boji o play off. Daniel Vladař inkasoval jen jednou a patřil k hlavním postavám večera. Z českých hráčů se prosadili také Pavel Zacha, David Pastrňák a Jaroslav Chmelař.

Messi dal první gól na novém stadionu, Miami jen remizovalo

Inter Miami otevřelo nový stadion velkým večerem, ale bez velké tečky. Na Nu Stadium s kapacitou 26 tisíc diváků padl historicky první gól domácího klubu z kopačky Lionela Messiho, jenže vítězná premiéra se nekonala. Úřadující šampion MLS proti Austinu dvakrát dotahoval a nakonec bral jen remízu 2:2.

Barcelona vyhrála na Atléticu a po klopýtnutí Realu odskočila v čele ligy

Katalánský celek zvládl těžký večer v Madridu a po vítězství 2:1 navýšil náskok na první příčce už na sedm bodů. Barceloně pomohla i porážka Realu na Mallorce, sama se ale proti Atléticu na body pořádně nadřela. Dlouhou přesilovku nedokázala dlouho proměnit a rozhodnutí přinesla až smolná situace v samém závěru.

Bouzková je v Bogotě ve finále a může získat třetí titul

Marie Bouzková zvládla semifinále v Bogotě bez ztráty setu a po dvou letech si tam znovu zahraje o titul. Česká tenistka potvrdila roli nasazené jedničky, v Kolumbii zatím neprohrála ani jednu sadu a v neděli může vybojovat třetí trofej kariéry. Dobré zprávy přišly i od Sáry Bejlek, která po návratu na kurty znovu vyhrála zápas na okruhu WTA a posune se na nové kariérní maximum.

Nečas rozhodl v Dallasu a Canadiens dál rostou

Martin Nečas zařídil Coloradu cennou výhru 2:0 na ledě Dallasu. V závěru dal vítězný gól a pak ještě připravil pojistku pro Nathana MacKinnona. Do sobotního programu NHL se výrazně zapsal také Jaroslav Chmelař, který skóroval za Rangers. Dařilo se i českým brankářům, Karel Vejmelka pomohl Utahu a Jakub Dobeš zase podpořil rozjetý Montreal.

Vladař pomohl Philadelphii k cenné výhře, Dostál šestkrát inkasoval

Daniel Vladař zvládl důležitý zápas v boji o play off a dovedl Philadelphii k výhře 4:1 na ledě New York Islanders. Český brankář zapsal 21 zákroků a napravil poslední nepovedený start. Naopak Lukáš Dostál prožil těžší večer, při domácí porážce Anaheimu 2:6 se St. Louis pustil šest branek.

Hudáček ocenil přesilovky Třince po výhře nad Vary

Třinečtí hokejisté vstoupili do semifinále extraligy vítězně a po výsledku 3:1 proti Karlovým Varům udělali první krok k postupu. Ocelářům výrazně pomohly přesilovky, které v pravý čas zabraly, i když podle Libora Hudáčka nešlo o nic předem nalajnovaného. Soupeř totiž změnil způsob bránění a domácí museli reagovat za pochodu.

Sáblíková se rozloučí s fanoušky v Praze

Martina Sáblíková uzavře svou mimořádnou kariéru ještě jedním domácím momentem. Po oficiálním konci na ledě v nizozemském Heerenveenu chystá rozlučku i před českými fanoušky. Stane se hlavní tváří červnového festivalu Offseason v pražských Holešovicích.

Gerwyn Price slaví drtivé vítězství v Manchesteru

Velšský „Iceman“ Gerwyn Price předvedl dominantní výkon a ovládl devátý večer Premier League Darts. Turnaj v Manchesteru však kromě špičkových výkonů nabídl i vyhrocený střet mezi Lukem Littlerem a Gianem van Veenem.

Emoce v Manchesteru. Gian van Veen porazil Littlera a obvinil ho z nesportovního chování

Vyhrocený duel v Premier League Darts nabídl nejen překvapivý výsledek, ale i kontroverzní průběh. Gian van Veen po vítězství nad Lukem Littlerem nešetřil kritikou a označil chování světové jedničky za nenormální. 

Jiřího Procházku čeká mimořádně náročný duben

Jiří Procházka stojí před jedním z nejnáročnějších týdnů kariéry i osobního života. Už 11. dubna 2026 nastoupí v hlavním zápase UFC 327 proti Carlosi Ulbergovi a bude usilovat o titul v polotěžké váze. Jen o pár dní později navíc očekává narození prvního dítěte. Český bojovník tak půjde do klíčového období pod obrovským tlakem, který ale sám bere i jako silný motor.

Pastrňák a Hronek zapsali asistenci, Vejmelka dovedl Utah k výhře

Čeští hokejisté se v dalším programu NHL znovu výrazně připomněli. David Pastrňák i Filip Hronek si připsali po jedné asistenci, body jejich týmům ale nestačily. O poznání lepší večer prožil brankář Karel Vejmelka, který po nepovedeném úvodu zamkl branku a pomohl Utahu k přesvědčivé výhře 6:2 v Seattlu.

Celebrini řídil obrat San Jose, Hronek pomohl Vancouveru zaskočit Colorado

NHL nabídla další divoký večer. Vancouver i přes roli outsidera vyhrál na ledě Colorada 8:6 a Filip Hronek se pod jednu trefu hostů podepsal asistencí. Lukáš Dostál si připsal gólovou nahrávku, jeho Anaheim ale v závěru ztratil dobře rozehraný duel v San Jose. Ve stejný den navíc přišlo i individuální ocenění pro Pavla Zachu, který patřil v březnu k nejvýraznějším tvářím soutěže.

Luke Littler znovu na vrcholu. Do Manchesteru si jde pro další titul

Po pomalejším startu sezony se vrací na vrchol. Luke Littler znovu potvrzuje, že patří mezi absolutní špičku světových šipek, a před domácím publikem chce přidat už čtvrté vítězství během pěti týdnů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama