Šipky4 dny do startu šipkařského MS. Taylorovu nadvládu ukončil nástup nové generace

4 dny do startu šipkařského MS. Taylorovu nadvládu ukončil nástup nové generace

Největší šipkařský svátek roku je na dosah, už 15. prosince se na pódiu v Alexandra Palace představí úřadující mistr světa Peter Wright. Skot se loni zařadil mezi šestici hráčů, kterým se podařilo vyhrát MS více než jednou.

Světový šampionát PDC vyhrál jako vůbec první muž v historii Dennis Priestley. Ve finále v roce 1994 porazil 6:1 na sety Phila Taylora. Na dlouhých osm let tak byl i posledním, kdo historicky největší star na turnaji přemohl.

Od následující sezony totiž Taylor kosil vše, co se mu postavilo do cesty. Kromě Roda Harringtona, Petera Malneyho či Johna Parta porazil ve finále čtyřikrát zmíněného vítěze z roku 1994 Dennise Priestleyho. Osm let, osm titulů. Nadvláda začala.

Taylorovy triumfy byly v dalších letech doplňovány úspěchy dalších šipkařů. Rok 2003 patřil Kanaďanu Johnu Partovi, jenž je dnes televizním expertem, ten doslova přetlačil právě Taylora v dramatickém finále 7:6 na sety a zvedl nad hlavu svou první trofej mistra světa. Podobný kousek zopakoval o pět let později, tehdy si smlsl na Kirku Shepherdovi. 

Rok 2007 přinesl jedno z nejikoničtějších finálových klání všech dob, Raymond van Barneveld versus Phil Taylor, legenda versus legenda. Bitva se dočkala tzv. „decideru“ a ten ustále lépe Holanďan. Zapsal tak (zatím) svůj jediný titul světového šampiona.

Nástup nové generace

Po další dominanci Taylora přišly nové roky. Dvakrát vyhrál šampionát mladičký Adrian Lewis, v roce 2014 se poprvé k trofeji propracoval i Michael van Gerwen. Nizozemec se vyhoupl ve světovém žebříčku na první místo a sedm let jej nikdo nesesadil. Přispěl k tomu i fakt, že MVG vyhrál MS i v letech 2017 a 2019.

Dvojnásobného šampiona neměla jen Kanada s Anglií, dva mítinky po sobě si podmanil i Skot Gary Anderson. Dokonce dva po sobě jdoucí, podnik v roce 2015 a pak 2016.

Rok 2018 přinesl úchvatné finále mezi Robem Crossem a Philem Taylorem. „Voltage“ byl benjamínkem v PDC, veterán „The Power“ se naopak loučil s kariérou. A zvítězilo mládí. Checkoutem 140 bodů dosáhl Rob Cross na doposud svůj největší úspěch v kariéře.

Vítěze má i Wales, předloni triumfoval během pandemie Gerwyn Price. A Skotsko v posledních letech slavilo i druhého dvojnásobného šampiona, Peter Wright vyhrál Mistrovství světa 2020 i 2022. 

Letos dávají experti největší šance van Gerwenovi, turnaj je ale natřískaný vynikajícími jmény a bude těžké odhadnout, kdo nakonec zdvihne trofej mistra světa nad hlavu.

Nejčtenější tento týden

Dončič překvapil velkým krokem, koupil klub a míří s ním do NBA Europe

Luka Dončič rozšiřuje své basketbalové plány i mimo palubovku. Hvězda Los Angeles Lakers se stala spolumajitelem italského klubu Vanoli Cremona. Noví vlastníci chtějí tým přesunout do Říma a později ho dostat do chystané evropské soutěže NBA.

Carolina po dvaceti letech postoupila do finále NHL, Dobešův sen skončil

Hokejisté Caroliny porazili v pátém zápase finále Východní konference Montreal 6:1 a ovládli sérii 4:1 na utkání. Hurricanes si po dvaceti letech zahrají o Stanley Cup, kde narazí na Vegas s českým útočníkem Tomášem Hertlem. Český brankář Jakub Dobeš v rozhodujícím duelu inkasoval pět branek z 29 střel a s Canadiens se s play off rozloučil.

Arsenal před finále věří v další zápis do dějin

Arsenal má za sebou mistrovské oslavy v Premier League, ale Bukayo Saka a Martin Ödegaard už hledí k dalšímu velkému večeru. Londýnský klub čeká finále Ligy mistrů proti PSG a jeho lídři věří, že tým má dost síly i sebevědomí, aby sezonu posunul ještě výš. Odplatu za loňské vyřazení neřeší. V sázce vidí víc než jen jednu starou křivdu.

Náctiletá senzace! Fonseca šokoval, vyřadil Djokoviče z Roland Garros

Brazilský talent Joao Fonseca předvedl na Roland Garros životní výkon. Devatenáctiletý tenista otočil duel s Novakem Djokovičem z 0:2 na sety a po téměř pěti hodinách vybojoval největší vítězství kariéry. Srbská legenda tak přišla o další šanci zaútočit na rekordní 25. grandslamový titul.

Rusko uspělo s odvoláním proti zákazu IIHF

Ruský hokej slaví dílčí úspěch v boji o návrat na mezinárodní scénu. Disciplinární komise zrušila lednové rozhodnutí, které Rusku zakazovalo start v soutěžích IIHF v sezoně 2026/27. Nejde však o automatické otevření dveří. Rada IIHF musí celý případ znovu posoudit.

Čtyřnásobná šampionka Swiatek postoupila hladce do čtvrtého kola French Open

Iga Swiatek znovu potvrdila, že antuka v Paříži patří k jejím nejoblíbenějším povrchům. Čtyřnásobná vítězka Roland Garros postoupila do osmifinále po výhře nad krajankou Magdou Linette a dál živí naději na další titul z French Open.

Luke Littler porazil Humphriese a ovládl epické finále Premier League

Finále, na které budou fanoušci šipek vzpomínat ještě dlouhé roky. Luke Littler a Luke Humphries předvedli v londýnské O2 areně strhující podívanou plnou maximálních náhozů, vysokých zavření i obrovských emocí. Po napínavé bitvě rozhodoval až poslední leg a právě v něm mladý mistr světa ukázal, proč je aktuálně největší hvězdou tohoto sportu.

Luke Humphries míří mezi legendy. Obhájce titulu věří, že předvádí životní výkon

Luke Humphries zažil v letošní Premier League dramatický obrat. Ještě před měsícem byl mimo postupové pozice, dnes ale vstupuje do finálového večera jako jeden z největších favoritů. Úřadující šampion navíc tvrdí, že nikdy v kariéře nehrál lépe.

Oscar Piastri a Red Bull? Australská hvězda zůstává věrná McLarenu

Oscar Piastri se stal jedním z nejžádanějších jezdců současné Formule 1. Podle zákulisních informací by právě mladý Australan mohl být hlavním kandidátem stáje Red Bull pro případ, že by tým opustil Max Verstappen. Pilot McLarenu však spekulace vyvrací a tvrdí, že o změně stáje vůbec neuvažuje.

Crystal Palace ovládl Konferenční ligu a míří do Evropské ligy

Fotbalisté Crystal Palace prožili historický večer. Ve finále Konferenční ligy v Lipsku porazili Rayo Vallecano 1:0 a hned při své premiéře v evropských pohárech získali trofej. Rozhodl Jean Philippe Mateta, který po změně stran dorazil vyraženou střelu Adama Whartona. Londýnský klub si tím zajistil účast v příštím ročníku Evropské ligy.

Carolina vynulovala Montreal a sahá po finále Stanley Cupu

Hokejisté Caroliny zvládli čtvrtý zápas finále Východní konference ve velkém stylu. Na ledě Montrealu vyhráli 4:0, v sérii vedou 3:1 a od postupu do finále Stanley Cupu je dělí jediný krok. Canadiens nepomohl ani Jakub Dobeš, který předvedl 39 zákroků.

Jake Paul po těžkém knockoutu znovu míří na vrchol. Ve hře je Ngannou i odveta s Furym

Jake Paul se po vážném zranění čelisti pomalu vrací. Kontroverzní americký boxer podle svého promotérského týmu plánuje návrat ještě letos a ve hře jsou hned velké zápasy: odveta s Tommym Furym i střet s Francisem Ngannouem. Přestože Paul po porážce s Anthonym Joshuou mluvil o pochybnostech nad pokračováním kariéry, nyní znovu míří k největším jménům bojových sportů.

Je to tady. Tyson Fury se předvede už v srpnu v Dublinu

Tyson Fury znovu rozvířil vody světového boxu. Britský šampion oznámil, že se 1. srpna představí v Dublinu, kde absolvuje přípravný duel před očekávanou listopadovou bitvou s Anthonym Joshuou. Souboj dvou největších britských těžkých vah poslední dekády se tak zase o krok přiblížil.

Vegas zametlo s Coloradem a zahraje si finále Stanley Cupu

Hokejisté Vegas Golden Knights jsou po třech letech znovu ve finále Stanley Cupu. Tým s Tomášem Hertlem porazil Colorado 2:1 a finále Západní konference ovládl jasně 4:0 na zápasy. Avalanche nestačila ani asistence Martina Nečase u jediné branky hostů.

Mercedes řeší napětí mezi piloty. Toto Wolff chce přibrzdit souboje Antonelliho s Russellem

Souboj dvou týmových kolegů baví fanoušky formule 1, vedení Mercedesu už ale tak nadšené není. Kimi Antonelli a George Russell si během víkendu v Kanadě několikrát nebezpečně překáželi a šéf stáje Toto Wolff připustil, že podobně tvrdé souboje nemusí tým do budoucna tolerovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama