Tipsport Extraliga30 let extraligy. 2005: All stars ročník ovládly Pardubice. Tahounem Milan Hejduk

30 let extraligy. 2005: All stars ročník ovládly Pardubice. Tahounem Milan Hejduk

V zámoří na jaře 2004 utichly boje v play off a všichni tušili, že se zámořský klubový hokej hned tak nerozběhne. Nakonec to trvalo celou sezonu. NHL si dala na rok kvůli sporům o finance pauzu a do české extraligy zamířilo hned 64 hráčů, kteří by normálně válčili za mořem. Celá sezona 2004/2005 tak měla v nadsázce hned 10 favoritů, kteří se mohli dostat do finále. Nakonec se konečně dočkaly Pardubice.

Právě Východočeský gigant zažil předešlé roky zklamání a roli favorita nikdy nedotáhl do konce. Před bossem Zbyňkem Kusým vyvstala otázka, jestli má kvalitní, ale ne vítězný tým, rozprášit. Udělal spíše kosmetické úpravy, ale na klíčových postech. Po letech skončil gólman Adam Svoboda, kterého nahradil slovenský mistr světa Ján Lašák. Kariéry ukončili Janecký, Lubina, Zábranský a Michal Sýkora! A na dva roky odešel i trenér Miloš Říha. Jméno nástupce bylo překvapivé – sparťanská legenda František Výborný. „S Milošem Říhou sice nevycházím, ale odvedl tady výbornou práci. Já se budu snažit do mužstva dostat sebevědomí. Nabudit je a odstranit skepsi po neúspěchu,“ řekl po inauguraci. Jenže neúspěšný byl především on, po šestém kole rezignoval a Pardubice byly na dně tabulky…

Kusý sáhl po Vladimíru Martincovi, který vyhrál extraligu s osudovým klubem zatím naposledy v roce 1989. „Rozhodně nepropadáme panice a věříme, že se tým dokáže zvednout,“ pravil Kusý. A skutečně, perníkáři rozjeli velkou jízdu a základní část zakončili na obstojném třetím místě. Hlavní útočnou silou byl útok Milan Hejduk – Michal Mikeska – Jan Bulis. Dva borci z NHL a místní poctivec obsadili první tři místa v kanadském bodování celé ligy! „Hejduk byl těžko k udržení, kdykoliv dostal puk, byl nebezpečný. Mikeš byl silný na vhazování a Honza Bulis pracant, který toho odjezdil tolik, co málokdo. Začalo se jim dařit,“ popisoval Martinec. Dílčí neúspěch zažil pouze kapitán Jiří Dopita, který vstřelil pouhé tři branky.

Cíl byl jasný, udělat z Pardubic vítěznou partu i v play off. Hned první krok byl nakonec nejtěžší, Kladno přemohlo až 4:3 na zápasy. Senzace z Liberce už nekladla takový odpor, 4:1 pro Východočechy. Bylo tu tedy finále a obhájce ze Zlína versus rozjetý vyzyvatel z Východu. Vzhledem k průběhu play off byly mírným favoritem Pardubice. Přesto se tak jednoznačný průběh nečekal. Martincův tým vyhrál jasně 4:0 na zápasy. Kromě výše zmiňovaného Mikeskova útoku ve finále zářil především útok Hemský – Koukal – Průcha. Především prvně jmenovaný volnomyšlenkář z Edmontonu předváděl kouzla, která mu vynesla trofej pro nejužitečnějšího hráče play off. A na první pohled nenápadný, ale ohromně klíčový byl brankář Ján Lašák. „Já ho znal už z roku 1999 z šampionátu dvacítek v Kanadě, kde nás vychytal,“ chválil Martinec. Pardubice vyhrály poprvé v samostatné historii České republiky, Kusého dlouholetá práce se konečně přetavila ve zlato.

Nejčtenější tento týden

Daniel Vladař má o budoucnosti ve Flyers jasno

Český brankář Daniel Vladař si prodloužení smlouvy s Philadelphií vysnil už po své první sezoně v klubu. Nový pětiletý kontrakt začne platit od ročníku 2027 až 2028 a podle gólmana byla dohoda otázkou okamžiku. Flyers mu navíc dali jasně najevo, že s ním počítají jako s jednou z klíčových postav budoucnosti.

Konec jedné cyklistické éry. Chris Froome po těžké nehodě ukončil slavnou kariéru

Jeden z nejúspěšnějších silničních cyklistů moderní historie oznámil konec profesionální kariéry. Brit Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France, se rozhodl definitivně uzavřít svou sportovní cestu poté, co se už nedokázal vrátit po vážné nehodě z loňského roku. Za sebou zanechává kariéru plnou rekordů, nezapomenutelných momentů i několika kontroverzí.

Jakub Dobeš prodloužil smlouvu s Montrealem do roku 2030

Český brankář Jakub Dobeš si po výborné sezoně v NHL výrazně finančně polepší. Montreal s pětadvacetiletým gólmanem uzavřel novou tříletou smlouvu, která začne platit od sezony 2027 až 2028. Celková hodnota kontraktu dosahuje 16 milionů dolarů, což představuje téměř 340 milionů korun.

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.

Tottenham rozbil vlastní rekord. Za Tonaliho zaplatí až tři miliardy korun

Tottenham pokračuje v mimořádně ambiciózním přestupovém létě. Londýnský klub se podle britských médií dohodl s Newcastlem na příchodu italského záložníka Sandra Tonaliho. Celková hodnota transferu může dosáhnout až 100 milionů liber, což by z něj udělalo nejdražší posilu v historii Spurs.

Max Verstappen může odstartovat největší přestupovou rošádu ve Formuli 1. Jeho budoucnost zaměstnává celý paddock

Max Verstappen může být hlavním aktérem největší přestupové ságy posledních let. Přestože má s Red Bullem dlouhodobou smlouvu, zákulisní spekulace sílí a jeho případný odchod by mohl rozpoutat dominový efekt, který zasáhne téměř celé startovní pole Formule 1.

Muchová zvládla druhé kolo a ve Wimbledonu pokračuje dál

Karolína Muchová potvrdila roli favoritky a po přesvědčivém výkonu postoupila do třetího kola Wimbledonu. Česká tenistka si poradila s Číňankou Čang Šuaj ve dvou setech. Dál jde také Nikola Bartůňková, která v českém derby vyřadila Kateřinu Siniakovou. Předloňskou šampionku Barboru Krejčíkovou naopak čeká souboj s vítězkou letošního Roland Garros Mirra Andrejeva.

Oleksandr Usyk plánuje poslední zápas kariéry. Třetí duel s Furym podle jeho týmu nepřipadá v úvahu

Oleksandr Usyk se blíží závěru své mimořádné boxerské kariéry. Neporažený Ukrajinec už se vzdal všech titulů mistra světa v těžké váze a podle svého týmu absolvuje už jen jediný profesionální zápas. Přestože se dlouho spekulovalo o trilogii s Tysonem Furym, promotéři dávají jasně najevo, že tato kapitola je uzavřená.

Novak Djokovič se na úvod Wimbledonu pořádně nadřel. Po tříhodinové bitvě ale zůstává ve hře o historický rekord

Novak Djokovič vstoupil do letošního Wimbledonu vítězně, první kolo mu ale dalo pořádně zabrat. Čínského tenistu Wu I-pinga porazil po více než třech hodinách boje 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4. Sedminásobný šampion londýnského grandslamu tak pokračuje v honbě za rekordním pětadvacátým grandslamovým titulem.

Gudas se vrací na Floridu, Anaheim ho vyměnil

Radko Gudas mění působiště v NHL. Anaheim vyměnil zkušeného českého obránce na Floridu výměnou za útočníka A. J. Greera. Oběma hráčům po sezoně skončila smlouva, proto nyní Panthers získali především přednostní právo jednat s Gudasem o novém kontraktu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.

George Russell znovu útočí na titul. Po vítězství v Rakousku přiznal, že si sáhl na dno

Ještě před několika týdny ztrácel George Russell na týmového kolegu Kimiho Antonelliho propastných 68 bodů a přiznával, že prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Po triumfu na Velké ceně Rakouska je ale zpět ve hře o titul mistra světa formule 1 a do další části sezony hledí s novou dávkou sebevědomí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama