Tipsport Extraliga30 let extraligy. 2004: Zlínský titul! Hvězdami Leška a Balaštík. A taky...

30 let extraligy. 2004: Zlínský titul! Hvězdami Leška a Balaštík. A taky jeden „Alkáč“

V českém hokeji se po poslední sezoně vykrystalizovala silné trojice, která měla všem ukázat záda. Slavia, Sparta a Pardubice. Východočeši měli letos čnít nad všemi. Získali totiž klíč k titulu, Jiřího Dopitu! Nakonec z toho nebylo ani semifinále. V ročníku 2003/2004 si pro první titul v historii došel někdo úplně jiný – HC Hamé Zlín!

Ševci se celou dekádu motali na špici tabulky, dvakrát se dostali i do finále, ale největší rival ze Vsetína byl jinde. Zlín byl hokejová bašta, o to více zamrzel předešlý ročník 2002/2003, když skončili až předposlední.

Nastaly změny. Vrátil se hvězdný centr Petr Leška, uzdravil se ofenzivní bek Martin Hamrlík a celý tým dostal vítanou infuzi ze Slovenska. Novým trenérem se stal Slovák Ernest Bokroš. „Když jsem hrál, měl jsem rád v mužstvu pořádek. A to mi zůstalo dodnes,“ řekl při příchodu.  „Báli jsme se ho,“ uznal bek Hamrlík. Slovenský ras si přivedl do branky krajana Igora Murína. A Zlín začal až nečekaně zářit. Leška vytvořil s Balaštíkem jednu z nejobávanějších dvojic na dlouhé sezony, druhý jmenovaný se stal dokonce nejlepším kanonýrem a lepší, než „ševci“ byly nakonec jen favorizované Pardubice.

Z druhého místa šel Zlín do play off na sedmý Třinec. A Slezané soupeře zaskočili. Vedli 2:1 na zápasy a ve čtvrtém duelu byli blízko klíčovému vítězství. Při power play ale zachránil zlínské tři vteřiny před koncem Balaštík. Byl to přitom jeho první gól v sérii. Obrátil tím chod dějin. Ševci vyhráli sérii 4:3 a později se ukázalo, že odklidili z cesty nejtěžší šutr. „Přáli jsme si ať hraje Třinec ten svůj ofenzivní hokej, ale opak byl pravdou. Skvěle bránili a my moc nevěděli, co s tím. Nakonec to byla obrovská dřina, uznal Balaštík. Plzni v semifinále už nezbyly síly a Zlín vyhrál přesvědčivě 4:1 na zápasy. Přispěly k tomu vynikající přesilovky a silné osobnosti. Z nich často vyčníval bek Martin Hamrlík, který už se proti Třinci blýskl hned několikrát svým typickým nájezdem od mantinelu.

K prvnímu triumfu scházel poslední krok proti obhájci ze Slavie. Základní část mezi těmito soupeři byla nesmírně vyrovnaná. Všechny čtyři duelu skončily remízou. A jinak tomu nebylo ani na Moravě. Oba první zápasy šly do prodloužení! Každý se radoval jednou a série šla do Prahy.

Ne však do Edenu! V dubnu 2004 se v České republice konalo mistrovství světa v hokeji a měsíc před velkou akcí se konečně dostavěla zbrusu nová Sazka Aréna, v tu dobu jasně nejmodernější stánek v Evropě, ne-li na světě. Slávisté se měli naplno přestěhovat od nové sezony, nakonec však Vladimír Růžička svolil k tomu, že by se v Libni hrálo už finále. A byl to zřejmě osudový krok, obhájce se dobrovolně střelil do vlastní nohy. Oba duely nabídly jednoznačně nejnudnější podívanou celého finále a dohromady pouze čtyři branky. Historickým prvním střelcem se stal 41letý Rostislav Vlach. Zlín se vracel domů a vedl 3:1 na zápasy.

Druhým klíčovým bodem se stal brankář. Nebyl to ale Igor Murín. Zkušený Slovák se zranil ve druhém finále a do série naskočil věčný cestovatel Martin Altrichter. A ten dostal ve čtyřech finálových utkáních pouhé dva góly! Úspěšnost zákroků mu dokonce atakovalo 98 procentníhranici! Na vyhlášení individuálních cen nastal paradox. Murín byl vyhlášen nejlepším brankářem sezony, Altrichter pak nejužitečnějším hráčem play off… Pátý zápas rozjeli lépe slávisté a díky Klepišovi vedli. Ve třetí třetině ale přišel uragán a Zlín vyhrál 4:1 jak tento zápas, tak celou sérii. V Baťově městě se spustila euforie. Hlavním tahounem byl hrdina Altrichter, který před 10 lety vychytal Slavii postup do extraligy. „Věřím, že jsem ze sebe strhnul nálepku spolehlivé dvojky,“ usmíval se „Alkáč“, král oslav. Na jeho slova nedošlo, pozici jedničky už si nikde nevybojoval. Po rok starém trápení a předposledním místě vystoupali ševci až na vrchol.

Nejčtenější tento týden

Manchester City se dohodl na příchodu Bouaddiho. Za teenagera může dát 100 milionů eur

Manchester City se dohodl s Lille na přestupu osmnáctiletého marockého záložníka Ayyouba Bouaddiho. Anglický klub má zaplatit 95 milionů eur a dalších pět milionů může přidat na bonusech. Transfer ještě není oficiálně dokončený, hráče čeká zdravotní prohlídka a podpis smlouvy.

Verstappen havaroval hned v prvním kole domácí Grand Prix

Domácí Velká cena Nizozemska skončila pro Maxe Verstappena prakticky dřív, než začala. Čtyřnásobný mistr světa nezvládl závěr prvního kola na vlhké trati v Zandvoortu, tvrdě narazil do bariér a ze závodu odstoupil. Nehoda vedla k přerušení závodu červenou vlajkou, Verstappen ale vyvázl bez zranění.

Bayern přetlačil Dortmund a podvanácté získal německý Superpohár

Bayern Mnichov přidal do své sbírky další trofej. V německém Superpoháru zvítězil na hřišti Borussie Dortmund 2:1 a soutěž ovládl už podvanácté. O náskoku hostů rozhodli v prvním poločase Nathaniel Brown a Michael Olise. Dortmund po přestávce snížil zásluhou Fábia Silvy, na vyrovnání už ale nedosáhl.

Nosková s Bouzkovou ovládly čtyřhru v Cincinnati

Linda Nosková a Marie Bouzková slaví společný úspěch na turnaji v Cincinnati. České tenistky ve finále čtyřhry jasně přehrály Magali Kempen a Alexandra Panova 6:1 a 6:2. Soupeřkám dovolily jen krátce pomýšlet na zdramatizování zápasu a po hodině hry získaly titul.

České volejbalistky smetly Rakousko a na domácím ME dál neztratily ani bod

České volejbalistky pokračují na mistrovství Evropy v Brně bez zaváhání. Po úvodním vítězství nad Řeckem si poradily také s Rakouskem. Favoritky zvítězily 3:0 po setech 25:16, 25:17 a 25:17. Po dvou zápasech tak mají ve skupině B plný počet šesti bodů. V neděli je čeká výrazně těžší prověrka proti Srbsku.

Russell ovládl sprint v Zandvoortu, Norris si vyjel pole position

George Russell proměnil první místo na startu ve vítězství ve sprintu Velké ceny Nizozemska. Pilot Mercedesu porazil Charlese Leclerca a Landa Norrise. Úřadující mistr světa si ale spravil chuť v následné kvalifikaci. Norris získal pole position pro nedělní závod, když těsně zdolal Russella.

České volejbalistky zvládly vstup do domácího ME, dnes vyzvou Rakousko

České volejbalistky zvládly první krok na domácím mistrovství Evropy. V Brně porazily Řecko 3:1 po setech 25:14, 23:25, 25:15 a 25:20. Před více než 3500 diváky zazářila především Monika Brancuská s 23 body. Češky tak získaly do tabulky skupiny B první tři body. V sobotu je čeká Rakousko, v neděli pak silné Srbsko.

Bejlek sahá po životním úspěchu! Keys udolala ve třech setech, teď vyzve Gauff

Sára Bejlek prožívá v Cincinnati nejlepší turnaj dosavadní kariéry. Dvacetiletá Češka ve čtvrtfinále udolala domácí Madison Keys 3:6, 6:4, 7:6 a poprvé postoupila do semifinále turnaje WTA 1000. Po skalpu světové jedničky Aryny Sabalenky tak vyřadila další velké jméno. Nyní ji čeká světová čtyřka Coco Gauff.

Jones po 16 letech opouští Liverpool. Anglický záložník přestoupil do Interu

Curtis Jones mění po dlouhých letech působiště. Pětadvacetiletý anglický záložník přestoupil z Liverpoolu do Interu Milán, kde podepsal smlouvu až do léta 2031. Hodnota transferu se má pohybovat kolem 30 milionů liber.

Alaphilippe ukončil kariéru. Dvojnásobný mistr světa končí ve 34 letech

Francouzský cyklista Julian Alaphilippe ve 34 letech ukončil profesionální kariéru. Dvojnásobný mistr světa se rozhodl skončit s okamžitou platností, přestože měl s týmem smlouvu ještě na příští sezonu. Posledním závodem jednoho z nejvýraznějších jezdců své generace tak zůstala letošní Tour de France.

Paredes má stopku na 10 zápasů. Padly tvrdé tresty za potyčku po finále mistrovství světa

Argentinská reprezentace dostala tvrdé tresty za chaos po finále mistrovství světa proti Španělsku. Leandro Paredes si nezahraje deset mezistátních utkání, Nahuel Molina sedm a argentinská asociace zaplatí pokutu 321 tisíc dolarů. FIFA řešila nejen potyčky po závěrečném hvizdu, ale také politický transparent a diskriminační projevy fanoušků.

Světová jednička Sinner se kvůli zranění odhlásil z US Open

Tenisové US Open přišlo krátce před startem o světovou jedničku. Jannik Sinner se kvůli problémům s pravým kolenem z turnaje odhlásil. Pětadvacetiletý Ital nehraje od červencového Wimbledonu a návrat na kurt musí znovu odložit. V New Yorku přitom v roce 2024 získal svůj druhý grandslamový titul.

Antonelli ovládl jediný trénink v Zandvoortu

Kimi Antonelli vstoupil do druhé poloviny sezony formule 1 nejrychlejším časem jediného volného tréninku před Velkou cenou Nizozemska. Lídr šampionátu porazil na okruhu v Zandvoortu Lando Norrise i týmového kolegu George Russella. Max Verstappen na domácí trati zaostal.

Duplantis vyměnil tyč za mikrofon. Nazpíval hymnu pro atletický šampionát

Armand Duplantis přidal ke skoku o tyči další disciplínu. Dvojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman vydal píseň Gold, která se stala oficiální hymnou premiérového World Athletics Ultimate Championship. Na konci zářijového šampionátu v Budapešti ji navíc zazpívá osobně na stadionu.

Ronaldinho se vrací na trávník. Ve 46 letech chce vstřelit jubilejní 300. gól

Fotbalový svět čeká návrat jedné z největších ikon své generace. Legendární Brazilec Ronaldinho se ve 46 letech připojil k italské Ravenně a nevylučuje, že znovu nastoupí k soutěžnímu utkání. Jeho vysněným cílem je symbolický 300. gól kariéry.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama