Tipsport Extraliga30 let extraligy. 1998: Ve světě Nagano, doma známá Vsetínská dominance

30 let extraligy. 1998: Ve světě Nagano, doma známá Vsetínská dominance

Na události byl ročník 1997/1998 opravdu bohatý. Vše ale zastínil jeden mezinárodní mezník. Čeští hokejisté se stali olympijskými vítězi! Nečekaný triumf se dostavil v dalekém japonském Naganu. A výraznou stopu na turnaji měla i česká extraliga. V ní už počtvrté v řadě triumfoval Vsetín, kterého nedokázal zastavit a ani potrápit čtvrtý finálový vyzyvatel.

Domácí suverén z Valašska se před sezonou opět vydatně posílil. Celý ročník zůstal Beránek, z Českých Budějovic přišel mistr světa z roku 1996 Radek Bělohlav, do obrany ze Zlína Radim Tesařík a ke Kratěnovi další mladící z Olomouce Michal Broš a Jan Tomajko.

Poměrně rychle se Vsetín trhl s Třincem a Vítkovicemi a bylo jen otázkou, kdo z nich bude první po základní části. Zajímavější byly vnitřní vztahy v kabině mistra. Po 20. kolech se sebral a do slovenské Skalice odešel kapitán Vlach. Céčko na dres dostal překvapivě Rus Alexej Jaškin. Jenže Na Lapači to stále vřelo. Vrátily se rok staré problémy s trenérem Nelibou. Ten neměl daleko k potyčce s Beránkem a Sršněm a na konci roku 1997 byl odvolán. Bouřlivák byl pryč a jediným trenérem týmu až do konce ligy byl klidný Zdislav Tabara. Ten dostal „áčko“ na starost poprvé v kariéře. To ale ještě nebylo všechno. Čelní duo představitelů Husička – Štefl bylo obviněno z krácení daně. Oba dva soud zprostil obžaloby, ale pro veřejnost to nebyl pozitivní signál. V tu dobu už byli doma hrdinové z Nagana – Dopita, Beránek a Čechmánek.

Základní část vyhrál Vsetín o prsa před Vítkovicemi. Ve čtvrtfinále čekaly superfavorita Pardubice. A po roce to opět slízly. První zápas prohrály 0:7 a Dopita se trefil čtyřikrát! Série skončila hladce 3:0 pro Valachy. V semifinále došlo vůbec poprvé v play off na duel Vsetína se Spartou. Pražané chtěli ukázat, že už jsou připraveni krále strhnout z trůnu. Jeden zápas zvládli, ale jinak se Vsetín příliš nenadřel.

Ve finále čekal Třinec, který byl oslabený o Krále a Kaděru. V prvním zápase se navíc zranil Ujčík… To se to pak Vsetínu hrálo! Valaši ovládli finálovou sérii 3:0 na zápasy a počtvrté v řadě se stali mistry. Poslední gól sezony vstřelil kapitán Jaškin. „Ukázali jsme, že jsme nejlepší v republice. Naše tituly mohou klidně přibývat dál,“ předpověděl gólman Roman Čechmánek. Ten zažil skvostnou sezonu. Kromě zlata z olympiády si v základní části připsal hned osm nul, nikdy v kariéře už neměl víc. Mohlo to vypadat jako nuda, ale na Vsetín skutečně nikdo neměl. To potvrdil i sportovní psycholog Miroslav Vaněk. „Ten tým vynikal neuvěřitelnou soudržností. Funguje tam princip regionálního vlastenectví. Hokejisté jsou na Vsetín hrdí a ochotni za něj padnout.“ Byl to velký úspěch i pro trenéra Tabaru. „Hráči jako Dopita nebo Čechmánek se jako hvězdy nechovali. Byli to úplně normální kluci, nad nikoho se nevyvyšovali. Občas jsem měl problémy spíš s těmi, kterým vyšla jedna sezona a už si mysleli, že umějí všechno,“ usmál se klidný Valach.

Pro Třinec bylo finále nadplán, což potvrdil i boss Móder. Celý klub pochválil. Dalším důležitým borcem byl ofenzivní bek Lubomír Sekeráš. „Byla to fantastická sezona! Na Vsetín jsme byli hodně nažhaveni, v koutku duše jsme věřili. Ale on byl opravdu neporazitelný. Dal jsem ve finále gól brankáři Čechmánkovi. A překonat čerstvého zlatého olympionika, to se opravdu cení,“ smál se Sekeráš.  

Nejčtenější tento týden

Jannik Sinner přepsal tenisovou historii. Triumf v Římě ho zařadil po bok Djokoviče

Jannik Sinner dál potvrzuje, že současný mužský tenis má nového vládce. Italský fenomén ovládl domácí turnaj v Římě a ve 24 letech dosáhl mety, kterou před ním pokořil pouze Novak Djokovič. Po triumfu na Italian Open zkompletoval všech devět turnajů série Masters 1000 a stále hlasitěji se mluví o tom, zda právě nezačíná nová éra světového tenisu.

Max Verstappen přišel o triumf na Nürburgringu jen chvíli před cílem. Senzaci překazila technická závada

Max Verstappen měl při své premiéře ve čtyřiadvacetihodinovce na Nürburgringu nakročeno k senzaci. Šampion Formule 1 vedl se svým týmem slavný vytrvalostní závod ještě necelé čtyři hodiny před cílem, pak ale přišel krutý zlom. Porucha hnací hřídele připravila nizozemského pilota o šanci na vítězství a připomněla, proč je Nürburgring považován za jeden z nejtěžších závodů světa.

Sinner dobyl Řím a vyrovnal historický zápis Djokoviče

Jannik Sinner zvládl domácí finále v Římě a po výhře 6:4, 6:4 nad Casperem Ruudem slavil další velký milník kariéry. Italská světová jednička ovládla všech devět turnajů série Masters a napodobila Novaka Djokoviče. Zároveň se stala prvním domácím vítězem římského podniku po padesáti letech.

Salač zajel v Barceloně nejlepší výsledek sezony

Filip Salač prožil v Barceloně nejpovedenější závod letošního ročníku mistrovství světa silničních motocyklů. Ve Velké ceně Katalánska v kategorii Moto2 dojel sedmý a o dvě příčky vylepšil své sezonní maximum. Český jezdec se po horším úvodu dokázal vrátit do boje o vyšší pozice a v závěru si výsledek pohlídal.

Buffalo smetlo Montreal a sérii rozhodne sedmý zápas

Buffalo zvládlo v Montrealu zápas o přežití ve velkém stylu. Sabres vyhráli 8:3, srovnali sérii druhého kola play off NHL na 3:3 a vynutili si rozhodující duel na domácím ledě. Jakub Dobeš inkasoval šest branek a ve třetí třetině střídal.

Salah chce Liverpool zpátky mezi elitu

Mohamed Salah se po další porážce Liverpoolu ozval nezvykle důrazným prohlášením. Egyptský křídelník po sezoně klub opustí, ještě před odchodem ale chce Reds pomoct alespoň k postupu do příštího ročníku Ligy mistrů. Zároveň připomněl, jakou identitu podle něj Liverpool ztratil a k čemu by se měl vrátit.

Oktagon v Hannoveru nabídl osm ukončení, Max Holzer zůstal neporažen

Oktagon 88 v Hannoveru přinesl divoký večer plný rychlých finišů. V ZAG Areně skončilo před limitem osm z deseti zápasů a domácí publikum dostalo přesně to, kvůli čemu přišlo: vítězství Maxe Holzera v hlavním duelu večera. Německý talent v prvním kole ukončil zkušeného Khalida Taha a dál drží neporazitelnost.

Xabi Alonso převezme Chelsea po sezoně

Chelsea má nového trenéra pro příští sezonu. Londýnský klub oznámil příchod Xabiho Alonsa, který se na Stamford Bridge dohodl na čtyřleté smlouvě. Funkci převezme po skončení aktuálního ročníku.

Lewandowski po sezoně skončí v Barceloně

Robert Lewandowski po sezoně opustí Barcelonu. Sedmatřicetiletý polský útočník oznámil konec na sociálních sítích a potvrdil, že jeho smlouva nebude prodloužena. V katalánském klubu strávil čtyři roky.

Fabio Wardley chce zpět svůj pás. Po epické bitvě s Duboisem chce odvetu

Těžká váha má před sebou další velký britský souboj. Fabio Wardley po dramatické porážce s Danielem Duboisem okamžitě aktivoval klauzuli o odvetě a chce získat zpět titul mistra světa organizace WBO. Jejich první duel nabídl jeden z nejlepších zápasů posledních let a fanoušci nyní netrpělivě čekají na pokračování.

Luke Humphries znovu děsí konkurenci. Obhájce titulu načasoval formu v Premier League dokonale

Ještě před několika týdny vypadal jeho postup do play-off Premier League téměř nemožně. Nyní je ale Luke Humphries zpět mezi největšími favority na titul. Obhájce prvenství ovládl patnáctý večer soutěže v Birminghamu a před vyřazovací částí vyslal soupeřům jasný vzkaz: s „Cool Handem“ se musí znovu počítat.

Dobeš podržel Montreal a Vegas slaví postup

Jakub Dobeš pomohl Montrealu k důležité výhře v play off NHL. Canadiens uspěli v Buffalu 6:3 a v sérii vedou 3:2 na zápasy. Vegas zvládlo duel v Anaheimu, vyhrálo 5:1 a postoupilo do finále Západní konference. Tomáš Hertl přidal asistenci, Lukáši Dostálovi sezona skončila.

Striptérky z Montrealu plánují masivní stávku během Velké ceny Kanady F1

Montreal čeká během závodu Formule 1 neobvyklý protest. Striptérky plánují stávku právě na jeden z nejvýdělečnějších víkendů roku. Chtějí tak upozornit na pracovní podmínky, které podle nich dlouhodobě přehlížejí kluby i úřady.

Siniaková a Townsend znovu dominovaly, Krejčíková je v semifinále

Kateřina Siniaková s Taylor Townsend natáhly parádní sérii už na 17 výher v řadě. Ve čtvrtfinále prestižního turnaje v Římě porazily pár Ellen Perez a Demi Schuurs 7:5 a 6:0. Dařilo se také Barboře Krejčíkové, která v Parmě zvládla těžký obrat proti Viktoriji Golubic a postoupila mezi nejlepší čtyři.

Velký návrat po boji s rakovinou. Mark Webster znovu míří před kamery

Šipkařský svět zažívá emotivní období. Bývalý mistr světa Mark Webster oznámil povzbudivou zprávu po boji se vzácnou formou leukémie a chystá návrat před televizní kamery. Současně Gerwyn Price vysvětloval fanouškům důvody své absence na blížícím se Světovém poháru.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama