4.3 C
Czech
Středa 1. dubna 2026
Tipsport Extraliga30 let extraligy. 1996: Začátek Dopitovy éry, Vsetín obhájil titul

30 let extraligy. 1996: Začátek Dopitovy éry, Vsetín obhájil titul

Byl to pouze zázrak nebo začátek něčeho velkého? Vsetín vstupoval do druhé sezony a všichni si na něj brousili zuby. Především Sparta, která přišla o pozici nejsilnějšího týmu v Česku a vůbec se jí to nelíbilo. Proto se před sezonou 1995/1996 výborně posílila. Jedna posila jí ale unikla. Jiří Dopita zamířil do Vsetína a stal se hlavní oporou obhájce titulu.

Sparta nepostoupila ani do play off, a tak v Holešovicích konali. Trenér František Výborný zůstal u mužstva a jako dárek dostal několik posil. První byl jeho syn David. Dále navrátilci jako Jiří Vykoukal, Petr Hrbek či Richard Žemlička, který se stal kapitánem. A velkou hvězdou byl Roman Horák.

Ten ale přijít vůbec nemusel, v Holešovicích už byli takřka domluveni s Jiřím Dopitou, který se definitivně vrátil z Německa. Nakonec ale dohoda padla a zamířil do mistrovského Vsetína. „Hrál jsem v Německu s Ríšou Žemličkou, takže jsme Spartu probírali a příchodu byl nakloněný. Nakonec jsem si to rozmyslel. Bylo to docela zvláštní. Došlo k neshodě, jeden člen vedení klubu se spíše zajímal o to, jaký budu mít plat, a ne o to, jaký budu mít přínos po hokejové stránce. Mezitím jsem dostal nabídku od Vsetína a je dobře, že to tak dopadlo,“ líčil Dopita přestupovou telenovelu.

Vsetín v první sezoně zvítězil s kádrem, jehož jádro tvořili postupující hráči z 1. ligy. Nyní vedení ve složení majitel Roman Zubík, generální Manažer Petr Husička a sportovní ředitel Oldřich Štefl začalo od sezony 1995/1996 pracovat už s daleko vyšším rozpočtem. Majitel a podnikatel Zubík byl do hokeje ponořen a chtěl ve městě udržet euforii. Do obrany tak ještě přišel obránce Jiří Veber a na jeden extraligový zápas si odskočil do Česka Martin Ručinský (na úvodní fotce vlevo)! Ten se nemohl dohodnout v NHL na smlouvě s Coloradem. Za Vsetín naskočil ve Vítkovicích, mistr vyhrál 4:0 a posila zaznamenala bilanci 1+1. Vsetín skončil v základní části druhý. Za Spartou. Ta ale nakonec do finále neproklouzla, stopku ji vystavil Litvínov, kde zářil především 21letý Tomáš Vlasák.

A koho, že to Litvínov ve finále potkal? Můžete jednou… Vsetín před sezonou změnil generálního sponzora a následující tři ročníky měl v názvu slovíčko Petra. Mistrovská kocovina se nekonala, hlavní favorit se držel na špici. Nepřekvapilo, že kanadské bodování týmu vyhrál nový alfasamec Dopita. Co už překvapilo, že hlavní hvězda ligy se nedostala do desítky bodování v celé lize. Jenže holohlavý vůdce byl vždy stěžejní postavou hlavně v play off. Tam už neměl konkurenci.

Obhájce šel do play off ze druhého místa. A nastal kolotoč. Čtvrtfinále Vsetín – Kladno 4:0 na zápasy, semifinále Vsetín – České Budějovice 4:0 na zápasy! „Dů Valaši dů, ligu vyhrajů! Vysoký jalovec, vysoký jako já,“ burácel zimní stadion Na Lapači, vždy už hodinu a půl před zápasem beznadějně vyprodaný. „Úžasné atmosféře a leckterým sporům napomáhala i vůně slivovice, kterou si lidé nosívali sebou. Doteď cítím na stadionu ve vzduchu něco jiného než kyslík,“ smál se trenér Valášek.

Litvínov šel do finále s pocitem, že nemá co ztratit. Navíc po srdceryvné sérii se Spartou nebylo moc kde brát síly. Přesto prvním zápasem šokoval a Na Lapači zvítězil. Jenže tím jenom probudil obra. Druhý den Vsetín zvítězil 8:1! Žlutočerní už si ve finále „nelízli“ a Valaši vyhráli sérii 4:1 na zápasy a obhájili prvenství. „Loňské vítězství bylo prestižní, protože jsme hráli proti nedalekému Zlínu. Tenhle titul byl zase hezčí, sehráli jsme výborné zápasy,“ loučil se s publikem dojatý Valášek. „Byl jsem tam tři roky. To je pro trenéra tak akorát, než začne být okoukaný. Navíc se mi nelíbila cesta, kterou se klub vydal, myslím to mohutné posilování. V soutěži se hrálo jen o druhé místo. Vždycky jsem říkal: A proti komu budeme hrát?“ vzpomínal po letech trenér a zároveň lehký kritik tehdejších poměrů. Měl v lecčem pravdu, Vsetín skutečně neměl mnoho let konkurenci. První titul byl určitě romantičtější než ten druhý.

Nejčtenější tento týden

Češi po dramatu s Dánskem postoupili na mistrovství světa

Česká reprezentace zvládla mimořádně vypjatý večer a po penaltovém rozstřelu slaví postup na mistrovství světa. V Praze remizovala s Dánskem 2:2, po základní hrací době to bylo 1:1. Rozhodl až rozstřel, v němž domácí uspěli 4:1. Národní tým si světový šampionát zahraje poprvé od roku 2006.

Red Bull slíbil obrat. Max Verstappen dostane rychlejší vůz už v Miami

Max Verstappen se trápí mimo špičku a Red Bull hledá cestu zpět. Šéf týmu Laurent Mekies věří, že už v Miami přijde první výrazný posun. Otázkou je, zda to zastaví rostoucí frustraci čtyřnásobného mistra světa.

Český tým čeká večer proti Dánsku klíčový zápas o mistrovství světa

Českou reprezentaci čeká dnes ve 20.45 na Letné zápas, který může po dvaceti letech vrátit národní tým na mistrovství světa. V rozhodujícím finále baráže nastoupí proti Dánsku, které jde do utkání jako mírný favorit. Domácí ale věří, že na vyprodaném stadionu využijí sílu vlastního prostředí a udělají poslední krok k postupu na letní turnaj v Severní Americe.

Nečas zapsal tři body, Gudas po vyhroceném duelu nedohrál

Martin Nečas patřil v pondělním programu NHL k hlavním postavám. Při vysoké výhře Colorada 9:2 nad Calgary vstřelil gól a přidal dvě asistence. Bodovali také Tomáš Hertl a Filip Hronek. Radko Gudas pak v emotivním utkání Anaheimu s Torontem schytal tvrdou odvetu a zápas nedokončil.

Zacha zařídil velký obrat Bostonu, Dobeš znovu podržel Montreal

Pavel Zacha prožil v NHL mimořádný večer. Dvěma góly a jednou asistencí režíroval obrat Bostonu z 0:3 na 4:3 po nájezdech v Columbusu. Výrazně se ukázal také Jakub Dobeš, který 34 zákroky dovedl Montreal k výhře 3:1 na ledě Caroliny a stal se první hvězdou zápasu.

Max Verstappen ztrácí chuť závodit a zvažuje odchod z Formule 1

Čtyřnásobný mistr světa Max Verstappen otevřeně zapochyboval o své budoucnosti ve Formuli 1. Nová pravidla a změna filozofie monopostů mu podle jeho slov berou radost z jízdy, což je pro něj zásadní problém.

Pyfer umlátil Adesanyu na zemi a uštědřil mu další porážku

Israel Adesanya chtěl po dlouhé pauze zastavit sérii porážek a vrátit se mezi největší hvězdy střední váhy UFC. V hlavním zápase turnaje v Seattlu ale narazil. Joe Pyfer s ním svedl tvrdou bitvu v postoji, pak duel strhl na zem a ve druhém kole ho ukončil technickým knockoutem. Bývalý šampion tak prohrál počtvrté za sebou.

Moses Itauma rozdrtil Franklina. Brutální KO v Manchesteru volá po titulové šanci

Naprostá demonstrace síly. Moses Itauma v Manchesteru zničil dosud nezdolného Jermainea Franklina a jako první ho ukončil před limitem. Dominantní výkon mladého Brita znovu potvrzuje, že boj o světový titul už není otázkou „jestli“, ale „kdy“.

Antonelli v Japonsku zvítězil a stal se nejmladším lídrem šampionátu

Kimi Antonelli ovládl Velkou cenu Japonska a ve 19 letech se stal nejmladším lídrem šampionátu formule 1 v historii. Ital v Suzuce vytěžil maximum ze safety caru po tvrdé havárii Olivera Bearmana, navázal na triumf z Číny a upevnil silný vstup Mercedesu do nové sezony. Druhý dojel Oscar Piastri, třetí skončil Charles Leclerc.

Sabalenka se po triumfu v Miami omluvila divačce

Aryna Sabalenka po vítězném finále v Miami neřešila jen trofej a zisk prestižního Sunshine Doublu. Po zápase se vrátila také k momentu, který vzbudil pozornost během rozhodujícího setu. Běloruská tenistka se omluvila divačce, na niž během vypjaté chvíle ostře reagovala.

Pražské mistrovství světa v krasobruslení sklidilo velkou chválu

Pražské mistrovství světa v krasobruslení se zařadilo mezi akce, na které se jen tak nezapomíná. Nadšení neskrývali závodníci, pořadatelé ani prezident Mezinárodní bruslařské federace Kim Če-jol. Vyprodaná O2 arena, silná atmosféra a mimořádný zájem fanoušků ukázaly, že se šampionát do české metropole nevrátil jen jako velká sportovní událost. Proměnil se i v jasný signál, že Praha zvládne akci nejvyšší úrovně.

Siniaková může v Miami získat Sunshine Double

Kateřina Siniaková stojí v Miami před dalším velkým zápisem do tenisové historie. Společně s Taylor Townsend může ovládnout i druhou velkou březnovou tisícovku v USA a doplnit tak vzácný Sunshine Double. Po triumfu v Indian Wells jí k tomu chybí už jen poslední výhra.

Jágr kariéru oficiálně ještě neukončil

Jaromír Jágr ještě nevyslovil definitivní konec, ale zároveň dává jasně najevo, že další start už se rychle neblíží. V 54 letech už nechce podřizovat hokeji tolik času, energie a každodenní přípravy jako dřív. Hra ho stále baví, jenže poměr mezi obětí a tím, co mu dnes zápasy dávají, se podle něj změnil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama