Více
  2.4 C
  Czech
  Úterý, 30 listopadu, 2021

  Znáte nejstarší sporty planety? Fotbal nebo basketbal mezi nimi budete hledat marně

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sport neodmyslitelně patří do života každého z nás. Ať už profesionálně nebo rychlím popoběhnutím na autobusovou zastávku. Ve 21. století máme sportovních vyžití celou řadu a můžeme si vybírat z mnoha typů. Napadlo vás ale někdy, jaké jsou historicky ty nejstarší sporty?

  Wrestling

  Muži už odnepaměti měli chuť bojovat a soupeřit proti sobě. Proto se mezi nejstarší sport řadí wrestling. Jeho počátky nalezneme když se podíváme i 15 300 let do minulosti. To, že je bojový sport jeden z nejstarších, dokazují malby na stěnách. Slavné jeskyní malby ve Francii v Lascaux vyobrazují bojovníky, kteří soupeří proti sobě. Francie ale není jediná. Například také v Mongolsku našli roku 7 000 před naším letopočtem vyobrazené wrestlingové sportovce.

  Hokej

  Ano, i nejznámější zimní sport má svoje kořeny velice hluboko. Hokej započal již někdy okolo roku 480 před naším letopočtem v hlavním městě Řecka, Athénách. V muzeu jsou vyobrazeny reliéfy, na kterých muži drží zahnutou hůl, připomínající naši současnou hokejku a pohybují s ní míčem.

  Běhání

  Sport, ke kterému nepotřebujete žádné speciální příslušenství. Je pro každou věkovou skupinu i pohlaví. Byl to také ve skutečnosti první sport, který byl kdy zaznamenaný na prvních olympijských hrách, které se konaly roku 776 před naším letopočtem.

  Gymnastika

  Gymnastiku začali provozovat starověcí Řekové a to hlavně při přípravě válečníků na souboj. Během helénistického období se tento sport stal velice oblíbeným a začali jej vyhledávat i obyčejní lidé. Postupem času byla gymnastika dokonce zařazena jako disciplína na olympiádě. O tento sport ztratilo velké množství lidí zájem a to hlavně z důvodu, kdy gymnastika byla na olympijských hrách v roce 393 před naším letopočtem vyřazena.

  Plavání

  Tento vodní sport se sice na olympijských hrách objevil až v roce 1896 jako soutěž v plavání pro muže, jehož začátky však byly datovány dávno předtím. Zmínky o soutěžích v plavání byly nalezeny na náhorní plošině Gilf Kebir v libyjské poušti. Archeologové se domnívají, že postavy vyobrazené na malbách používají styl plavání „prsa“ k tomu, aby se dostali z jedné části moře na druhý. I přes to, že lidé plavali od nepaměti, soutěžním sportem se splavání stalo až kolem roku 1 800.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tom Daley

  Zlatý olympionik vydává svoji kolekci pleteného oblečení. Každý si ji však musí uplést sám

  Zlatý olympionik Tom Daley, který se proslavil díky pletení na olympijských hrách v Tokiu posílá na trh svoji kolekci pleteného oblečení. Těšit se můžete na čepice, vesty, deky, vánočních punčochy a dokonce i vycpaného plameňáka. Vše má však jeden malý háček, věci si musí každý uplést sám.
  Iman Shumpert

  Bývalý hráč NBA vyměnil palubovku za parket. Ovládl prestižní taneční soutěž

  Vítězem 30. ročníku americké taneční soutěže Dancing with the Stars se stal bývalý hráč NBA Iman Shumpert. V showse každoročně vyšvihuje několik známých amerických celebrit, které okouzlují svět tanečními kremacemi. Shumpert výhru věnoval své matce.
  Mike Tyson

  Při prvním zdrogování jsem zemřel, řekl Mike Tyson. Jed z ropuchy mu změnil život

  Pětapadesátiletá boxerská legenda Mike Tyson se v rozhovoru pochlubila tím, že poté co vykouřila jed z coloradské ropuchy, život se jí obrátil naruby. Zápasník, který se minulý rok v listopadu vrátil zpět na místo činu v zápase proti Royi Jonesovi Jr., uvedl v rozhovoru pro New York Post, že během svého prvního tripu zemřel.
  Tom Williams

  Od velkého ragbyového skandálu uteklo 12 let. Výhru měla zajistit umělá krev

  V první polovině dubna roku 2009 se konalo čtvrtfinále Heineken Cupu mezi Harlequins a výběrem Leinster. Zbývalo 5 minut do konce zápasu, když mladý ragbista odcházel na lavičku s krví na obličeji. To, že byla krev umělá a měla týmu zajistit pouze zdržení času, v tu chvíli nikdo nevěděl.
  Noriaki Kasai

  Létající stařík nebo královna stromů. Příběhy olympijských hrdinů berou dech

  Přípravy vrcholí. Do zimní olympiády v Pekingu zbývá už jen pár dní. Oficiálně XXIV. zimní Olympijské hry započnou 4. února 2022 a skončí o 16 dní později. Přehled těch n nejlepších a nejpropracovanějších sportovních zážitků si nechá ujít jen málo kdo. Každé hry sebou také nesou spoustu dechberoucích příběhů či životních zklamání. My jsme si dnes pár z té minulé v roce 2018 vybrali.
  Usain Bolt

  Dieta podle Usaina Bolta. Během olympiády spořádal přes 1 000 kuřecích nugetek

  Nejslavnější běžec všech dob Usain Bolt, držitel několika světových rekordů. Jamajský fenomén ukončil svoji kariéru v roce 2017 na světovém šampionátu v Londýně, dnešní zajímavost se však netýká tratě, ale jídla. Bolt na Olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu dokázal sníst přes 100 kuřecích nugetek za den.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama