Onen fakt, že na letošní olympijské hry se nedostaví žádní diváci, zarmoutil miliony lidí. Sportovce, jejich trenérské štáby, v první řadě ale také fanoušky. A jednoho takového obzvlášť. Japonský srdcař Kazunori Takishima se nebál za lístky utratit skoro milion korun, hry ale teď bude muset sledovat jen v televizi.
Už v pátek se rozběhnou XXXII. letní olympijské hry v Tokiu. Gigantická sportovní akce se přesunula na letošek z loňského roku, který výrazným způsobem poznamenala pandemie nemoci covid-19. Ta ale hrám neprospívá ani letos.
Hlavní aktéři musejí dodržovat striktní protokoly, nesmějí chodit do města a ani se shlukovat v olympijské vesnici. Olympiáda navíc bude bez podpory tribun. Sportovce čeká tréninková atmosféra, kterou mnozí doposud nezažili.
„Musíme zpřísnit opatření, abychom zabránili rozšíření infekce po celém Japonsku,“ prohlásil premiér Suga. Nejprve se počítalo s domácími, kterých mělo být až 10 tisíc, ani ti ale nebudou moct do dějiště her proniknout.
Kvalitní přístroj, který bude všechno dění na olympiádě promítat, si musí pořídit i fanoušek Takishima. Dost možná mu ale po jeho posledním nápadu nezbudou žádné peníze. Japonec totiž utrácel za lístky.
Aférka začala v roce 2005
Takishima se zamiloval do olympiády v roce 2005 během kvalifikace na hry v Turíně. Po bruslařských kláních si ihned běžel koupit lístky a letenky do Itálie. „Jel jsem tam s minimálním očekáváním,“ prozradil zpravodajcům ze CNN.
Hry ho ale uhranuly natolik, že od té doby nevynechal ani jedny. 45letý byznysmen snil o olympiádě doma v Tokiu, na které si koupil i zmiňované lístky. Utratil za ně 40 tisíc dolarů, tedy asi 900 tisíc korun, a chtěl je rozdat i mezi své kamarády.
V Tokiu chtěl oběhnout téměř všechna stanoviště, čímž by stanoval zápis do Guinessovy knihy rekordů. Teď ale může doufat tak maximálně v tom, že se mu peníze z nákupu lístků dostanou zpět na účet. „Zabralo to neskutečně času, úsilí i vášně,“ svěřil se.
Po poslední změně mu ale zbyly jen oči pro pláč. A to tak, že doslova. „V tuhle chvíli cítím jen smutek,“ měl na krajíčku při rozhovoru pro CNN. Pokaždé, když se na lístky podívám, rozbrečím se,“ doplnil.
Co ho k olympiádě táhne?
Že je sport úžasná věc, si myslí i Takishima. „Když vidím ty slzy radosti při zisku medaile nebo slzy frustrace z prohry, žene to i mě k tvrdší práci,“ prohlásil. Kvůli nárůstu počtu případů nákazy, který dramaticky narostl i tento týden, ale nic takového letos neuvidí.
S rozhodnutími, které učinila vláda v Japonsku, ale nesouhlasí. „Myslím, že evropské země, které pořádaly fotbalové mistrovství, se rozhodly správně. Jsem opravdu zklamán vládou a organizačním výborem olympiády v Tokiu,“ řekl naštvaně.
On i tisíce dalších tak bude muset dění sledovat jen na obrazovkách. I tak ale slibuje, že svého snu o olympiádě se jen tak nevzdá.
„Olympiádu budu sledovat a fandit jí až do své smrti,“ slibuje. „Dokud jsem ještě schopen pohybu, mám v plánu vidět všechny hry od zahájení až po jejich ukončení. Nakonec ten rekord překonám,“ dodává hrdě.
Tak mu držme palce.