FotbalWembley zahájilo největší bezpečnostní operaci pro finále Ligy mistrů. Chce zabránit opakování...

Wembley zahájilo největší bezpečnostní operaci pro finále Ligy mistrů. Chce zabránit opakování chaosu

Stadion ve Wembley se chystá zahájit dosud nejrozsáhlejší bezpečnostní operaci pro nadcházející sobotní finále Ligy mistrů. Cílem tohoto kroku je zabránit opakování výtržností, které sužovaly nedávné významné události na domácí i mezinárodní scéně.

Na utkání mezi Realem Madrid a Borussií Dortmund bude nasazeno více než 2 500 stevardů, kteří budou řídit davy diváků, a to díky investicím do vylepšené infrastruktury ve výši 5 milionů liber.

Opatření jsou reakcí na nepokoje, které před třemi lety poznamenaly finále Eura 2020 na národním stadionu. Neoprávněně se na něj dostalo 2 000 osob a dalších 6 000 osob bylo připraveno venku vtrhnout do bran, pokud by Anglie porazila Itálii.

„Je velmi důležité, abychom vše, co máme pod kontrolou, co nejlépe zajistili a zvládli,“ řekl Chris Bryant, ředitel FA pro turnaje, akce a dočasně i stadionu. „Chceme, aby tato akce byla co nejúspěšnější, a to ze všech možných důvodů. V neposlední řadě kvůli fanouškům a samotné akci, ale víme, že mnoho lidí bude myslet i na finále Eura 2020.“

Nové zámky, tělesné kamery i monitorovací místnost

Součástí bezpečnostních vylepšení jsou zesílené dveře ve Wembley s instalovaným dodatečným zámkovým systémem. Důvodem je, že se někteří fanoušci pokusili násilím otevřít dveře nouzového východu během chaotických scén v červenci 2021. Ty byly nedávno zdokumentovány ve filmu společnosti Netflix. Byly také postaveny nové brány a obvodové oplocení. Pohyb v oblastech mimo stadion bude monitorovat kontrolní místnost „zóna X“.

Stevardi budou vybaveni dalšími tělesnými kamerami a očekává se, že digitální systém prodeje vstupenek, který zavedla Uefa, odradí přeprodejce. Fanoušci projdou dvěma kontrolami, z nichž první proběhne na vnějším zabezpečeném obvodu stadionu. Teprve poté budou moci předložit vstupenku.

Navzdory informacím, které naznačují, že do Londýna může na akci dorazit řada příznivců Dortmundu bez vstupenek, jsou organizátoři přesvědčeni, že jejich plán zajistit, aby se na stadion dostali pouze návštěvníci se vstupenkou, je spolehlivý.

Bryant označil události na Euru 2020 za „neuvěřitelně smutné“ a zdůraznil, že sobotní zápas by měl zanechat pozitivní odkaz. „Byl to těžký den plný zklamání,“ řekl. „Nebyl to způsob, jakým jsme si zasloužili turnaj ukončit. Na této události, která má národní význam a je šancí ukázat, že Londýn je fantastický v pořádání velkých akcí, se odvedlo obrovské množství práce.“

Nejčtenější tento týden

Sebastian Sawe přepsal historii maratonu. V Londýně pokořil dvouhodinovou hranici

Londýnský maraton přepsal atletickou historii. Sabastian Sawe posunul hranici, o které se dlouho mluvilo jako o nedosažitelné. Výkon pod dvě hodiny byl roky považován za symbol absolutního limitu lidských možností. Teď už to neplatí.

Vladař chyboval a Flyers padli, Carolina už slaví postup

Philadelphia nezvládla první postupový mečbol a doma podlehla Pittsburghu. Český brankář Daniel Vladař inkasoval čtyři góly a jeden šel na jeho vrub. Flyers ale stále vedou sérii 3:1. Carolina naopak nezaváhala a jako první tým si zajistila místo ve druhém kole.

Souček po gólu za West Ham: Momentum je na naší straně. Kinský pomohl Tottenhamu nulou

Tomáš Souček pomohl West Hamu důležitou brankou k výhře 2:1 nad Evertonem a po zápase mluvil o obrovských emocích i klíčovém momentu sezony. Český záložník odehrál svůj 200. duel v Premier League a zároveň si upevnil postavení nejlepšího českého střelce v historii soutěže. Důležitý krok v boji o záchranu udělal i Tottenham, za který čisté konto vychytal Antonín Kinský.

Dosunmu zaskočil Denver životním výkonem. Jokič a Nuggets jsou v NBA krok od vyřazení

Denver s Nikolou Jokičem nezvládl ani druhý zápas v Minnesotě a po porážce 96:112 je v sérii na hraně vyřazení. Hlavní postavou večera byl Ayo Dosunmu, který jako náhradník explodoval 43 body a předvedl nejlepší střelecký výkon kariéry.

Siniaková a Taylor Townsend drží v Madridu neporazitelnost. Po dalším obratu už mají 12 výher v řadě

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend pokračují na tisícovce v Madridu ve vítězné jízdě. Česko-americký pár zvládl i druhý zápas na turnaji, porazil Alexandru Eala a Zeynep Sönmez 6:1, 7:5 a natáhl svou aktuální sérii už na 12 zápasů.

Tsitsipas v Madridu znovu neudržel nervy. Během zápasu urážel vlastního otce

Stefanos Tsitsipas prožil na Masters v Madridu další turbulentní zápas. Řecký tenista sice proti Patricku Kypsonovi postoupil, během duelu ale nezvládl emoce, sprostě urážel svého otce a ještě se dostal do sporu s rozhodčí.

Lakers jsou krok od postupu, Krejčího Portland padl se Spurs

Basketbalisté Los Angeles Lakers zvládli dramatický závěr v Houstonu a po výhře 112:108 v prodloužení vedou v sérii už 3:0. Blízko k postupu má také San Antonio, které i bez Victora Wembanyamy otočilo duel v Portlandu. Vít Krejčí se dostal do hry v poslední minutě.

Čeští brankáři ovládli večer v play off NHL

Play off NHL mělo výraznou českou stopu. Karel Vejmelka, Jakub Dobeš i Lukáš Dostál dovedli své týmy k důležitým výhrám a Utah, Montreal i Anaheim vedou v sériích prvního kola 2:1 na zápasy. Nejvíce práce měl Vejmelka, který čelil velkému tlaku Vegas a zapsal třicet zákroků.

Češi ve Vídni přehráli Rakousko a dál ladí formu bez porážky

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný zápas před mistrovstvím světa. Ve Vídni porazili Rakousko jasně 5:1, navázali na dvě výhry nad Německem a dál drží neporazitelnost. V brance si úspěšnou premiéru v seniorském národním týmu odbyl Jan Bednář.

Boston doma nestačil na Buffalo a v sérii ztrácí

Boston nezvládl první domácí zápas série s Buffalem a po porážce 1:3 prohrává v úvodním kole play off NHL 1:2 na utkání. David Pastrňák ani Pavel Zacha se bodově neprosadili, přestože patřili k nejaktivnějším střelcům Bruins. Výrazně blíže k postupu má Carolina, která přehrála Ottawu 2:1 a vede už 3:0 na zápasy.

Lando Norris věří, že Max Verstappen zůstane déle, než si myslíme. Formule 1 by bez něj ztratila tvář

Budoucnost Maxe Verstappena ve Formuli 1 je v posledních týdnech velkým tématem. Lando Norris i Oscar Piastri se shodli, že odchod čtyřnásobného mistra světa by byl pro celý sport citelnou ztrátou. Věří však, že nizozemský fenomén jen tak nezmizí.

Bouře v Liverpoolu. Stephen Bunting čeká domácí euforii, Littlera možná vypískají

Šipkařská Premier League míří na slavnou adresu a domácí Stephen Bunting se připravuje na večer plný emocí. Zatímco jeho jméno bude halou rezonovat v pozitivním duchu, jiní hráči v čele s Lukem Littlerem mohou zažít mnohem chladnější přijetí.

Rallye Šumava otevře domácí šampionát, Kopecký útočí na dvanáctý titul

Nová sezona mistrovství České republiky v automobilových soutěžích začíná v Klatovech. Jubilejní 60. ročník Rallye Šumava nabídne silné startovní pole, návrat velkých jmen i první důležitý test před dalším bojem o titul. Největší pozornost znovu míří na Jana Kopeckého, který chce rozšířit svou sbírku o dvanáctý domácí triumf.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama