8.3 C
Czech
Středa 18. března 2026
FotbalWales v extázi. Poprvé od roku 1958 si zahraje na MS, Ukrajinu...

Wales v extázi. Poprvé od roku 1958 si zahraje na MS, Ukrajinu potopil vlastňák Jarmolenka

Jedinkrát v historii se fotbalová reprezentace Walesu probojovala na mistrovství světa. Úspěch dokázala zopakovat až po 64 letech, když uspěla v baráži proti Ukrajině. Do Kataru poslal Velšany vlastní gól Andrije Jarmolenka, ale také parádně kopnutý přímý kop, který situaci předcházel. Na svědomí ho neměl nikdo jiný než Gareth Bale.

Psal se rok 1958, mistrovství světa ve fotbale hostilo Švédsko. Právě tento turnaj se zapsal do historie velšského fotbalu jako jediný, na kterém figurovala ostrovní reprezentace. Ve skupině třikrát remizovala, vyhrála zápas o postup do čtvrtfinále s Maďarskem, cestu šampionátem pak Walesu ukončila těsná prohra s Brazílií.

Od té doby Wales strádal až doteď. Teď, po 64 letech, si zahraje na MS znovu. Vinu nese úspěšný barážový zápas, který byl z března kvůli ruské invazi přeložen až na červen. Mnozí mluvili o tom, že by měla Ukrajina postoupit automaticky, už před výkopem ale své názory představil světu Gareth Bale.

„Je to fotbal, soutěžní zápas a my chceme postoupit. Možná to zní pro někoho hrozně, ale pokud vyhrajeme, nebudeme se nikomu omlouvat. Každý na světě myslí na Ukrajinu, lidem to trhá srdce, když vidí, co se tam děje, víme, co by pro ně sportovní úspěch znamenal, ale i my chceme na mistrovství světa,“ řekl teď už bývalý hráč Realu.

A tak se nakonec stalo. Bale měl prsty v klíčové situaci ze 34. minuty, kdy napálil přímý kop směrem do vápna a balon si srazil do vlastní sítě Andrij Jarmolenko. Ukrajina do Kataru nepojede, Wales se ve skupině B přidá k Anglii, Spojeným státům americkým a Íránu.

Největší výhra kariéry, radoval se Bale

Za dob minulých klub nikdy nepostoupil na EURO, na světovém šampionátu byl Wales jen v roce 1958. Spolu s Garethem Balem v sestavě se ale píše historie.

„Je to největší výhra v historii velšského fotbalu. Splnili jsme si sen a nedokážu ani popsat, jak jsem teď šťastný,“ usmíval se v rozhovoru pro Sky Sports velšský kapitán Gareth Bale. Ukrajina soupeře přestřílela, byla aktivní, gólově se ale prosadit nedokázala. A tak musela skousnout hořkou pilulku. „Udělali jsme všechno, co bylo v našich silách. Mrzí mě, že jsme nedokázali skórovat, ale takový je sport. Hráčům nemám co vytknout,“ hlesl ukrajinský kouč Oleksandr Petrakov.

Světový šampionát se bude konat od 21. listopadu do 18. prosince letošního roku v Kataru. Zatím jsou známá jména 30 z 32 účastníků.

Nejčtenější tento týden

Dost bylo experimentů se starty, bouří se Ferrari proti změnám

Napětí ve Formuli 1 roste nejen na trati, ale i v zákulisí. Ferrari se ostře postavilo proti dalším úpravám startovní procedury, zatímco rivalové v čele s Mercedesem volají po změnách. Spor odhaluje hlubší problém nové technické éry.

Radim Rulík po sezoně skončí u reprezentace a převezme Kladno

Radim Rulík se po květnovém mistrovství světa ve Švýcarsku vrátí do každodenní klubové práce. U hokejových Rytířů Kladno vytvoří nový trenérský štáb spolu s Markem Židlickým a Ondřejem Pavelcem, na lavičce zůstane i Tomáš Plekanec. Pro český národní tým tak končí výrazná etapa, která přinesla medaile i výraznější propojení reprezentačních kategorií.

Zacha dvakrát překonal Dobeše, radost z výhry ale měl nakonec český brankář

Pavel Zacha byl v českém souboji v NHL výrazně vidět. Proti Montrealu dvakrát překonal Jakuba Dobeše a David Pastrňák přidal asistenci. Boston přesto na ledě Canadiens padl 2:3 po prodloužení a odvezl si jen bod.

Americká boxerská naděje míří do Británie. Jared Anderson poprvé zabojuje v Manchesteru

Jedna z nejzajímavějších postav současné těžké váhy se chystá na premiéru na britské půdě. Jared Anderson by měl 9. května nastoupit v Manchesteru na velkém galavečeru, který vyvrcholí titulovým duelem Fabia Wardleyho s Danielem Duboisem.

Emma Raducanu vynechá Miami Open. Nemoc ji nepustí na kurt

Turnaj Miami Open přichází o jedno z výrazných jmen. Emma Raducanu se kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům odhlásila, mimo hru je i Sonay Kartal. Pozornost tak poutá především návrat legendy Venus Williams.

Praha bude hostit část hokejového Světového poháru 2028

Praha se v únoru 2028 zařadí mezi dějiště hokejového Světového poháru. Turnaj se vrátí po dvanácti letech a vedle české metropole se bude hrát také v Calgary a Edmontonu. O2 arena nabídne zápasy základní skupiny i jedno utkání vyřazovací části, což pro české fanoušky znamená další velkou akci s účastí nejlepších hráčů planety.

Dva góly Pastrňáka a trefa Zachy na výhru nestačily, Boston prohrál s Devils

David Pastrňák a Pavel Zacha byli v ofenzivě Bostonu stoprocentní. Česká dvojice se postarala o všechny tři branky Bruins, jenže ani to na výhru nestačilo. Boston padl na ledě New Jersey 3:4 v prodloužení. Pastrňák navíc zapsal další výrazný večer a po dvou gólech si odnesl i ocenění pro druhou hvězdu utkání.

Aryna Sabalenka dobyla Indian Wells po epickém finále s Rybakinou

Finále prestižního turnaje BNP Paribas Open nabídlo tenisovou bitvu, která splnila očekávání. Světová jednička Aryna Sabalenka porazila po více než dvou a půl hodinách dramatického boje svou velkou rivalku Elenu Rybakinu 3:6, 6:3, 7:6 (8:6) a poprvé v kariéře ovládla turnaj v Indian Wells.

Krejčího devět bodů Portlandu nestačilo, New York otočil velkou ztrátu

Portland v dalším programu NBA padl na palubovce Philadelphie 103:109. Český reprezentant Vít Krejčí trefil tři trojky a zapsal devět bodů, hosté ale v koncovce znovu doplatili na slabší produktivitu z dálky. Ve stejné noci zaujal i výrazný obrat New Yorku proti Golden State a nečekané zaváhání Detroitu v Torontu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře proti Montrealu, Edmontonu se zranil Draisaitl

Lukáš Dostál pomohl Anaheimu 27 zákroky k výhře 4:3 na ledě Montrealu. Český souboj brankářů se nekonal, Jakub Dobeš zůstal mezi náhradníky. Nepříjemný večer zažil Edmonton, kterému v duelu s Nashvillem nedohrál Leon Draisaitl.

Sinner vyhrál Indian Wells a vyrovnal rekord Federera a Djokoviče

Jannik Sinner vyhrál poprvé v kariéře prestižní turnaj Indian Wells. Ve finále porazil Daniila Medvedeva ve dvou tiebreacích a potvrdil, že patří k absolutní špičce světového tenisu. Italský hráč zároveň vyrovnal historický rekord Rogera Federera a Novaka Djokoviče na tvrdém povrchu.

Drama do poslední chvíle, Sparta skolila Kladno a postupuje

Sparta je posledním čtvrtfinalistou extraligového play off. V rozhodujícím pátém duelu předkola porazila Kladno 3:2 po prodloužení a sérii ovládla 3:2 na zápasy. Postup domácím vystřelil v přesilovce kapitán Filip Chlapík, který rozhodl v čase 76:54. Pražany teď čeká čtvrtfinále proti Plzni.

Medveděv v Indian Wells ukončil Alcarazovu vítěznou sérii

Carlos Alcaraz letos poprvé narazil. V semifinále turnaje v Indian Wells nestačil na skvěle hrajícího Daniila Medveděva, který vyhrál 6:3 a 7:6. Očekávaný souboj Alcaraze s Jannikem Sinnerem se tak nekoná. Ruský tenista potvrdil velkou formu z posledních týdnů a znovu připomněl, že s ním musí špička ATP vážně počítat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama