15.6 C
Czech
Neděle 15. března 2026
HokejVítej v Síni slávy, Mariáne. Slovenský hokejista Hossa se dostal mezi legendy

Vítej v Síni slávy, Mariáne. Slovenský hokejista Hossa se dostal mezi legendy

Slovenský hokej slaví. Bývalý vynikající hráč, tahoun slovenského nároďáku, Ottawy, Atlanty či Chicaga se dostal do Síně slávy. Marián Hossa se stal třetím hokejistou ze své domoviny, kterému se takové pocty dostalo. Před ním se to povedlo jen Peteru Šťastnému a Stanovi Mikitovi.

Naši východní sousedé promlouvají do dění v nejlepší hokejové lize světa už řadu let. Také v současnosti hraje zámořskou NHL několik věhlasných hokejových jmen v čele s obrem Zdenem Chárou. Výraznou stopu ale Slováci nechali za Atlantským oceánem už v minulosti.

Prvním slovenským borcem, který kdy okusil, jaké to je vyhrál Stanley Cup, byl Stan Mikita. Rodák z vesnice Sokolče patří mezi legendy Chicaga a jako první se dostal do Síně slávy. Po něm se stejného vyznamenání dostalo i Peteru Šťastnému, který v 80. letech patřil spolu s Gretzkym mezi největší postavy NHL.

Do třetice Marián Hossa

Pokud bychom se posunuli v čase o pár let dál, dostaneme se k dalšímu velkému jménu. Marián Hossa patřil ve své kariéře, která běžela mezi lety 1996 až 2017, k největším hvězdám. Pálil za Ottawu, Atlantu, Pittsburgh, ale hlavně Chicago, se kterým získal tři Stanley Cupy.

Vítězství ve Stanley Cupu je jeden z největších úspěchů, které může hokejista v NHL zažít. Zařazení do Síně slávy je s ním ale srovnatelné. Hossa hrával NHL i se svým bratrem Marcelem, byl to ale on, kdo má ze Slováků nejvíce gólů v historii ligy – celkem 525.

„Hokeji, který miluju, jsem vděčný za všechno, co mi dal. Za porážky, které mě naučily víc než výhry, za spoluhráče a trenéry, kteří tolik přispěli k mému úspěchu, a za rodinu, která mi dala podporu, kterou jsem potřeboval, abych se dostal až sem, protože nikdo se nedostane do hokejové Síně slávy sám,“ pronesl Hossa v děkovné řeči na galavečeru v Torontu.

Gratulace od kolegů

Jak Hossa sám řekl, nic by nedokázal bez podpory své rodiny i týmových kolegů. Těch měl trenčínský odchovanec až, až. A je samozřejmé, že si na něj někteří při jeho uvedení do Síně slávy vzpomněli. Tady je pár z nich.

„Hovořím i z pozice prezidenta slovenského hokejového svazu, když říkám, že uvedení Mariána Hossy do Síně slávy je skvělá zpráva pro celý slovenský hokej. Je to úplně zasloužené po té kariéře, kterou v zámoří měl. Získal tři Stanley Cupy, což nikdo ze Slováků ještě dlouho nedokáže vyrovnat,“ řekl pro NHL.cz spoluhráč Miroslav Šatan.

„On byl na ledě dobrý snad úplně ve všem! V bránění, v útočení, byl ohromně komplexní. Mohl hrát úplně všechno, přesilovku, oslabení. Uměl dávat góly, skvěle nahrával. Do Hokejové síně slávy jdou většinou hráči, kteří umí většinu věcí líp než všichni ostatní. On byl jeden z nejlepších hokejistů, se kterými jsem měl tu čest hrát,“ myslí si někdejší kolega z Chicaga Martin Havlát.

„Po té stránce hokejové by ho chtěl každý trenér z těch 32 mužstev, co hrají NHL. Důvod? Jeho hokejový projev, zvládl hrát výborně na obou stranách ledu. Defenzivně velmi spolehlivý, jeho ‚backcheck‘ byl výjimečný, pro mužstvo velmi přínosný. A k tomu nastřílel přes 500 gólů. Super,“ ocenil schopnosti svého parťáka Peter Bondra.

Kromě Hossy byl uveden do Síně slávy také bývalý fantastický snajpr Jarome Iginla, zadáci Kevin Lowe a Doug Wilson, brankářka Kim St-Pierreová a někdejší legendární boss Detroitu Ken Holland.

Celkem dobře jsou na tom i Češi. Do hokejové Síně slávy už se v minulosti procpali Dominik Hašek a Martin Nedomanský. A samozřejmě se očekává, že do ní po konci kariéry pronikne i Jaromír Jágr.

Nejčtenější tento týden

Medveděv v Indian Wells ukončil Alcarazovu vítěznou sérii

Carlos Alcaraz letos poprvé narazil. V semifinále turnaje v Indian Wells nestačil na skvěle hrajícího Daniila Medveděva, který vyhrál 6:3 a 7:6. Očekávaný souboj Alcaraze s Jannikem Sinnerem se tak nekoná. Ruský tenista potvrdil velkou formu z posledních týdnů a znovu připomněl, že s ním musí špička ATP vážně počítat.

Adamczyková byla při návratu do Světového poháru osmá

Eva Adamczyková se po olympijském stříbru vrátila do seriálu Světového poháru osmým místem. V rakouském Montafonu prošla jako jediná z českého týmu až do vyřazovacích jízd a dlouho držela naději na výraznější výsledek. Nakonec ji zastavil nepovedený závěr semifinále a pád v malém finále. Vítězství slavila Švýcarka Sina Siegenthalerová.

Nosková v Indian Wells ožila a uznání si vysloužila i od Sabalenky

Linda Nosková do finále v Indian Wells neprošla, ale z Kalifornie odjíždí s turnajem, který jí může výrazně pomoct. Po slabším vstupu do sezony se znovu chytla, došla do semifinále a proti světové jedničce ukázala, že s elitou umí držet krok. Aryna Sabalenka sice vyhrála 6:3 a 6:4, česká tenistka ale favoritce zápas rozhodně neulehčila.

Chmelař rozhodl, Nečas skóroval a Rittich slavil výhru

Jaroslav Chmelař zařídil Rangers cennou výhru v Minnesotě. Martin Nečas korigoval porážku Colorada ve Winnipegu a David Pastrňák s Pavlem Zachou pomohli Bostonu k vítězství po nájezdech. Ze čtveřice českých brankářů se radoval jen David Rittich.

Antonelli vyhrál v Číně a vrátil Itálii triumf

Andrea Kimi Antonelli proměnil rekordní kvalifikaci v premiérové vítězství ve formuli 1. Devatenáctiletý jezdec Mercedesu ovládl Velkou cenu Číny, porazil George Russella a po dvaceti letech vrátil Itálii triumf v závodě mistrovství světa.

Portland porazil Utah a Krejčí pomohl pěti asistencemi

Portland zvládl domácí duel s Utahem a po výhře 124:114 znovu o něco stáhl ztrátu na Golden State. Vít Krejčí tentokrát nepatřil mezi hlavní střelce, ale do vítězství se zapsal solidní všestrannou prací. Za 15 minut přidal 2 body, 3 doskoky a 5 asistencí. Pro Trail Blazers je to v závěru sezony přesně ten typ večera, který drží tým ve hře.

Jack Draper vypadl v Indian Wells po kontroverzním momentu, Medveděv postupuje

Britský tenista Jack Draper skončil na turnaji v Indian Wells ve čtvrtfinále, když podlehl Daniilu Medveděvovi 1:6 a 5:7. Zápas však poznamenal kontroverzní moment ve druhém setu, kdy rozhodčí přisoudila bod ruskému hráči kvůli údajnému rušení soupeře.

Jonny Clayton ovládl šestý večer Premier League Darts, přestože byl zraněný

Velšský šipkař Jonny Clayton vyhrál šestý večer soutěže Premier League Darts 2026 v Nottinghamu, když ve finále jasně porazil Luka Humphriese 6:1. Clayton tak získal své druhé prvenství v letošní sezoně, když navázal na triumf z třetího večera v Glasgow.

Russell ovládl sprintovou kvalifikaci v Číně před Antonellim a Norrisem

Mercedes potvrdil v Šanghaji výborný vstup do nové sezony. Sprintovou kvalifikaci vyhrál George Russell, druhé místo bral Andrea Kimi Antonelli a třetí skončil Lando Norris. Stáj z Brackley tak znovu ukázala, že na úvod ročníku patří k nejrychlejším týmům v poli.

Český večer v NHL, Nečas a Hronek slavili výhry

Čeští hokejisté byli v noci v NHL znovu výrazně vidět. Martin Nečas pomohl Coloradu gólem a asistencí k jasné výhře v Seattlu a poprvé v kariéře dosáhl na metu 30 branek v sezoně. Dva body zapsal také Filip Hronek, který zachránil Vancouver v závěru základní hrací doby. David Pastrňák se podílel na obou gólech Bostonu, porážku se San Jose ale neodvrátil.

Mondo Duplantis překonal rekord ve skoku o tyči. Už popatnácté

Švédský tyčkař Armand Duplantis znovu posunul hranice svého sportu. Na domácím mítinku v Uppsale překonal laťku ve výšce 6,31 metru a už popatnácté v kariéře vylepšil světový rekord. Fenomén přezdívaný Mondo dál potvrzuje svou dominanci.

Berger za nakopnutí Kuchty trest nedostane, Slavia ale čelí řízení

Disciplinární komise nemůže potrestat slávistického fyzioterapeuta Daniela Bergera za incident z poločasové přestávky derby se Spartou. Důvod je prostý, není členem FAČR. Případ tím ale nekončí. Komise už zahájila řízení se Slavií a čeká, jak klub zareaguje na selhání svého zaměstnance.

Jiří Tuž poprvé v kariéře vystoupal na pódium Světového poháru

Český běžec na lyžích Jiří Tuž prožil v Drammenu životní večer. Ve sprintu klasickou technikou dojel druhý a poprvé v kariéře se dostal na stupně vítězů ve Světovém poháru. Jednadvacetiletý reprezentant navázal na silné výsledky z této sezony a potvrdil, že už patří mezi nejužší sprintařskou špičku.

Jack Draper šokoval Djokoviče v Indian Wells, Kartal kvůli zranění odstoupila 

Britský tenista Jack Draper zaznamenal jedno z největších vítězství své kariéry, když v osmifinále turnaje v Indian Wells porazil Novaka Djokoviče. Po více než dvou a půl hodinách dramatického boje zvítězil 4:6, 6:4, 7:6 a poprvé v kariéře dokázal srbského šampiona porazit.

Írán o účasti na fotbalovém mistrovství světa FIFA neuvažuje, uvedl tamní ministr sportu

Írán se podle ministra sportu a mládeže Ahmada Donjamalího v současné situaci nemůže zúčastnit fotbalového mistrovství světa 2026. Turnaj se má konat ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku a začne 11. června, šance na účast íránského týmu je však mizivá.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama