0.8 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
ŠipkyVelšská síla přepsala dějiny. Price zavřel dvě devítky, hala v Belfastu měla...

Velšská síla přepsala dějiny. Price zavřel dvě devítky, hala v Belfastu měla hodně namále

Fenomenální, spektakulární, ohromující, úchvatné, neuvěřitelné a těžko napodobitelné. Světová jednička Gerwyn Price zapsala během třetího večera Premier League dvě zavření na devět šipek, což se ještě nikomu v historii soutěže nepodařilo. Price rozpoutal nekontrolovatelnou radost, hala v Belfastu málem spadla. Velšan pak celý turnaj vyhrál.

Večer v Severním Irsku odstartoval souboj jako hrom. Michael Smith se utkal se světovou jedničkou Gerwynem Pricem a diváci viděli neskutečné šipky. Oba hráli průměr nad sto, oba předváděli fenomenální závěry. „Bully Boy“ trefil 144 bodů, „Iceman“ kontroval nejvyšším možných checkoutem 170. Zároveň tím Price ukončil celý zápas, a postoupil tak do semifinále.

Další čtvrtfinálové duely již tolik krásy nepobraly, nejzajímavějším soubojem byl patrně ten mezi Wrightem a Andersonem. Úřadující mistr světa sice zápas opanoval, nicméně Gary mu vše značně znepříjemnil. Padlo osm maximálních náhozů, dokonce „The Flying Scotsman“ zkoušel dvakrát zavřít na devět šipek. Ani jeden pokus však nedotáhl. A přestože zavřel každý double, na který házel, nestačilo to. Wright vyhrál 6:4.

Trojnásobný mistr světa Van Gerwen zvládl porazit 6:3 Cullena, a to i přesto, že se dost trápil na doublech. Do semifinále pak zamířil, pro mnohé překvapivě, i James Wade, jenž si poradil s vedoucím mužem tabulky Premier League Jonnym Claytonem. Kouzla se začala dít o pár minut později.

Třináctá „devítka“ v historii ligy

První semifinále doslova „odpálili“ Gerwyn Price s Michaelem Van Gerwenem. Nejenže předváděli fenomenální náhozy a precizní checkouty, světové jedničce se podařilo zavřít naprosto úchvatným způsobem na devět šipek.

Šestá šipka totiž Priceovi vypadla z ruky, a musel se tak shýbnout, aby ji zvedl. Tím samozřejmě změnil pozici u terče, do které je pak vždy těžké se vracet. „The Iceman“ to však bravurně zvládl, zapíchl do terče všechny zbylé šipky a zavřením 144 poslal arénu do obrovské euforie. Van Gerwen nakonec podlehl Velšanovi 5:6.

Historický okamžik nastal ve finále

Gerwyn Price svedl v rozhodujícím zápase neopakovatelnou bitvu s Jamesem Wadem. Oba hráli průměr nad sto bodů, oba předváděli strhující šipky. O to nejdůležitější se postaral mistr světa z roku 2021 ve třetím legu tohoto klání.

Hozeno 180 – 180 – 141. Tedy zavřeno na devět! Ano, znovu! Jen dva hráči v historii zavřeli během jednoho dne na televizním turnaji „devítku“. V roce 2010 Phil Taylor, nyní se přidal i Gerwyn Price. Taylorovy perfektní legy navíc nebyly v rámci Premier League, tudíž Price má nyní svůj naprosto unikátní rekord. Ohromující, dechberoucí.

Rozzářený Velšan pak vše shrnul velice stručně a jasně: „Byl jsem přesvědčen, že neminu. Prostě jsem to cítil. Dnes mi patřila stage, dnes jsem od první šipky viděl, že mi to tam spadne. Je to něco nepopsatelného.“

Tento okamžik se bude jen těžko překonávat. Klobouk dolů, Gerwyne!

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

OKTAGON 81: Kincl je zpět, Fleury obhájil pás a hned přijal novou výzvu

Oktagon 81 v pražské O2 areně nabídl jedenáct zápasů, dvě titulové bitvy a osm českých bojovníků. Patrik Kincl se po dvou porážkách vrátil dominantním výkonem proti Robu Pukačovi, Will Fleury obhájil pás v těžké váze bleskovým TKO a přijal další výzvu. O titul v muší váze přišel útočit i David Dvořák, jenže duel s Žalgasem Žumagulovem zastavil lékař po třetím kole.

Cristiano Ronaldo ještě konec neplánuje. Kariéru ukončí až s tisícem gólů

Fotbalista Cristiano Ronaldo dal jasně najevo, že konec kariéry zatím nepřipadá v úvahu. Kapitán portugalské reprezentace prohlásil, že profesionální fotbal opustí teprve ve chvíli, kdy dosáhne hranice 1 000 vstřelených gólů v soutěžních zápasech.

Luke Humphries přežil drama na šampionátu PDC

Bývalý světový šampion Luke Humphries měl v neděli na mistrovství světa PDC pořádně namále, přesto se nakonec dokázal probojovat do čtvrtého kola. Spolu s ním slavili postup i další bývalí vítězové turnaje v čele s Michaelem van Gerwenem.

Raška ukončil Spicy Páju za 79 sekund a ukázal rozdíl mezi profíkem a celebritou

Zápas influencera Pavla Tótha s přezdívkou Spicy Pája proti profesionálovi Ondřeji Raškovi skončil bleskově. V pražské O2 areně se ukázalo, jak tvrdě umí realita MMA narazit do velkých slov i internetové sebejistoty. Raška dostal soupeře na zem, nenechal ho vstát a v prvním kole si došel pro TKO.

Čeští junioři zlomili Dánsko sedmi góly a poprvé vyhráli

Čeští hokejisté do 20 let si na mistrovství světa připsali první vítězství. Dánsko porazili 7:2, prosadilo se sedm různých střelců a výrazně pomohl i brankář Matyáš Mařík v klíčových chvílích. Zápas ale zhořkl kvůli tvrdé hře soupeře, na kterou si po utkání nahlas postěžoval Vojtěch Čihař. Další duel čeká národní tým v pondělí od 21:30 českého času proti Finsku.

Rittich zavřel bránu v derby a Nečas řídil další výhru Colorada

Vánoční pauza skončila a NHL se vrátila ve velkém stylu. David Rittich vychytal městské derby proti Rangers a Islanders vyhráli 2:0. Martin Nečas dal dva góly a v nájezdech rozhodl o výhře Colorada 6:5 nad Vegas. David Pastrňák sice skóroval v Buffalu, Boston ale padl 1:4.

Ferrero vysvětlil rozchod s Alcarazem, dohodu zlomila smlouva

Carlos Alcaraz jde do nové sezony bez trenéra, který ho dovedl na úplný vrchol. Juan Carlos Ferrero teď poprvé veřejně vysvětlil, proč skončil. Všechno se zlomilo na nové smlouvě. V pozadí ale běžel i spor o to, kdo bude určovat směr další kariéry.

Littler prošel do osmifinále. Turnaj má první velkou oběť, Bunting padl

Luke Littler dál drtí soupeře a v Alexandra Palace působí jako hráč z jiné ligy. Světová jednička si s přehledem zajistila místo v osmifinále mistrovství světa PDC. V třetím kole smetl Mensura Suljovice 4:0 a znovu ukázal, proč ho všichni berou jako hlavního favorita.

Zabystřan bodoval v Livignu, super G vyhrál Schwarz

Jan Zabystřan navázal na životní týden dalšími body. Osm dnů po senzačním triumfu ve Val Gardeně dojel v super G v Livignu jednadvacátý. V cíli ztratil 0,93 sekundy na vítěze, Rakušana Marca Schwarze. Český rychlostní lyžař znovu ukázal, že už do elitní společnosti nepatří jen na návštěvu.

Krejčí znovu bodoval dvojciferně, Atlanta ale dál padá

Vít Krejčí se proti Miami dostal na 11 bodů, jenže Atlanta doma prohrála 111:126 a natáhla sérii porážek už na pět zápasů. Hawks se dál trápí i po návratu Trae Younga, který tentokrát nasázel 30 bodů. Páteční program NBA přinesl také drama v Utahu, velké bodové večery v Portlandu i Indianě a další vítězství Phoenixu.

Pirát Krištofič končí v Oktagonu a není to kvůli zranění

Slovenský bojovník Samuel Pirát Krištofič oznámil, že po vypršení smlouvy už nepodepíše další kontrakt s organizací Oktagon MMA. Tvrdí, že ho k tomu dovedl zlomový moment před pražským galavečerem, kdy žádal jen o slevu na vstupenky pro sebe a svou manželku. „Mrzí ma, že som sa takto rozišiel s Oktagonom,“ vzkázal.

Hokejová dvacítka otevřela MS porážkou 5:7 s Kanadou

Čeští hokejisté do 20 let vstoupili do mistrovství světa v Minneapolisu divokou přestřelkou s Kanadou, favorit však nakonec vyhrál 7:5. Tým kouče Patrika Augusty přitom po 37 minutách vedl 3:2 a ve třetí třetině držel vyrovnaný stav 4:4. Dvakrát skóroval Tomáš Poletín, Vojtěch Čihař nasbíral tři body za gól a dvě nahrávky. Kapitán Petr Sikora a obránce Tomáš Galvas přidali shodně branku a asistenci. Další zápas čeká český výběr v noci na neděli od 2:30 SEČ proti Dánsku.

Jokič přepsal historii NBA vánočním triple-doublem

Nikola Jokič prožil jeden z největších večerů své kariéry. Na Boží hod dovedl Denver Nuggets k výhře 142:138 nad Minnesotou Timberwolves. Zapsal 56 bodů, 16 doskoků a 15 asistencí. Takový triple-double NBA ještě nezažila.

Karlos Vémola je ve vazbě a řeší akutní zdravotní komplikace

Český MMA přišel o hlavní postavu posledních dnů. Karlos Vémola čelí obvinění v drogové kauze a soud ho poslal do vazby. Do toho řeší akutní zdravotní problém a míří na operační sál.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama