Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Vaclíkův kat v Kataru září. Bono ale mohl na MS navléct úplně jiný dres

  Včera měl hlavní podíl na postupu marockého národního týmu do prvního čtvrtfinále v historii země na mistrovství světa jeden muž. Gólman Bono vychytal dvě ze tří penalt a ve své zemi nastartoval oslavy. Spojená „ve své zemi“ ale může být v jeho případě trochu zavádějící. Bono se totiž narodil na opačném straně zeměkoule.

  Bono. Mnohým lidem se jako první vybaví spíše jméno zpěváka irské skupiny U2 než to, kterým se honosí brankář marocké reprezentace na mistrovství světa. Faktem ale je, že ten druhý se dostává do popředí čím dál víc. A to díky svým úžasným výkonům v brance afrického výběru, který na MS prošel do čtvrtfinále.

  Díky němu vyhrálo Maroko skupinu, v Kataru zatím pustil za svá záda gól jen jednou. A to ve třech zápasech a také penaltách, které o včerejším postupujícím rozhodli. Ona jedna kapitulace přišla v zápase s Kanadou. Pro Bona byl tento zápas velice speciální, neboť se v zemi v Severní Americe narodil. Ano, přestože chytá za Maroko.

  Na svět byl přiveden v Montrealu, získal tak občanství, hned v brzkém věku se ale s rodiči odstěhoval zpátky do Maroka. Tam s fotbalem začínal, i proto se rozhodl reprezentovat právě tuto reprezentaci. I když měl nabídky odjinud. „Ano, Benito Floro mě kontaktoval, když byl trenérem,“ vzpomínal Bono v rozhovoru před MS na telefonát s borcem, který vedl Kanadu v letech 2013 až 2016.

  „Tehdy jsem ještě nehrál mezinárodní zápas s Atlas Lions,“ vysvětloval Bono. „Pocházím z Maroka a vyrostl jsem tam. Vždycky jsem snil o tom, že budu hrát za Atlas Lions,“ doplnil. A sen se mu splnil. Teď s nimi bude hrát o postup do semifinále.

  Bono > Vaclík

  Kolem Bona se točí ještě další zajímavý příběh. Marocký gólman totiž před několika lety prakticky ukončil kariéru Tomáše Vaclíka v Seville. Jak je to možné?

  Maročan chytal před zlomovou sezonou 2019/20 za Zaragozu a Gironu. Tedy týmy, které většinou hrály jen v nižších soutěžích. Pak odešel do Sevilly, kde měl dělat českému brankáři dvojku. Vaclík byl jistotou v brance, podával dobré výkony a klubu se dařilo. Jenomže na konci sezony přišlo zranění a do branky šel Bono. A už z ní neodešel.

  Odchytal v lize jen šest zápasů, hlavním úspěchem ale bylo vítězství Sevilly v Evropské lize. Bono zářil a trenéři na něj ukázali také na startu další sezony. Vaclík byl najednou na druhé koleji.

  „Bono tu šanci chytnul velice dobře, byl připravený. S ním v bráně se vyhrála Evropská liga a trenéři se rozhodli od začátku sezony pro něj. Nebylo úplně řečeno, že jsme číslo jedna a číslo dva, ale teď jsou tak karty rozdané,“ říkal na startu sezony 2020/21 v rozhovoru pro ČTK Vaclík. Věřil, že jeho šance ještě přijde.

  Jenomže to se pletl. Bono od té doby nechce Vaclíka do branky pustit vůbec nikoho. Dokonce dal jeden gól, ve zmiňované sezoně 2020/21 vyrovnal v poslední minutě proti Valladolidu, v následujícím ročníku si připsal také dvě asistence. A jeho český parťák? Ten v před rokem a půl raději zmizel do Řecka.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.