Katar 2022Vaclíkův kat v Kataru září. Bono ale mohl na MS navléct úplně jiný...

Vaclíkův kat v Kataru září. Bono ale mohl na MS navléct úplně jiný dres

Včera měl hlavní podíl na postupu marockého národního týmu do prvního čtvrtfinále v historii země na mistrovství světa jeden muž. Gólman Bono vychytal dvě ze tří penalt a ve své zemi nastartoval oslavy. Spojená „ve své zemi“ ale může být v jeho případě trochu zavádějící. Bono se totiž narodil na opačném straně zeměkoule.

Bono. Mnohým lidem se jako první vybaví spíše jméno zpěváka irské skupiny U2 než to, kterým se honosí brankář marocké reprezentace na mistrovství světa. Faktem ale je, že ten druhý se dostává do popředí čím dál víc. A to díky svým úžasným výkonům v brance afrického výběru, který na MS prošel do čtvrtfinále.

Díky němu vyhrálo Maroko skupinu, v Kataru zatím pustil za svá záda gól jen jednou. A to ve třech zápasech a také penaltách, které o včerejším postupujícím rozhodli. Ona jedna kapitulace přišla v zápase s Kanadou. Pro Bona byl tento zápas velice speciální, neboť se v zemi v Severní Americe narodil. Ano, přestože chytá za Maroko.

Na svět byl přiveden v Montrealu, získal tak občanství, hned v brzkém věku se ale s rodiči odstěhoval zpátky do Maroka. Tam s fotbalem začínal, i proto se rozhodl reprezentovat právě tuto reprezentaci. I když měl nabídky odjinud. „Ano, Benito Floro mě kontaktoval, když byl trenérem,“ vzpomínal Bono v rozhovoru před MS na telefonát s borcem, který vedl Kanadu v letech 2013 až 2016.

„Tehdy jsem ještě nehrál mezinárodní zápas s Atlas Lions,“ vysvětloval Bono. „Pocházím z Maroka a vyrostl jsem tam. Vždycky jsem snil o tom, že budu hrát za Atlas Lions,“ doplnil. A sen se mu splnil. Teď s nimi bude hrát o postup do semifinále.

Bono > Vaclík

Kolem Bona se točí ještě další zajímavý příběh. Marocký gólman totiž před několika lety prakticky ukončil kariéru Tomáše Vaclíka v Seville. Jak je to možné?

Maročan chytal před zlomovou sezonou 2019/20 za Zaragozu a Gironu. Tedy týmy, které většinou hrály jen v nižších soutěžích. Pak odešel do Sevilly, kde měl dělat českému brankáři dvojku. Vaclík byl jistotou v brance, podával dobré výkony a klubu se dařilo. Jenomže na konci sezony přišlo zranění a do branky šel Bono. A už z ní neodešel.

Odchytal v lize jen šest zápasů, hlavním úspěchem ale bylo vítězství Sevilly v Evropské lize. Bono zářil a trenéři na něj ukázali také na startu další sezony. Vaclík byl najednou na druhé koleji.

„Bono tu šanci chytnul velice dobře, byl připravený. S ním v bráně se vyhrála Evropská liga a trenéři se rozhodli od začátku sezony pro něj. Nebylo úplně řečeno, že jsme číslo jedna a číslo dva, ale teď jsou tak karty rozdané,“ říkal na startu sezony 2020/21 v rozhovoru pro ČTK Vaclík. Věřil, že jeho šance ještě přijde.

Jenomže to se pletl. Bono od té doby nechce Vaclíka do branky pustit vůbec nikoho. Dokonce dal jeden gól, ve zmiňované sezoně 2020/21 vyrovnal v poslední minutě proti Valladolidu, v následujícím ročníku si připsal také dvě asistence. A jeho český parťák? Ten v před rokem a půl raději zmizel do Řecka.

Nejčtenější tento týden

Vollering podruhé ovládla ženskou Tour de France, Nosková po pádu odstoupila

Demi Vollering završila Tour de France Femmes dominantním výkonem. Nizozemská cyklistka vyhrála závěrečnou etapu v Nice a podruhé v kariéře slaví celkový triumf. Jediná česká účastnice Nikola Nosková naopak závod nedokončila. Po sobotním pádu sice nastoupila do poslední etapy, krátce po startu ale odstoupila.

Salač slaví životní vítězství, v Británii poprvé ovládl Moto2

Filip Salač dosáhl největšího úspěchu své dosavadní kariéry. Čtyřiadvacetiletý český motocyklový jezdec ovládl závod Moto2 ve Velké ceně Velké Británie v Silverstonu. Na nejvyšší stupeň se v této kategorii postavil poprvé. Zároveň ukončil šestnáctileté čekání na české vítězství, naposledy se radoval Karel Abraham v roce 2010.

Kanada ve finále Hlinka Gretzky Cupu rozdrtila USA a slaví zlato

Kanadští hokejisté ovládli letošní Hlinka Gretzky Cup. Ve finále turnaje hráčů do 18 let v Edmontonu nedali šanci Spojeným státům a zvítězili vysoko 8:1. Kanada tak po loňském bronzu znovu vystoupala na vrchol. Hned tři její hráči vstřelili ve finále po dvou gólech.

Jaissle začal v Newcastlu výhrou nad Valencií

Matthias Jaissle má za sebou vítěznou premiéru na lavičce Newcastlu. Anglický celek v přípravném utkání otočil zápas na stadionu Mestalla a porazil Valencii 2:1. Nový trenér přesto výsledek nepřeceňoval a zdůraznil, že jeho mladé mužstvo čeká ještě hodně práce.

Tyčkařka Krutilová slaví světové zlato, desetibojař Juliš přidal bronz

Česká atletika slaví na juniorském mistrovství světa v Eugene další velké úspěchy. Tyčkařka Nicole Krutilová ovládla finále výkonem 445 centimetrů a získala zlato. Desetibojař Adam Juliš se během druhého dne výrazně posunul pořadím a nakonec vybojoval bronz. Osobní rekord vylepšil na 7877 bodů.

Sabalenka v Torontu skončila už v osmifinále

Aryna Sabalenka nezvládla osmifinále turnaje WTA 1000 v Torontu. Světová jednička podlehla Ekaterině Alexandrova po dvou a půl hodinách 6:7, 6:4, 4:6. Pro jednu z hlavních favoritek turnaje tak přišel konec podstatně dříve, než naznačovaly její výsledky z úvodu sezony.

Infantino čelí další aféře. FIFA tvrdí, že jde o koordinovaný útok

Krize kolem vedení světového fotbalu dál sílí. FIFA se ostře ohradila proti snahám oslabit pozici prezidenta Gianniho Infantina a tvrdí, že jeho odpůrci se snaží obejít standardní demokratické postupy organizace.

Salač odstartuje v Silverstonu ze šestého místa

Filip Salač zajel v kvalifikaci Moto2 na Velkou cenu Británie šestý čas. Český jezdec týmu OnlyFans American Racing tak v nedělním závodě odstartuje ze druhé řady. Na nejrychlejšího Izana Guevaru ztratil 0,795 sekundy.

Arsenal získal Bruna Guimarãese z Newcastlu

Arsenal dokončil přestup brazilského záložníka Bruna Guimarãese z Newcastlu United. Osmadvacetiletý kapitán Newcastlu přichází do týmu úřadujícího anglického mistra za částku, která podle obou zdrojů činí 75 milionů liber, tedy přibližně 2,1 miliardy korun. Na Emirates Stadium má pokračovat jako jedna z hlavních postav středu pole.

Čeští hokejisté na Hlinka Gretzky Cupu končí šestí

Česká hokejová osmnáctka zakončila Hlinka Gretzky Cup vysokou porážkou. Svěřenci Jaroslava Nedvěda podlehli Švýcarsku 1:5 a obsadili šesté místo. Na prestižním turnaji tak vyhráli jediný ze čtyř zápasů a vyrovnali nejhorší český výsledek v historii této akce.

Menšík v Montrealu nezaváhal a postoupil do osmifinále

Jakub Menšík pokračuje na turnaji Masters v Montrealu. Český tenista zvládl duel třetího kola s Térencem Atmanem a zvítězil 7:5, 6:4. Během celého utkání nepřišel ani jednou o podání a po hodině a 41 minutách proměnil první mečbol. V osmifinále doplnil Jiřího Lehečku.

Souboj století je na spadnutí. Tyson Fury a Anthony Joshua by měli potvrdit zápas ještě v srpnu

Boxerský svět se blíží k jednomu z nejočekávanějších duelů posledních let. Tyson Fury a Anthony Joshua by měli svůj dlouho vyhlížený střet oficiálně potvrdit ještě během srpna. Jedinou nevyřešenou otázkou zůstává dějiště zápasu, které se podle zákulisních informací může přesunout z Velké Británie až do legendární Madison Square Garden v New Yorku.

UEFA dál tlačí na Infantina. Hrozba bojkotu mistrovství světa zůstává ve hře

Evropský fotbal se s omluvou FIFA nespokojil. Přestože prezident Gianni Infantino ustoupil od kontroverzního plánu na vstup soukromých investorů do nejcennějších fotbalových turnajů, UEFA trvá na tom, že důvěru ve vedení světové federace ztratila. Ve hře tak nadále zůstává i krajní varianta v podobě bojkotu soutěží organizovaných FIFA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama