16.3 C
    Sobota 27. července 2024

V Londýně oslavy nepropuknou. Češi vyškolili Brity 4:1

Česko předvedlo na ledě obdivuhodný výkon. Přestože se Británie snažila a jedním gólem se vyhnula úplné katastrofě, Češi jsou v O2 areně jako doma. Kapitán Roman Červenka čtyřmi body dirigoval ofenzivu a dovedl Česko k jasné výhře 4:1, díky které zůstává domácí tým na čele skupiny A.

Martin Nečas dorazil

Hned na začátku čekalo na domácí překvapení v podobě posílení týmu hráčem Martinem Nečasem. Ten oblékl reprezentační dres pouhých 41 hodin poté, co jeho Carolina Hurricanes vypadla z play-off NHL s Rangers. Tomu se říká patriotismus.

Na značky se tak postavil hráč, který v letošním play-off nasbíral 9 bodů (4+5) v 11 zápasech. Pro samotného Nečase se navíc jedná o vzácný start na Mistrovství světa. Pětadvacetiletý útočník na tomto turnaji naposledy hrál v roce 2018, kdy se účastnil také juniorských světových šampionátů.

Červenka se zapíše do historie sportu

Hvězdou zápasu byl samozřejmě kapitán Červenka. Osmatřicetiletý veterán zaznamenal čtyři asistence, dvě z nich na góly Lukáše Sedláka, a výrazně přispěl k vítězství. Roman Červenka patří k ostříleným matadorům, kteří jsou pro mladé kluky nejen spoluhráči, ale také učitelé. Zkušenosti jsou k nezaplacení a Červenka jich má v repertoáru více než dost.

Průběh utkání

Češi od začátku na soupeře tlačili. Po dvou minutách se po průniku do útočného pásma prosadil Roman Červenka. Jeho střelu sice Bowns vyrazil, ale na dorážce byl důraznější Sedlák a otevřel skóre. O pár minut později už kostka ukazovala 2:0. Jakub Krejčík dostal na modré čáře spoustu prostoru a jeho tvrdá rána propálila i Ondřeje Kašeho, který clonil před gólmanem Bownsem.

Následně začal zářit Nečas, jehož příchod do týmu české fanoušky nadchl. V šesté minutě se prokličkoval do střelecké pozice, ale Bowns jeho pokus vyrazil přes horní tyč. O chvíli později ukázal Nečas svou skvělou bruslařskou techniku, když bravurně projel britskou obranou. Poté ale opět narazil na neprůstřelnou Bownsovu vyrážečku.

Hrozilo, že pro Brity zápas rychle skončí debaklem, ale díky několika výborným zákrokům Bownse a úspěšným oslabením se jim podařilo udržet kontakt. Přestože Češi dominovali, další branky do první přestávky nepřidali. Naopak, v závěru první třetiny přišla na řadu přesilovka Britů, kteří díky dobrému pohybu Roberta Dowda a Evana Moseyeho zaměstnali brankáře Dostála.

Druhá třetina začala dalšími dvěma rychlými góly. Češi udeřili již po 36 sekundách, když Červenka se Sedlákem perfektně sehráli přečíslení dva na jednoho. Britové ovšem dokázali rychle odpovědět.

Další přesilovka jim nabídla šanci a skvělou individuální akci předvedl Liam Kirk, který momentálně hraje za Litvínov. Svým pohybem donutil Radko Gudase otevřít prostor před brankou. Následná přihrávka našla před brankovištěm volného Evana Moseye, který zakončil akci gólem.

Britům mohla branka dodat potřebnou energii, ale český tým vzápětí potrestal soupeře v přesilovce. Po několika rychlých přihrávkách se prosadil Ondřej Kaše, kterému na gól přihrál opět Roman Červenka.

O britského brankáře se strhne mela

O konečném výsledku již nebylo pochyb, ale prostor pro svůj první gól na turnaji měl ještě Nečas. Ten i nadále působil aktivně a ke gólu se přiblížil ještě dvakrát. Bowns ovšem zkompletoval 41 úspěšných zákroků a udržel britskou branku čistou v závěrečné třetině. Není vůbec podivné, že byl po zápase vyhlášen nejlepším hráčem britského týmu.

Češi nadále ve vedení

Český nároďák se stále drží na špici tabulky A. S takto kvalitním kádrem, který je navíc nově posílen o Martina Nečase, může trenér Rulík pomýšlet i na placku.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.