Více
  2.4 C
  Czech
  Úterý, 30 listopadu, 2021

  Úžasný Pogačar ovládl královskou etapu, nestačil mu ani blafující Carapaz

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na Tour de France se jela královská 17. etapa, v níž symbolicky triumfoval vládce letošního ročníku Slovinec Tadej Pogačar. A bylo by velkým překvapením, pokud by ho v neděli v Paříži nekorunovali vítězem slavného závodu.

  Byla to nejtěžší etapa letošního ročníku s cílem na jednom z pyrenejských vrcholů na Col du Portret, který měří přes dva kilometry. Pro soupeře Tadeje Pogačara se zároveň jednalo o jednu z posledních příležitostí, jak zdramatizovat boj o žlutý trikot. Všechno nahrávalo tomu, že fanoušky čeká náramná podívaná.

  Cyklistický biják jako hrom, v hlavní roli Pogačar

  Ani dobrý scénář někdy nezaručí prvotřídní podívanou, v tomhle případě to však byl cyklistický biják jako hrom. Všechno podstatné se odehrálo právě v závěrečném stoupání, o kterém už byla řeč a v hlavní roli exceloval Pogačar, v těch vedlejších mu ale zdatně sekundovali Dán Vingegaard a Ekvádorec Carapaz. To ale trochu předbíháme.

  Na začátku dramatické bitvy o vítězství byl útok Pogačara, který v polovině závěrečného stoupání šlápnul do pedálů a odpáral všechny své konkurenty až na Vingegaarda s Carapazem. Slovinec to pak zkoušel znovu a znovu, ale poslední dva soupeře se mu nedařilo setřást.

  Svou aktivitou zároveň odpověděl na otázku, kterou v Pogačarově týmu řešili před královskou etapou, zda bránit vedení, nebo se pokusit o vítězství. Na Slovinci bylo vidět, jak moc si přeje, aby cílem projel ve žlutém trikotu jako první.

  Carapaz dělal mrtvého brouka, blafoval, ale Pogačar to prokoukl

  Po několika drtivých, ale neúspěšných nástupech to chvíli vypadalo, že mu vítězství proteče mezi prsty. Dlouho se sice Carapaz jevil jako borec, který má nejméně sil z celého tria, ale opak byl pravdou. Asi 1,3 kilometru před cílem zaútočil, zbavil se Vingegaarda a co dělat měl i Pogačar, který předtím tušil, že Carapaz něco plánuje.

  „Říkal mi (Jonas Vingegaard), že se myslí, že Carapaz blafuje, což jsem ale věděl také. Není to nic neobvyklého, protože taktizovaní k cyklistice patří. A když pak zaútočil, tak jsem musel šlápnout do pedálů, abych ho chytil a bylo to opravdu náročné,“ uvedl Pogačar.

  Nezničitelný Slovinec se Carapaze udržel a zpátky se dotáhl i Vingegaard. Brzy na to přišel poslední a zároveň i rozhodující útok Pogačara. Tentokrát už ho nikdo nechytil.

  Unavený, ale šťastný padl v cíli na zem. „Úžasný den. Slovy ani nedokážu popsat jaké to je vyhrát ve žlutém trikotu,“ líčil Pogačar, který má v čele luxusní náskok na své konkurenty.

  Před Vingegaardem vede o 5:39 minuty, o další čtyři vteřiny zpět je Carapaz. O vítězi je tak víceméně jasno a podobně to vidí i bookmakeři. Přesto, že na cyklisty čeká ještě náročná horská etapa, tak dle kurzu 1,01 : 1 na Pogačarův celkový triumf už není o co závodit. Na druhou stranu je to cyklistika a stát se může cokoliv. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Peter Sagan

  Velký malér cyklistické star. Opilý Sagan porušil zákaz vycházení a napadl policistu

  Peter Sagan bude na listopad letošního roku vzpomínat hned z několika důvodů. Nejprve oznámil změnu týmu pro příští sezonu, pak ovládl v Dubaji kritérium, teď ale spatřila světlo světa o něco nepříjemnější zpráva. Opilý cyklista měl v dubnu v Monaku porušit zákaz vycházení a napadnout policistu.
  Petr Vakoč

  Cyklista Vakoč ukončil kariéru. Jezdil na Tour, vyhrál boj o život, teď se v Itálii rozloučil

  Česká cyklistika včera přišla o jedno velké jméno. Petr Vakoč, vynikající „klasikář“, mistr České republiky, vítěz několika prestižních závodů a bojovník, se rozhodl seknout s profesionální dráhou. Rozlučka se konala v Itálii, kde si Vakoč dojel v Giro Veneto pro 50. nejlepší umístění.
  MS v cyklistice

  Alaphilippe pojede v duhovém i příští rok. Na MS obhájil titul, Štybar skončil sedmý

  Letošní mistrovství světa v silniční cyklistice je u konce. Šampionát završili v neděli odpoledne jezdci z kategorie mužů. Největší radost a úsměv na tvářích je patrný u Francouzů, závod totiž opanoval stejně jako vloni Julian Alaphilippe. O úžasný výsledek a postaral i celkově sedmý Zdeněk Štybar.
  Wout van Aert

  Dějiny cyklistiky čeká přepis. Pojede se do Afriky, za čtyři roky zamíří MS do Rwandy

  Mistrovství světa v Belgii ještě ani neskončilo, Mezinárodní cyklistická unie už má ale jasno o tom, kde se bude šampionát konat v příštích letech. Cyklistická smetánka zamíří v roce 2025 do Rwandy. MS na africkém kontinentu? To tady ještě nikdy předtím nebylo. Půjde tak o přepis historie.
  Jolanda Neffová

  Zlatá olympijská medaile má podezřelou skvrnu. Dejte mi novou, žadoní šampionka

  Olympijská vítězka v závodech horských kol Jolanda Neffová ze Švýcarska řeší problém s medailí, na které se objevila záhadná skvrna. A asi vás nepřekvapí, že jí „nedokonalá placka“ úplně nevoní. Proto žádá, aby dostala novou.
  Fabio Jakobsen

  Lepší dárek si Jacobsen nemohl přát. Na Vueltě ovládl sprint, teď s kolegy míří do hor

  Už jen 5 etap zbývá do konce letošního ročníku cyklistické Vuelty. Závodu, který se tradičně jezdí na Pyrenejském poloostrově, zatím vévodí Nor Eiking, kterého stráží český jezdec Hirt. Ve včerejším klání ale zvítězil Nizozemec Jakobsen. Tím nejlepším možným způsobem tak oslavil své 25. narozeniny.
  Reklama
  Reklama
  Reklama