15.2 C
    Pátek 26. dubna 2024

Úžasní Dánové. Skvělý výkon znamenal proti Švédsku vítězství, navíc první v dějinách

Parádní výkon hokejistů Dánska proti Švédsku se opěvuje zhruba podobně jako včerejší triumf Lotyšů nad Kanadou. Dánové si připisují díky vítězství 4:3 první tři body do tabulky skupiny „A“, hattrickem se blýskl Jensen.

První minuty zápasu patřily hokejistům „Tre Kronor“. Dánové se soustředili zejména na střední pásmo, pohybu švédských hokejistů však nestačili. Po úvodu utkání ale převzali iniciativu na svou stranu a postupně zvyšovali tlak na soupeřovu bránu. Enormní tlak Dánska přišel v závěru první třetiny.

Švédové se minutu a půl nebyli schopni dostat z jejich obranného pásma, útočníci Rakell a Olofsson strávili na ledě celých 90 vteřin. Navzdory parádnímu výkonu dánských hokejistů se ale jako první prosadili Švédové, konkrétně Carl Klingberg, a to hned v druhé minutě druhé třetiny.

V čase 30:40 se po nahození Jakobsena díky jemné teči prosadil Nicklas Jensen a puk se ocitl za zády gólmana Fastha. O necelých pět minut později poslal Švédsko znovu do vedení Henrik Tommernes, který se z modré čáry nádherně trefil do levého horního rohu – 1:2!

Vedení Tre Kronor ovšem trvalo zhruba dvě a půl minuty. Ve hře 4 na 4 na sebe dva švédské hokejisty upoutal Mikkel Boedker, který následně poslal povedenou nahrávku na samotného Nicklase Jensena, jenž z bezprostřední blízkosti překonal Fastha podruhé – srovnáno!

No a třicet vteřin na to Dánové otočili vývoj utkání. Opět u toho byl hráč Jokeritu Helsinki Nicklas Jensen. Krásně se proháčkoval obranou Švédska, nahráli Emilu Kristensenovi a ten se nemýlil – 3:2!

Švédská „nemohoucnost“

Švédové předváděli velmi špatný výkon, na konci druhé periody dokonce Dánové mohli vést už o dvě branky, kdyby Nick Olesen netrefil tyč. Třetí třetina už přinesla vyšší nasazení ze strany Švédů, hra byla v těchto chvílích vyrovnaná.

V osmé minutě poslední třetiny Dánsko dokázalo využít přesilovku a byl to zase hráč s číslem 17, který tak završil hattrick – 4:2! O dvě minuty později snížil na 4:3 Carl Klingberg, v závěru poslední periody se trenér švédských hokejistů rozhodl odvolat brankáře.

Dánové nicméně dokázali odolat závěrečnému enormnímu tlaku Tre Kronor a poprvé v historii poráží Švédsko na mistrovství světa.