Více
  27.7 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Už v pátek začíná Tour de France. Bez Čechů, domácího miláčka a rekordmana

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Odpočet začíná, už v pátek se půjde na věc. Další ročník slavného cyklistického závodu Tour de France klepe na dveře. Fanoušci se mohou těšit na zajímavé etapy, kopce, šílené rovinky, budou se ale muset obejít bez české účasti. Po dlouhých čtyřech letech bude v pelotonu závodník z České republiky chybět.

  Ač se to možná některým nezdá, Tour de France bude od pátku kroutit už svůj 109. ročník v historii. Ten, který se dozajista opět zapíše do dějin cyklistiky. Startovat se bude v Dánsku, přes Belgii se pak postupně stáje a jejich elitní jezdci přesunou do hlavního dějiště ve Francii. Na co se mohou těšit?

  Bude toho víc. „Stará dáma“ nabídne jako obvykle pohled na francouzskou přírodu, památky nebo horské masivy, během 24 dní překonají závodníci celkovou délku téměř 3,5 tisíce kilometrů. Nejdelší úsek se pojede ve čtvrtek 7. července, kdy je na programu přejezd z Belgie do Francie dlouhý 220 kilometrů, nejkratší etapa bude ta úplně první. Časovka v Kodani měří jen 13 kilometrů.

  Jak už bylo řečeno, ve startovací listině nebude ani jeden jediný Čech. Do nominace se nevešel Jan Hirt, Zdeněk Štybar ani Josef Černý, kromě nich budou chybět na Tour také mnohé další hvězdy. Například dvojnásobný mistr světa a domácí miláček Julian Alaphilippe, který se zotavuje po ošklivém zranění.

  Je to teprve devět týdnů od doby, kdy si při pádu zlomil lopatku, dvě žebra a poškodil plíci. ​„Jsem smutný, že nebudu mít příležitost jet v krásném duhovém dresu ve své zemi, ale chápu, že to bylo pro tým náročné rozhodnutí,“ pronesl Francouz, který se nevměstnal do nominace týmu Quick-Step Alpha Vinyl.

  Atak na rekord se odkládá

  Spolu s Alaphilippem bude sledovat 109. ročník Tour de France jen u televize také Mark Cavendish. Legendární spurter, který o víkendu vyhrál titul šampiona Velké Británie se také nevešel do nominace Quick-Stepu. Tým bude spoléhat na mladšího Fabia Jakobsena. Útok na rekord se tak musí odložit.

  O jaký přesně jde? Cavendish ve svých 37 letech stále exceluje, na Tour vyhrál už celkem 34 etap. To je stejný počet, jaký má na kontě také ikona cyklistiky Eddy Merckx. Letos se však Cavendish od svého vzoru jistojistě neodpoutá.

  Tour de France startuje v pátek 1. července a potrvá do neděle 24. července.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS