11.7 C
Czech
Pondělí 23. března 2026
BasketbalÚspěšná cesta na trůn. Španělé počtvrté ovládli basketbalové mistrovsví Evropy

Úspěšná cesta na trůn. Španělé počtvrté ovládli basketbalové mistrovsví Evropy

Většina lidí měla o letošním vítězi EuroBasketu jasno už před samotným startem turnaje. Mezi favority byli pasování Slovinci, Srbové nebo Řekové, výsledek byl ale nakonec úplně jiný. Mistrovskou trofej zvedli nad hlavu počtvrté ve své historii basketbalisté Španělska. Navázali tak na úspěchy z let 2009, 2011 a 2015.

Další edice basketbalového mistrovství Evropy je zdárně u konce. Během předešlého měsíce bavili top evropští hráči celkem pět měst starého kontinentu, včetně Prahy nebo Berlína, kde se hrála vyřazovací fáze. V té se postupně kráčelo až do bojů o cenné kovy. Na konci týdne bylo na programu velkolepé finále.

Probily se do něj národní týmy Španělska a Francie, tedy dvojice, která ve svých řadách měla podobně jako ostatní známé hráče a hvězdy basketbalové NBA. Ty nakonec celé představení řídily, na jedné straně zářil Hernangómez z Toronta Raptors, na té druhé Fournier z New Yorku Knicks. Kdo byl spokojenější? Stoprocentně první jmenovaný, který se Španělskem slavil titul.

„Španělé hráli od začátku do konce lépe. Měli jasný plán, zatímco my nedokázali ten náš dostatečně dodržet. Ani jednou jsme neměli hru pod kontrolou. Byli zkrátka lepší. Tečka,“ pronesl smutný Fournier. Jeho tým potřetí v historii získal stříbro, na zlato z roku 2013 navázat nedokázal. Naopak Španělsko se usmívá.

A není divu, Španělé získali mistrovský titul počtvrté v historii. Navázali na úspěchy z let 2009, 2011 a 2015. Jen dvě reprezentace dokázali během posledních šesti edic EuroBasketu obrat suverénní výběr z Pyrenejského poloostrova.

Hořkosladká porážka Polska

Do bojů o třetí příčku se probili domácí Němci a sousední Poláci. Jedni se po zápase radovali z první medaile po 17 letech, ti druzí musejí opět čekat. A to už od roku 1967 a stříbra. Polsko přesto může slavit, i bramborová příčka představuje nejlepší umístění za posledních 51 let, kdy byli také čtvrtí.

Eurobasket:

  • FináleŠpanělsko vs. Francie 88:76 (23:14, 47:37, 66:57). Nejvíce bodů: J. Hernangómez 27, W. Hernangómez a Brown po 14 – Fournier 23, Heurtel 16, Yabusele 13. Fauly: 15:18. Trestné hody: 16/13 – 14/11. Trojky: 15:9. Doskoky: 27:28.
  • O bronzNěmecko vs. Polsko 82:69 (19:14, 36:23, 54:49). Nejvíce bodů: Schröder 26, Voigtmann 14 – Sokolowski 18, Garbacz 12. Fauly: 16:22. Trestné hody: 22/19 – 16/9. Trojky: 15:10. Doskoky: 37:29.

Nejčtenější tento týden

Nečas znovu úřadoval, Vejmelka pomohl Utahu k cenné výhře

Martin Nečas znovu ukázal výbornou formu. Při výhře Colorada 3:2 po prodloužení na ledě Washingtonu připravil dva góly a v produktivitě se dotáhl na Davida Pastrňáka. Výrazný večer prožil také Karel Vejmelka, který 33 zákroky pomohl Utahu k triumfu 4:3 po prodloužení nad Los Angeles.

Amálie Švábíková získala na halovém mistrovství světa bronz

Česká atletika má z halového mistrovství světa v Toruni druhou medaili. O cenný kov se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která po čistém výkonu do 470 centimetrů vybojovala bronz. Na stupních vítězů se zařadila po bok Angelica Moser a Imogen Ayris, zlato si odvezla Molly Caudery.

Lehečka v Miami poprvé prošel do osmifinále

Jiří Lehečka zvládl v Miami další důležitý krok. Ve třetím kole porazil domácího Ethana Quinna 6:3 a 7:6, navázal na povedený výkon na servisu a na floridském Masters si poprvé v kariéře zahraje osmifinále. Český tenista tak potvrdil, že i proti rozjetému soupeři umí udržet klid v klíčových chvílích.

Manuel vyhrála halové mistrovství světa na 400 metrů

Lurdes Gloria Manuel v Toruni potvrdila, že patří mezi největší talenty české atletiky. Dvacetiletá čtvrtkařka doběhla pro zlato v osobním rekordu 50,76 sekundy a ukončila osmileté čekání české výpravy na medaili z halového světového šampionátu. Česká atletika má navíc po dlouhých letech další ženskou světovou šampionku.

Pastrňák gólem a jubilejní asistencí řídil výhru Bostonu

David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a asistencí k vítězství 4:2 na ledě Detroitu. Český útočník zároveň dosáhl na metu 500 asistencí v NHL a zařadil se mezi šestici českých hráčů, kterým se to povedlo. Výrazný večer prožil také Daniel Vladař, jenž dovedl Philadelphii k výhře nad San Jose.

Růžička přepsal rekord play off

Martin Růžička prožil v Hradci Králové večer, který se v extraligovém play off zapíše do historie. Kapitán Třince si při výhře 3:2 po prodloužení připsal asistenci u rozhodujícího gólu Miloše Romana a dostal se na 134 bodů ve vyřazovací části samostatné české extraligy. Na čele historického pořadí se dotáhl na Ondřeje Kratěnu a díky vyššímu počtu gólů se posunul před něj.

James a Durant přepsali historické tabulky NBA

LeBron James a Kevin Durant prožili v NBA noc, která se zapisuje do kronik. James se stal novým rekordmanem ligy v počtu zápasů v základní části. Durant se zase posunul před Michaela Jordana na páté místo historické tabulky střelců. Oba milníky navíc přišly ve vítězných zápasech jejich týmů.

Sinner v Miami vyrovnal Djokovičův rekord

Jannik Sinner vstoupil do turnaje v Miami přesně tak, jak si přál. Damira Džumhura porazil hladce 6:3 a 6:3 a ani na chvíli nepustil zápas do větších komplikací. Po triumfu v Indian Wells tak zvládl i rychlý přesun na další velký turnaj a potvrdil, že v úvodu amerického jara drží mimořádně vysoký standard.

Arsenal a Manchester City hrají o Ligový pohár

Arsenal může získat první velkou trofej po šesti letech. Manchester City naopak bojuje o to, aby nepřišel o jednu z posledních šancí zachránit sezonu. Nedělní finále ve Wembley navíc přidává silný osobní příběh, protože proti sobě stojí Mikel Arteta a Pep Guardiola.

Laura Pirovano si dojela pro glóbus za sjezd, Ester Ledecká uzavřela sezonu devátým místem

Italská lyžařka Laura Pirovano poprvé ovládla hodnocení sjezdu ve Světovém poháru. Malý křišťálový glóbus potvrdila vítězstvím ve finále v Kvitfjellu. Ester Ledecká dojela v posledním sjezdu sezony devátá a v konečném pořadí disciplíny obsadila 14. místo.

Nečas dovedl Colorado k výhře a Dostál zazářil v českém souboji gólmanů

Martin Nečas prožil další výrazný večer v NHL. Gólem a dvěma asistencemi táhl Colorado k výhře 4:1 na ledě Chicaga, posunul se na 84 bodů a překonal své dosavadní maximum v základní části. Výborný zápas odchytal také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k vítězství 4:1 nad Utahem. První bod v sezoně zapsal Tomáš Nosek, Adam Klapka zase podpořil výhru Calgary nad Floridou.

Australský plavec Cameron McEvoy překonal světový rekord na 50 metrů volným způsobem

Australský sprinter Cameron McEvoy přepsal historii plavání. Na padesátce volným způsobem zaplaval v Šen čenu čas 20,88 sekundy a o tři setiny zlomil světový rekord Cesara Ciela z roku 2009. Padl tak jeden z nejodolnějších výkonů slavné éry polyuretanových plavek.

LeBron James dorovnal historický rekord a dál vzdoruje času

Ve 41 letech, po více než dvou dekádách na palubovkách, LeBron James znovu přepsal historii. Legendární basketbalista Los Angeles Lakers dorovnal rekord v počtu odehraných zápasů základní části a potvrzuje, že jeho „motor“ stále běží na plný výkon.

Z nuly na sto za pár minut. Luke Littler otočil zápas a šokoval Price

Když už se zdálo, že je finále rozhodnuté a Gerwyn Price míří suverénně za vítězstvím, přišel obrat, který připomínal legendární stíhací jízdy z motorsportu. Luke Littler v Dublinu předvedl výkon, na který se jen tak nezapomene.

Vejmelka vychytal nulu, Pastrňák se Zachou řídili výhru Bostonu

Čeští hokejisté zanechali v nočním programu NHL výraznou stopu. Karel Vejmelka zavřel bránu Utahu a při výhře 4:0 ve Vegas zapsal druhé čisté konto v sezoně. David Pastrňák a Pavel Zacha zase dvěma body pomohli Bostonu k jasnému triumfu 6:1 nad Winnipegem. Méně důvodů k radosti měl Jakub Dobeš, jehož Montreal padl v Detroitu 1:3.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama