MS v hokeji 2024USA staví tým z hvězd NHL. Proč jich je na soupisce pro MS...

USA staví tým z hvězd NHL. Proč jich je na soupisce pro MS více než obvykle?

Hokejová reprezentace USA plánuje vyslat na světový šampionát jednu z nejhvězdnějších soupisek v novodobé historii. Důvod? Připravuje se na návrat hráčů NHL na olympijské hry v roce 2026.

Z prvních patnácti hráčů, kteří byli ve středu jmenováni do týmu pro květnové mistrovství světa, se jich pět dostalo alespoň do jednoho All-Star týmu NHL. V čele s útočníkem Ottawy Senators Bradym Tkachukem, který na seniorském světovém šampionátu debutuje ve 24 letech.

V týmu jsou také sedminásobný účastník Utkání hvězd (NHL All-Star Game) útočník Johnny Gaudreau, pětinásobný účastník obránce Seth Jones, útočník Dylan Larkin, který se zúčastnil třikrát a dvojnásobný účastník Utkání hvězd obránce Zach Werenski.

Nejmladším hráčem první patnáctky je dvacetiletý obránce New Jersey Devils Luke Hughes.

Hráči NHL jsou většinou v play-off Stanley Cupu

V posledních 15 letech většina amerických soupisek na světových šampionátech obsahovala jednoho nebo dva hráče se zkušenostmi z All-Star. Pět by bylo nejvíce v jednom americkém týmu od roku 2019.

Mnoho špičkových hráčů NHL se světových šampionátů neúčastní, protože jejich týmy stále hrají play-off Stanley Cupu. Případně dávají přednost odpočinku po skončení základní části od října do dubna.

Další špičkoví Američané v této sezoně NHL, včetně útočníka Toronta Maple Leafs Austona Matthewse, obránce Vancouveru Canucks Quinna Hughese a brankáře Winnipegu Jets Connora Hellebuycka, jsou v play-off.

Na soupiskách světových soutěží bývá obvykle 23 hráčů. Očekává se, že blíže k zahájení turnaje v Česku 10. května bude tento tým doplněn o další hráče. Hlavním trenérem je John Hynes, který je trenérem Minnesoty Wild.

Důvodem může být i olympiáda 2026

Spojené státy skončily na světových šampionátech v posledních dvou letech na čtvrtém místě. Od roku 1992, kdy IIHF obnovila systém play-off, se dvanáctkrát probojovaly do semifinále, přičemž nejlepším umístěním v tomto období bylo třetí místo (šest bronzových medailí).

Dne 2. února bylo oznámeno, že se hráči NHL zúčastní olympijských her v roce 2026 v Itálii, a to poprvé od her v Soči v roce 2014. I to může být podle serveru iSport.cz důvodem, proč se hráči chtějí ukázat na mezinárodní scéně. Mohlo by to zvýšit jejich šance dostat se na olympiádu.

„NHL, hráčská asociace NHLPA a IIHF nastínily a odsouhlasily hlavní zásady týkající se účasti hráčů, přičemž podrobnosti budou upřesněny v následujících měsících,“ uvádí se v tiskové zprávě. Liga své hráče na poslední dvě zimní olympijské hry nevyslala.

Nejčtenější tento týden

Joe Joyce vyhlíží odvetu s Duboisem. Nejprve ale musí zvládnout návrat po roce mimo ring

Britský boxer Joe Joyce se po více než roční pauze vrací mezi provazy s jasným cílem: znovu se přiblížit světové špičce. Zkušený boxer otevřeně přiznal, že by rád poměřil síly s úřadujícím šampionem organizace WBO Danielem Duboisem. Než však začne přemýšlet o titulových duelech, čeká ho důležitá zkouška v podobě souboje s neporaženým Artemem Suslenkovem.

Praha a Brno mají být dějištěm hokejového MS 2031

Český hokej udělal další krok směrem k pořádání mistrovství světa v roce 2031. Pokud kandidatura uspěje, zápasy se budou hrát v Praze a nově také v Brně. O konečném pořadateli rozhodne kongres Mezinárodní hokejové federace v květnu příštího roku.

Moses Itauma si projde peklem. Neporažený britský talent vyzve zkušeného Filipa Hrgoviče

Jeden z nejtalentovanějších boxerů těžké váhy současnosti Moses Itauma stojí před dosud nejtěžší výzvou své kariéry. Neporažený Brit se na konci srpna utká v londýnské O2 Areně s chorvatským ranařem Filipem Hrgovičem. Souboj může výrazně napovědět, kdo se v nejbližší době přiblíží titulovým zápasům.

Rob Cross ukončil čekání na titul. Ve Wiganu ovládl Players Championship 22

Bývalý mistr světa Rob Cross se po více než roce dočkal dalšího turnajového triumfu. Na Players Championship 22 ve Wiganu předvedl skvělé výkony, ve finále porazil Nizozemce Maika Kuivenhovena 8:5 a výrazně si přiblížil účast na prestižním World Matchplay.

Paddy Pimblett vyzval McGregora. Po Saint-Denisovi chce megazápas roku, ve hře je i odveta o titul

Paddy Pimblett míří do jednoho z nejdůležitějších zápasů své kariéry, ale už teď přemýšlí o dalších velkých výzvách. Pokud na turnaji UFC 329 porazí Saint-Denise, rád by se ještě letos utkal s Conorem McGregorem. Ve hře je také odveta s novým šampionem lehké váhy Justinem Gaethjem nebo dlouho očekávaný souboj s Iliou Topuriou.

Lurdes Gloria Manuel v Ostravě opět posunula své maximum

Lurdes Gloria Manuel potvrdila na Zlaté tretře v Ostravě mimořádnou formu. Česká čtvrtkařka vyhrála závod na 400 metrů v novém osobním rekordu 49,74 sekundy a znovu se posunula mezi nejlepší běžkyně současnosti. Dvacetiletá atletka navíc slavila své premiérové vítězství na prestižním ostravském mítinku.

Václav Prospal bude asistentem trenéra v St. Louis Blues

Bývalý český reprezentant Václav Prospal se vrací do NHL v nové roli. Od příští sezony rozšíří realizační tým St. Louis Blues, kde bude působit jako asistent hlavního trenéra Jima Montgomeryho. Dvojnásobný mistr světa naváže na tříleté angažmá v AHL a poprvé v kariéře usedne na lavičku klubu NHL jako trenér.

Lewis Hamilton znovu ožil. Ferrari konečně našlo cestu, jak dostat legendu zpět na vrchol

Ještě před rokem čelil Lewis Hamilton nepříjemným otázkám, zda má ve Formuli 1 stále co nabídnout. Po vítězství v Barceloně je ale sedminásobný mistr světa zpět mezi kandidáty na titul a Ferrari začíná těžit z největšího přestupu posledních let.

První přestup od Mourinhoova návratu. Real Madrid přivedl Cucurellu z Chelsea

Real Madrid získal španělského obránce Marca Cucurellu z Chelsea. Sedmadvacetiletý levý bek podepsal smlouvu na šest let a stal se první posilou madridského klubu od návratu Josého Mourinha na lavičku. Přestup zároveň zapadá do širší přestavby týmu po neúspěšné sezoně.

Trump proměnil Bílý dům v arénu UFC. Historický galavečer vyvolal nadšení i ostrou kritiku

Trávník před Bílým domem zažil něco, co Spojené státy ještě neviděly. Prezident Donald Trump uspořádal přímo v areálu prezidentské rezidence historicky první galavečer UFC, který spojil sport, politiku i velkolepou show. Zatímco tisíce fanoušků slavily unikátní podívanou, část veřejnosti i politiků označila akci za nevhodnou demonstraci moci a marketingu.

Anglie znovu kraluje šipkám. Luke Littler a Luke Humphries smetli Nizozemce a získali šestý titul

Angličané Luke Littler a Luke Humphries potvrdili roli největších favoritů a ve finále World Cup of Darts v německém Frankfurtu přehráli nizozemskou dvojici Michael van Gerwen – Gian van Veen 10:5. Anglie tak získala rekordní šestý titul v historii soutěže a zároveň definitivně umlčela pochybnosti, které se kolem slavného dua objevily po loňském nečekaném krachu.

Carolina po 20 letech znovu dobyla Stanley Cup

Hokejisté Caroliny získali druhý Stanley Cup v klubové historii. Hurricanes v šestém finálovém utkání porazili Vegas 3:0 a celou sérii ovládli 4:2 na zápasy. O rozhodující výhru se postarali Taylor Hall, Jackson Blake a Nikolaj Ehlers. Brankář Brandon Bussi udržel čisté konto díky 22 zákrokům a stal se jednou z hlavních postav večera.

Hamilton ovládl Velkou cenu Katalánska a zapsal premiérovou výhru za Ferrari

Lewis Hamilton se po dlouhém čekání dočkal. Sedminásobný mistr světa ovládl Velkou cenu Katalánska a připsal si první triumf v barvách Ferrari. V Barceloně zvítězil s výrazným náskokem před Georgem Russellem a ukončil téměř dvouleté čekání na další výhru ve formuli 1.

Krejčíková kvůli nemoci nenastoupila do finále

Barbora Krejčíková si v Hertogenboschi o titul nezahrála. Česká tenistka měla ve finále turnaje WTA 250 nastoupit proti Robin Montgomery, jenže krátce před zápasem odstoupila kvůli nemoci. Američanka tak získala premiérový titul na okruhu WTA bez boje.

Jesse „Bam“ Rodriguez ovládl třetí váhovou kategorii. Další zastávkou může být megasouboj s Inouem

Jesse „Bam“ Rodriguez znovu potvrdil, že patří mezi absolutní elitu světového boxu. V arizonském Glendale dominantně zastavil Antonia Vargase v šestém kole a získal titul mistra světa už ve třetí váhové kategorii. Neporažený Američan navíc okamžitě rozvířil debaty o možném supersouboji s japonskou ikonou Naoyou Inouem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama