Úterý, 30 listopadu, 2021

Upravená pravidla, nejlepší mladíci z celého světa. V Miláně začal tenisový Next gen

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Tenisová sezona se pomalu blíží ke svému konci, v programu je však ještě několik akcí. Jednou z nich je Turnaj mistrů do 21 let, který se koná už počtvrté v historii. Minulý rok se kvůli koronaviru nehrálo.

Premiéru měl turnaj v roce 2017 a okamžitě se stal velmi prestižní záležitostí. Obdoba Turnaje mistrů má rozdílná pravidla než všechny turnaje na okruhu ATP. Změny, o kterých se hovoří už delší dobu, by měly přinést atraktivnější podívanou a kratší dobu utkání.

Zápasy se hrají na tři vítězné sety, ovšem už za stavu 3:3 se koná tiebreak. Gamy ubíhají o dost rychleji, protože se hraje systémem bez východ. To znamená, že za stavu 40:40 rozhoduje jediná výměna o tom, kdo získá game.

Tím však výčet odlišností od běžných utkání ani zdaleka nekončí. Při podání je povolená teč sítě, takže není nový míč a pokračuje se ve hře dál. Je povolen koučink od trenérů, hráči si za zápas mohou vyžádat jedno lékařské ošetření. Rovněž se nehraje o body do žebříčku, ale o tučné prize money.

Domácí naděje nezačala dobře

Letošní ročník odstartoval v Itálii v úterý. Jako první se na dvorci představili Brandon Nakashima a Juan Manuel Cerundolo. Američan Nakashima potvrdil dobrou formu z posledních týdnů a na úvod si připsal výhru 3:1 na sety.

Roli favorita splnil také rozjetý Španěl Alcaraz, který si hravě poradil s Dánem Runem a vyhrál po setech 4:3, 4:2 a 4:0. Těžkou šichtu poté zvládl i Sebastian Korda, který je synem bývalých českých tenistů, ale reprezentuje Spojené státy americké, kde se narodil. Proti Francouzi Hugo Gastonovi, který v minulém týdnu zazářil na Masters v Paříži a došel až do čtvrtfinále, prohrával 0:2 na sety. Dokázal se však zvednout a po famózním obratu vyhrál 3:2.

Úterní program zakončoval souboj domácího Mussetiho s Argentincem Baezem, jejichž souboj přinesl nečekaný výsledek. Baez, který se v žebříčku ATP nachází až ve druhé stovce, zaskočil italskou naději a po poctivém výkonu zvítězil 3:1 na sety a připsal si velmi cenné body do skupiny B.