Více
  14.7 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  UEFA překvapila. Rusové mohou hrát, zelenou má mládež

  Po startu konfliktu na Ukrajině zasáhly fotbalové orgány jako vůbec první. Už koncem února roku 2022 byly FIFOU a UEFOU vyřazeny ruské fotbalové kluby i reprezentace z mezinárodních soutěží. Rozpoutání války resultovalo ve stopku, která trvá až doteď. V případě mládežnických výběrů se teď ale pár věcí změní.

  UEFA včera na svém webu napsala v tiskové zprávě, že ruské celky mohou zpátky do turnajů mezinárodního ražení. Ne však ty dospělé, ale mládežnické. Výjimku dostanou výběry nezletilých fotbalistů a fotbalistek.

  „UEFA je pevně přesvědčena, že fotbal by nikdy neměl přestat vysílat poselství míru a naděje. Je obzvláště tíživé, že v důsledku trvajícího konfliktu je generace nezletilých zbavena práva soutěžit v mezinárodním fotbale. Z těchto důvodů výkonný výbor UEFA rozhodl, že ruské týmy nezletilých hráčů budou v průběhu této sezóny znovu přijaty do jejích soutěží,“ píše se ve zprávě na webu UEFA.

  Týmy by měly hrát bez vlajky, hymny, národního dresu… všeho ruského. A navíc ne na území rozlohou největší země planety. „Všechny zápasy ruských týmů se budou hrát bez vlajky země, hymny, národní hrací soupravy a nikoli na území Ruska,“ pokračovala UEFA. Děti by neměly být trestány za činy, za něž nesou odpovědnost výhradně dospělí. Tak zní poselství.

  Nic se nemění u klubového fotbalu a dospělých týmů. A bude to tak podle prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina i dál. „UEFA je rozhodnuta, že tento postoj bude trvat až do ukončení války a obnovení míru. Zákazem účasti dětí v našich soutěžích však nejenže neuznáváme a nedodržujeme základní právo na jejich všestranný rozvoj, ale přímo je diskriminujeme. Tím, že jim poskytujeme příležitost hrát a soutěžit s jejich vrstevníky z celé Evropy, investujeme do toho, co, jak doufáme, bude lepší a schopnější budoucí generací a lepším zítřkem.“

  Co na to FAČR?

  K celé situaci už se stihlo vyjádřit také vedení českého fotbalu.

  „FAČR zatím vzala rozhodnutí UEFA výjimečně povolit soutěžení reprezentací Ruska dívek a chlapců do 17 let na vědomí, včetně povinnosti hrát na neutrální půdě, bez vlajky, hymny a státních barev, stejně tak jako fakt, že výjimka se týká jedině a pouze této jediné mládežnické kategorie,“ píše se v tiskové zprávě, kterou FAČR rozeslala médiím.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.