FotbalUEFA překvapila. Rusové mohou hrát, zelenou má mládež

UEFA překvapila. Rusové mohou hrát, zelenou má mládež

Po startu konfliktu na Ukrajině zasáhly fotbalové orgány jako vůbec první. Už koncem února roku 2022 byly FIFOU a UEFOU vyřazeny ruské fotbalové kluby i reprezentace z mezinárodních soutěží. Rozpoutání války resultovalo ve stopku, která trvá až doteď. V případě mládežnických výběrů se teď ale pár věcí změní.

UEFA včera na svém webu napsala v tiskové zprávě, že ruské celky mohou zpátky do turnajů mezinárodního ražení. Ne však ty dospělé, ale mládežnické. Výjimku dostanou výběry nezletilých fotbalistů a fotbalistek.

„UEFA je pevně přesvědčena, že fotbal by nikdy neměl přestat vysílat poselství míru a naděje. Je obzvláště tíživé, že v důsledku trvajícího konfliktu je generace nezletilých zbavena práva soutěžit v mezinárodním fotbale. Z těchto důvodů výkonný výbor UEFA rozhodl, že ruské týmy nezletilých hráčů budou v průběhu této sezóny znovu přijaty do jejích soutěží,“ píše se ve zprávě na webu UEFA.

Týmy by měly hrát bez vlajky, hymny, národního dresu… všeho ruského. A navíc ne na území rozlohou největší země planety. „Všechny zápasy ruských týmů se budou hrát bez vlajky země, hymny, národní hrací soupravy a nikoli na území Ruska,“ pokračovala UEFA. Děti by neměly být trestány za činy, za něž nesou odpovědnost výhradně dospělí. Tak zní poselství.

Nic se nemění u klubového fotbalu a dospělých týmů. A bude to tak podle prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina i dál. „UEFA je rozhodnuta, že tento postoj bude trvat až do ukončení války a obnovení míru. Zákazem účasti dětí v našich soutěžích však nejenže neuznáváme a nedodržujeme základní právo na jejich všestranný rozvoj, ale přímo je diskriminujeme. Tím, že jim poskytujeme příležitost hrát a soutěžit s jejich vrstevníky z celé Evropy, investujeme do toho, co, jak doufáme, bude lepší a schopnější budoucí generací a lepším zítřkem.“

Co na to FAČR?

K celé situaci už se stihlo vyjádřit také vedení českého fotbalu.

„FAČR zatím vzala rozhodnutí UEFA výjimečně povolit soutěžení reprezentací Ruska dívek a chlapců do 17 let na vědomí, včetně povinnosti hrát na neutrální půdě, bez vlajky, hymny a státních barev, stejně tak jako fakt, že výjimka se týká jedině a pouze této jediné mládežnické kategorie,“ píše se v tiskové zprávě, kterou FAČR rozeslala médiím.

Nejčtenější tento týden

Serena Williams získala divokou kartu do dvouhry ve Wimbledonu

Serena Williams znovu nastoupí do wimbledonské dvouhry. Sedminásobná šampionka dostala od pořadatelů poslední volnou divokou kartu a ve 44 letech si zahraje grandslamový singl poprvé po téměř čtyřech letech. Vedle toho nastoupí také do čtyřhry po boku své sestry Venus.

Toto Wolff chystá změnu pravidel v Mercedesu. Hamilton po triumfu ve Španělsku znovu vstupuje do boje o titul

Souboj o mistrovský titul ve Formuli 1 dostává nový rozměr. Šéf Mercedesu Toto Wolff připustil, že stáj bude muset přehodnotit pravidla pro vzájemné souboje George Russella a Kimiho Antonelliho. Důvodem je rostoucí hrozba v podobě Lewise Hamiltona, který po vítězství ve Velké ceně Španělska výrazně oživil své šance na zisk rekordního osmého titulu mistra světa.

Nosková ovládla Berlín a poprvé je v TOP 10

Linda Nosková má za sebou největší týden dosavadní kariéry. Na travnatém turnaji WTA 500 v Berlíně porazila ve finále světovou čtyřku Jessicu Pegula 6:4, 4:6, 6:3, získala druhý titul na okruhu WTA a poprvé se posune do elitní desítky žebříčku. V pondělí bude desátou hráčkou světa a znovu českou jedničkou.

Češi jdou v Mexiku do zápasu bez úniku

České fotbalisty čeká na mistrovství světa zápas, ve kterém už nemají prostor na počítání. Po porážce 1:2 s Koreou a remíze 1:1 s Jihoafrickou republikou mají ve skupině jediný bod a proti domácímu Mexiku potřebují zvítězit. Záložník Michal Sadílek ví, že v Aztéckém stadionu půjde o jednu z nejtěžších zkoušek, jakou může reprezentace na šampionátu dostat.

Bouzková má titul z trávy, Viďmanová slaví průlom do stovky

Český ženský tenis zažil povedenou neděli se dvěma výraznými triumfy a jedním zklamáním. Marie Bouzková ovládla turnaj WTA 250 v Nottinghamu, získala čtvrtý titul na hlavním okruhu a poprvé slavila na trávě. Darja Viďmanová ve Figueira da Foz potvrdila životní týden, vyhrála podnik WTA 125 a definitivně se posouvá do elitní stovky žebříčku.

Stanley Cup slavilo s Carolinou v Raleighu přes 150 tisíc fanoušků

Oslavy druhého Stanley Cupu v historii Caroliny Hurricanes přilákaly do centra Raleighu obrovské davy. Podle odhadů dorazilo více než 150 tisíc lidí. Hokejisté si triumf užili při tradičním průvodu městem a následném setkání s fanoušky.

Skotové řeší penalty po porážce s Marokem

Skotsko na mistrovství světa padlo s Marokem 0:1 a po utkání v Bostonu zůstaly hlavním tématem dvě sporné penaltové situace. Tým trenéra Stevea Clarkea cítil, že minimálně jeden zákrok měl skončit pokutovým kopem. Zároveň ale hráči i kouč uznali, že samotné verdikty rozhodčího porážku nevysvětlují.

Chaos v Monaku pokračuje. Mercedes stáhl protest, bitva o Gaslyho pódium ale nekončí

Kontroverze kolem výsledků Velké ceny Monaka Formule 1 ještě zdaleka neskončila. Zatímco Mercedes se rozhodl stáhnout žádost o přezkum výsledků po navrácení třetího místa Pierru Gaslymu, jiné stáje pokračují v právní bitvě. McLaren a Red Bull se obrátily na Mezinárodní odvolací soud FIA, který bude celou kauzu znovu posuzovat.

Kapitán marocké reprezentace Hakimi půjde před soud kvůli obvinění ze znásilnění

Kapitán marocké reprezentace Achraf Hakimi bude ve Francii čelit soudu kvůli obvinění ze znásilnění. Potvrdili to francouzští prokurátoři i odvolací soud. Fotbalista obvinění dlouhodobě odmítá a tvrdí, že se stal terčem útoků kvůli své slávě.

Sparta si na Gudase zřejmě ještě počká

Návrat Radka Gudase do české extraligy zatím nevypadá příliš reálně. Zkušenému obránci sice po sezoně končí smlouva v Anaheimu, podle aktuálních informací však o něj dál stojí kluby NHL. Ve hře navíc figuruje i velmi překvapivá varianta, která by ještě před pár měsíci působila téměř neuvěřitelně.

Joe Joyce vyhlíží odvetu s Duboisem. Nejprve ale musí zvládnout návrat po roce mimo ring

Britský boxer Joe Joyce se po více než roční pauze vrací mezi provazy s jasným cílem: znovu se přiblížit světové špičce. Zkušený boxer otevřeně přiznal, že by rád poměřil síly s úřadujícím šampionem organizace WBO Danielem Duboisem. Než však začne přemýšlet o titulových duelech, čeká ho důležitá zkouška v podobě souboje s neporaženým Artemem Suslenkovem.

Praha a Brno mají být dějištěm hokejového MS 2031

Český hokej udělal další krok směrem k pořádání mistrovství světa v roce 2031. Pokud kandidatura uspěje, zápasy se budou hrát v Praze a nově také v Brně. O konečném pořadateli rozhodne kongres Mezinárodní hokejové federace v květnu příštího roku.

Moses Itauma si projde peklem. Neporažený britský talent vyzve zkušeného Filipa Hrgoviče

Jeden z nejtalentovanějších boxerů těžké váhy současnosti Moses Itauma stojí před dosud nejtěžší výzvou své kariéry. Neporažený Brit se na konci srpna utká v londýnské O2 Areně s chorvatským ranařem Filipem Hrgovičem. Souboj může výrazně napovědět, kdo se v nejbližší době přiblíží titulovým zápasům.

Rob Cross ukončil čekání na titul. Ve Wiganu ovládl Players Championship 22

Bývalý mistr světa Rob Cross se po více než roce dočkal dalšího turnajového triumfu. Na Players Championship 22 ve Wiganu předvedl skvělé výkony, ve finále porazil Nizozemce Maika Kuivenhovena 8:5 a výrazně si přiblížil účast na prestižním World Matchplay.

Paddy Pimblett vyzval McGregora. Po Saint-Denisovi chce megazápas roku, ve hře je i odveta o titul

Paddy Pimblett míří do jednoho z nejdůležitějších zápasů své kariéry, ale už teď přemýšlí o dalších velkých výzvách. Pokud na turnaji UFC 329 porazí Saint-Denise, rád by se ještě letos utkal s Conorem McGregorem. Ve hře je také odveta s novým šampionem lehké váhy Justinem Gaethjem nebo dlouho očekávaný souboj s Iliou Topuriou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama