MotorsportTůma se na Africa Eco Race vyhýbal jezdcům z jiného závodu. Pořadím...

Tůma se na Africa Eco Race vyhýbal jezdcům z jiného závodu. Pořadím se posouvá

Náročný moment zaznamenal Zdeněk Tůma ve druhé etapě Africa Eco Race. V Maroku se musel vyhýbat jezdcům na motorce, kteří se účastnili jiné soutěže. „Zpočátku mě to zmátlo a myslel jsem si, že trasa vede opačným směrem. Pak jsem se na ně podíval víc a měli na sobě jiné označení závodu,“ dodal jezdec na čtyřkolce z týmu BARTH Racing, který ve středu dojel na osmnáctém místě a celkově se posunul na 17. příčku se ztrátou 2 hodin a 18 minut.

Po prašném a kamenitém úvodu už na konvoj účastníků Africa Eco Race čekaly také menší duny. „Podloží na severu Maroka už bylo písčité na zhruba 30 procentech trati. Překonávali jsme také kamenité pasáže nebo dva sjezdy přes hory. Tam se jelo hodně pomalu a opatrně,“ dodal Tůma, jezdec na Yamaze. Ve středu bylo měřených více než 440 kilometrů a do cíle dojel po 7,5 hodinách se ztrátou více než dvou hodin na vítěze.

Český jezdec na čtyřkolce opět spoléhal na precizní navigaci. Hlavně dlouho nebloudit, to je úspěšná strategie Tůmy. „Ve středu jsem se ale navigačním chybám nevyhnul, zajel jsem si 200 až 300 metrů mimo. Zhruba 40 kilometrů před cílem jsem zajel do úseku, kde jsem byl zcela sám a nebyly tam žádné stopy. Jenže pak za mnou jela bugyna, takže jsem nakonec jel správně. Nevím kudy jeli ostatní,“popisoval jediný účastník na čtyřkolce v Africa Eco Race. „Třeba Slovák Stefan Svitko také bloudil.“

Nejvíce překvapivý moment se odehrál na přehledné planině, kde Tůma potkal konvoj jezdců na motorce. Jenže v protisměru. „To se mi ještě nestalo, že bych míjel na trati účastníky jiné soutěže. Ale cestou jsem viděl také výletníky na čtyřkolkách v písku. V Maroku to ještě žije, dál na jih už budeme více osamoceni v pustinách,“dodal jezdec z Českého Krumlova. Ve čtvrtek Tůmu rovněž čeká velká porce kilometrů, celkem 526 a měřených bude 465. Pojede se po štěrku a v plánu by měly být také menší duny.

Nejčtenější tento týden

Tsitsipas v Madridu znovu neudržel nervy. Během zápasu urážel vlastního otce

Stefanos Tsitsipas prožil na Masters v Madridu další turbulentní zápas. Řecký tenista sice proti Patricku Kypsonovi postoupil, během duelu ale nezvládl emoce, sprostě urážel svého otce a ještě se dostal do sporu s rozhodčí.

Lakers jsou krok od postupu, Krejčího Portland padl se Spurs

Basketbalisté Los Angeles Lakers zvládli dramatický závěr v Houstonu a po výhře 112:108 v prodloužení vedou v sérii už 3:0. Blízko k postupu má také San Antonio, které i bez Victora Wembanyamy otočilo duel v Portlandu. Vít Krejčí se dostal do hry v poslední minutě.

Čeští brankáři ovládli večer v play off NHL

Play off NHL mělo výraznou českou stopu. Karel Vejmelka, Jakub Dobeš i Lukáš Dostál dovedli své týmy k důležitým výhrám a Utah, Montreal i Anaheim vedou v sériích prvního kola 2:1 na zápasy. Nejvíce práce měl Vejmelka, který čelil velkému tlaku Vegas a zapsal třicet zákroků.

Češi ve Vídni přehráli Rakousko a dál ladí formu bez porážky

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný zápas před mistrovstvím světa. Ve Vídni porazili Rakousko jasně 5:1, navázali na dvě výhry nad Německem a dál drží neporazitelnost. V brance si úspěšnou premiéru v seniorském národním týmu odbyl Jan Bednář.

Boston doma nestačil na Buffalo a v sérii ztrácí

Boston nezvládl první domácí zápas série s Buffalem a po porážce 1:3 prohrává v úvodním kole play off NHL 1:2 na utkání. David Pastrňák ani Pavel Zacha se bodově neprosadili, přestože patřili k nejaktivnějším střelcům Bruins. Výrazně blíže k postupu má Carolina, která přehrála Ottawu 2:1 a vede už 3:0 na zápasy.

Lando Norris věří, že Max Verstappen zůstane déle, než si myslíme. Formule 1 by bez něj ztratila tvář

Budoucnost Maxe Verstappena ve Formuli 1 je v posledních týdnech velkým tématem. Lando Norris i Oscar Piastri se shodli, že odchod čtyřnásobného mistra světa by byl pro celý sport citelnou ztrátou. Věří však, že nizozemský fenomén jen tak nezmizí.

Bouře v Liverpoolu. Stephen Bunting čeká domácí euforii, Littlera možná vypískají

Šipkařská Premier League míří na slavnou adresu a domácí Stephen Bunting se připravuje na večer plný emocí. Zatímco jeho jméno bude halou rezonovat v pozitivním duchu, jiní hráči v čele s Lukem Littlerem mohou zažít mnohem chladnější přijetí.

Rallye Šumava otevře domácí šampionát, Kopecký útočí na dvanáctý titul

Nová sezona mistrovství České republiky v automobilových soutěžích začíná v Klatovech. Jubilejní 60. ročník Rallye Šumava nabídne silné startovní pole, návrat velkých jmen i první důležitý test před dalším bojem o titul. Největší pozornost znovu míří na Jana Kopeckého, který chce rozšířit svou sbírku o dvanáctý domácí triumf.

Vladař dovedl Philadelphii k třetí výhře, Dostál vrátil Anaheim do série

Daniel Vladař znovu podržel Philadelphii a Flyers po výhře 5:2 nad Pittsburghem vedou v sérii už 3:0. První radost v letošním play off prožil také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k výhře 6:4 v Edmontonu a Ducks srovnali stav série na 1:1. Dallas pak po druhém prodloužení udolal Minnesotu 4:3 a ujal se vedení 2:1 na zápasy.

Kopřiva dominoval V Madridu na antuce, Čanga vyprovodil kanárem

Vít Kopřiva zvládl první kolo antukového turnaje Masters v Madridu bez nejmenších potíží. Český tenista porazil Čang Č'Čena 6:2 a 6:0, a ve druhém kole ho čeká těžká zkouška proti Andreji Rubljovovi.

Richard Riakporhe po drtivém triumfu hlásí útok na elitu těžké váhy

Britský boxer Richard Riakporhe vstoupil do těžké váhy razantně a hned získal domácí titul. Po dominantním vítězství nyní otevřeně mluví o světové šanci a vysílá jasný vzkaz zavedeným jménům. Přichází nová generace hladových bojovníků.

Tlak na férovost. Toto Wolff varuje před zásahem do vyváženosti Formule 1

Nová pravidla Formule 1 pro sezonu 2026 mají pomoci vyrovnat výkonnost motorů, zároveň však otevírají prostor pro kontroverze. Šéf Mercedesu Toto Wolff vyzývá Mezinárodní automobilovou federaci, aby pečlivě dohlédla na jejich uplatňování a zabránila narušení současného rozložení sil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama