ZajímavostiTrump podepsal příkaz zakazující transsexuálním ženám účastnit se ženských sportů

Trump podepsal příkaz zakazující transsexuálním ženám účastnit se ženských sportů

Americký prezident Donald Trump podepsal nařízení, které znemožňuje transgender ženám soutěžit v ženských kategoriích sportů. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Příkaz obsahuje pokyny, nařízení a právní výklady. Pověřuje ministerstvo školství, aby vyšetřilo střední školy, o nichž se domnívá, že je nedodržují.

Republikáni tvrdí, že se tím obnovuje spravedlnost ve sportu. Organizace na podporu LGBT a lidských práv však tento krok označily za diskriminační.

Nařízení, které vstupuje v platnost okamžitě, se z velké části vztahuje na střední školy, univerzity a masové sporty, uvádí BBC.

Řada sportovních řídících orgánů, včetně plavání, atletiky a golfu, zakázala transsexuálním ženám soutěžit v ženské kategorii na elitní úrovni, pokud prošly mužskou pubertou.

Zákaz má platit ve školách

Podle představitelů Bílého domu, kteří ve středu ráno informovali novináře, tento nejnovější příkaz zmocňuje ministerstvo školství, aby prošetřilo, jak školy uplatňují hlavu IX. Jde o americký zákon, který zakazuje diskriminaci na základě pohlaví ve federálně financovaných vzdělávacích programech.

Příkaz podle Reuters nařizuje ministerstvu spravedlnosti zakázat transsexuálním dívkám a ženám účast na ženských školních sportech podle Trumpova výkladu hlavy IX.

„Válka proti ženskému sportu skončila,“ řekl Trump při slavnostním podpisu, během něhož se za ním seřadily desítky žen a dívek.

„Moje administrativa nebude přihlížet tomu, jak muži bijí a mlátí sportovkyně.“

„Pokud necháte muže převzít ženské sportovní týmy nebo vtrhnout do vašich šaten, budete vyšetřováni pro porušení hlavy IX a riskujete ztrátu federálního financování,“ vysvětlil Trump.

Příkaz ovlivní i olympiádu

USA také udělají vše pro to, aby zabránily transgender sportovcům soutěžit proti ženám v soutěžích Mezinárodního olympijského výboru, které se konají na území USA.

Prezident Trump upřesnil, že příkaz se bude týkat i olympijských her v Los Angeles v roce 2028. Představitelé Bílého domu popsali tato opatření jako široce populární mezi Američany a rozhodující pro zajištění „spravedlnosti“ pro ženy ve sportu, jakož i bezpečnosti.

V první den Trumpova nástupu do úřadu 20. ledna podepsal samostatný příkaz, v němž vyzval federální vládu, aby oficiálně definovala pohlaví jako mužské nebo ženské.

Nejčtenější tento týden

Kanada ve finále Hlinka Gretzky Cupu rozdrtila USA a slaví zlato

Kanadští hokejisté ovládli letošní Hlinka Gretzky Cup. Ve finále turnaje hráčů do 18 let v Edmontonu nedali šanci Spojeným státům a zvítězili vysoko 8:1. Kanada tak po loňském bronzu znovu vystoupala na vrchol. Hned tři její hráči vstřelili ve finále po dvou gólech.

Jaissle začal v Newcastlu výhrou nad Valencií

Matthias Jaissle má za sebou vítěznou premiéru na lavičce Newcastlu. Anglický celek v přípravném utkání otočil zápas na stadionu Mestalla a porazil Valencii 2:1. Nový trenér přesto výsledek nepřeceňoval a zdůraznil, že jeho mladé mužstvo čeká ještě hodně práce.

Tyčkařka Krutilová slaví světové zlato, desetibojař Juliš přidal bronz

Česká atletika slaví na juniorském mistrovství světa v Eugene další velké úspěchy. Tyčkařka Nicole Krutilová ovládla finále výkonem 445 centimetrů a získala zlato. Desetibojař Adam Juliš se během druhého dne výrazně posunul pořadím a nakonec vybojoval bronz. Osobní rekord vylepšil na 7877 bodů.

Sabalenka v Torontu skončila už v osmifinále

Aryna Sabalenka nezvládla osmifinále turnaje WTA 1000 v Torontu. Světová jednička podlehla Ekaterině Alexandrova po dvou a půl hodinách 6:7, 6:4, 4:6. Pro jednu z hlavních favoritek turnaje tak přišel konec podstatně dříve, než naznačovaly její výsledky z úvodu sezony.

Infantino čelí další aféře. FIFA tvrdí, že jde o koordinovaný útok

Krize kolem vedení světového fotbalu dál sílí. FIFA se ostře ohradila proti snahám oslabit pozici prezidenta Gianniho Infantina a tvrdí, že jeho odpůrci se snaží obejít standardní demokratické postupy organizace.

Salač odstartuje v Silverstonu ze šestého místa

Filip Salač zajel v kvalifikaci Moto2 na Velkou cenu Británie šestý čas. Český jezdec týmu OnlyFans American Racing tak v nedělním závodě odstartuje ze druhé řady. Na nejrychlejšího Izana Guevaru ztratil 0,795 sekundy.

Arsenal získal Bruna Guimarãese z Newcastlu

Arsenal dokončil přestup brazilského záložníka Bruna Guimarãese z Newcastlu United. Osmadvacetiletý kapitán Newcastlu přichází do týmu úřadujícího anglického mistra za částku, která podle obou zdrojů činí 75 milionů liber, tedy přibližně 2,1 miliardy korun. Na Emirates Stadium má pokračovat jako jedna z hlavních postav středu pole.

Čeští hokejisté na Hlinka Gretzky Cupu končí šestí

Česká hokejová osmnáctka zakončila Hlinka Gretzky Cup vysokou porážkou. Svěřenci Jaroslava Nedvěda podlehli Švýcarsku 1:5 a obsadili šesté místo. Na prestižním turnaji tak vyhráli jediný ze čtyř zápasů a vyrovnali nejhorší český výsledek v historii této akce.

Menšík v Montrealu nezaváhal a postoupil do osmifinále

Jakub Menšík pokračuje na turnaji Masters v Montrealu. Český tenista zvládl duel třetího kola s Térencem Atmanem a zvítězil 7:5, 6:4. Během celého utkání nepřišel ani jednou o podání a po hodině a 41 minutách proměnil první mečbol. V osmifinále doplnil Jiřího Lehečku.

Souboj století je na spadnutí. Tyson Fury a Anthony Joshua by měli potvrdit zápas ještě v srpnu

Boxerský svět se blíží k jednomu z nejočekávanějších duelů posledních let. Tyson Fury a Anthony Joshua by měli svůj dlouho vyhlížený střet oficiálně potvrdit ještě během srpna. Jedinou nevyřešenou otázkou zůstává dějiště zápasu, které se podle zákulisních informací může přesunout z Velké Británie až do legendární Madison Square Garden v New Yorku.

UEFA dál tlačí na Infantina. Hrozba bojkotu mistrovství světa zůstává ve hře

Evropský fotbal se s omluvou FIFA nespokojil. Přestože prezident Gianni Infantino ustoupil od kontroverzního plánu na vstup soukromých investorů do nejcennějších fotbalových turnajů, UEFA trvá na tom, že důvěru ve vedení světové federace ztratila. Ve hře tak nadále zůstává i krajní varianta v podobě bojkotu soutěží organizovaných FIFA.

Mikel Arteta po debaklu nešetřil vlastní tým. Arsenal byl po porážce s Betisem „vzteky bez sebe“

Přípravný duel s Realem Betis odhalil slabiny, které Mikel Arteta rozhodně nechtěl vidět. Arsenal po katastrofálním prvním poločase podlehl španělskému soupeři 1:3 a kouč po utkání přiznal, že v kabině panovala pořádně bouřlivá atmosféra.

Newcastle má nového trenéra. Eddieho Howea střídá Matthias Jaissle, klub za něj zaplatil milionové odstupné

Newcastle United definitivně uzavřel hledání nástupce Eddieho Howea. Novým hlavním trenérem se stal osmatřicetiletý Matthias Jaissle, který přichází ze saúdskoarabského Al Ahli. Anglický klub za jeho uvolnění zaplatil přibližně 9,5 milionu liber.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama