Více
  10.6 C
  Czech
  Pátek, 15 října, 2021

  Transgender vzpěračka je opět v kurzu. Doma na Zélandu se stala Sportovkyní roku

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Okolo vzpěračky Laurel Hubbardové bylo v létě hodně rušno. Stala se totiž první ženou v historii olympijských her, která prošla změnou pohlaví. Původně muž z Nového Zélandu se představil pod pěti kruhy jako reprezentantka své země ve vzpírání. I když nepředvedla v Tokiu vůbec nic, vysloužila si i cenu.

  Téma transgender komunity ve sportu je v posledních týdnech a měsících hodně živé. Spekuluje se o tom, zda je start předělaných mužů na ženy v kategoriích pro „něžné pohlaví“ fér. Názor si udělejte asi sami, faktem však je, že Hubbardová se probila až na olympiádu.

  V Tokiu závodila v kategorii do 87 kilogramů a nedokázala zapsat ani jeden úspěšný pokus. Vypadla hned na úvod, i tak se o ní ale mluví jako o nikom jiném. A to zejména na Novém Zélandu, kde ji Otažská univerzita označila za Sportovkyni roku.

  „Nikdo si podle nás nezaslouží být sportovkyní roku víc než Laurel Hubbardová, která výborně reprezentovala region Otago a Nový Zéland obecně na letošní olympiádě v Tokiu,“ myslí si šéfka studentské asociace Otažské univerzity Michaela Waiteová-Harveyová.

  Hubbardová, která v roce 2012 podstoupila změnu pohlaví, nepředvedla v Japonsku ze svého umění skoro nic. I tak ale přepsala dějiny a děkovala. „Není možné, aby sportovci absolvovali olympiádu bez podpory přátel, rodiny a fanoušků. Toto ocenění bude navždy součástí mé olympijské cesty,“ řekla vzpěračka.

  Co s ní bude teď?

  To už je jasné také. Hubbardové je 43 let a má za sebou četné úspěchy. I když pokazila olympiádu, na mistrovství světa v roce 2017 vybojovala stříbro a o 3 roky později ovládla Světový pohár v Římě. Další cenné kovy už ale nepřidá.

  Novozélanďanka se totiž rozhodla ukončit po OH kariéru. „Věk mě dohnal. Upřímně, už mě asi dohnal před nějakou dobou. Pravděpodobně je tak načase, abych začala přemýšlet o pověšení bot na hřebík a soustředím se na jiné věci v mém životě,“ pronesla po olympiádě.

  Tak skončil sportovní příběh první transgender účastnice olympijských her v dějinách. Nebyl nijak úspěšný, doma na Novém Zélandu ale ocenili alespoň snahu. Laurel končí jako Sportovkyně roku.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ester Ledecká

  Ledecká opět perlila. Rozhovor o plánech na novou sezonu zastínila vtipná poznámka

  Před čtyřmi lety ohromila zimní královna Ester Ledecká celý svět, když dokázala zvítězit na olympijských hrách ve dvou různých disciplínách. Dvě zlaté medaile – jedna z paralelního slalomu na snowboardu, jedna ze sjezdu na lyžích. Česká obojživelnice vstoupila tímto momentem do dějin, ale sama tvrdí, že to byl jen začátek. Už si totiž brousí zuby na blížící se hry v Pekingu a na předsezónní konferenci neskrývala nadšení. Zvládla i vtipkovat s novináři.
  Daniel Mekbib

  Lákadla squashového mistrovství v Ostravě? Čtveřice z první stovky a vyrovnané bitvy

  Tohle bude svátek dynamických výměn a napínavých chvil. Od 21. října se v ostravském sportovním centru Fajne rozehraje domácí šampionát ve squashi. A půjde možná o nejkvalitnější republikový turnaj v historii. Důkazy jsou jasné – čtyři čeští hráči v první světové stovce, dravé mládí a úřadující šampionka Anna Serme hrající v životní formě. „Takhle vyrovnané to opravdu snad nikdy nebylo. Do toho je možné, že se ještě na poslední chvíli přihlásí Jan Koukal, který v minulých letech pořadím na šampionátu dokázal zamíchat,“ prohlásil Tomáš Fořter, sekretář České asociace squashe, která MČR spolupořádá. Finálové zápasy se uskuteční v neděli 24. října.
  Velká pardubická

  Velká pardubická zná vítěze. No Time to Lose selhal, překvapivý triumf slavil Talent

  131. ročník Velké pardubické zná svého vítěze. V cílové rovince nakonec slavil podceňovaný Talent, který běžel s žokejem Pavlem Složilem. Druhý skončil Evžen s Jaroslavem Myškou, třetí doběhl Mr Spex s Janem Kratochvílem.
  Velká pardubická

  O víkendu se poběží Velká pardubická. Do ochozů opět zamíří tisíce diváků

  Už v neděli se poběží 131. ročník nejslavnějšího dostihu v České republice. Na Velkou pardubickou se po roce znovu vrací diváci a na východě Čech jich čekají opravdu hodně. Celodenní program závodů odstartuje v 11:30.
  Tanitoluwa Adewumi

  Šachový velmistr v 11 letech? Uprchlík, který žil pod mostem, chce přepsat historii

  Když padne řeč na šachy, spousta lidí zpozorní. Oblíbená a zdánlivě jednoduchá hra se opět dostává do popředí. Už tomu tak ale bylo i v minulosti. Ty nejlepší hráče, tzv. velmistry, si mnozí představují jako starší pány s tisíci odehranými partiemi. Dějiny chce ale přepsat teprve 11letý klučina původem z Nigérie.
  Ondřej Synek

  Díky za vše, Ondro. Na zlato z olympiády už nedojde, veslař Synek končí kariéru

  Český sport se loučí s legendou. Kariéru se rozhodl ukončit veslař Ondřej Synek, několikanásobný mistr světa a vítěz Světového poháru ve skifu. Konec profi dráhy provázely vleklé zdravotní problémy, kvůli kterým Synkovi utekla také olympiáda v Tokiu. Svůj záměr prozradil na tiskové konferenci.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama