OH 2021Tragédie před olympiádou. Člen výboru spáchal sebevraždu, skočil pod vlak

Tragédie před olympiádou. Člen výboru spáchal sebevraždu, skočil pod vlak

Olympijské hry v Tokiu, to je zatím jedna velká starost. Zatímco organizátoři stále slibují, že se hry uskuteční, Japonci podepisují petice a pořádají demonstrace, které by sportovní akci v zemi zamezily. Enormní tlak neustál jeden ze členů organizačního výboru. Skokem pod vlak si vzal život.

Sportovní svět napjatě očekává start události roku. Vlastně už toho loňského, XXXII. olympijské hry se měly konat už vloni, pandemie nemoci covid-19 ale jejich konání neumožnila. A tak se mítink přesunul na letošek.

Ani teď ale nemají organizátoři vyhráno. Japonsko se nenachází ve zrovna ideální situaci. V „zemi vycházejícího slunce“ přibývají případy nákazy, očkování není na takové úrovni jako jinde na světě a mnozí považují konání her za šílenství.

I proto dnes ráno přišla z Tokia nepříjemná zpráva. Jeden ze členů Japonského olympijského výboru zemřel. Spekuluje se o sebevraždě, jeho bezvládné tělo totiž leželo pod vlakem metra. Tlak zřejmě 52letý funkcionář neustál.

Japonský premiér Jošihide Suga ujišťuje, že pro bezpečnost sportovců a her celkově udělají v zemi vše, zatím to tak ale moc nevypadá. Účast na hrách už odřeklo několik výběrů, do Tokia se nechystají třeba „vyslanci“ Severní Koreji nebo baseballisté Tchaj-wanu.

Smrt funkcionáře se vyšetřuje

Nové průzkumy ukazují, že o konání olympijských her už Japonci smýšlejí trochu jinak. Zatímco v březnu bylo proti hrám 59 procent obyvatel, dnes je jich už „jen“ 48. Nic to ale nemění na faktu, že jsou pořadatelé nepřáteli č. 1.

„Vůbec nás neřešíte“. „Peníze by se měly použít jinde.“ To jsou jen některá z mnohých hesel, která na transparenty píšou demonstranti. Vadí jim lhostejný postoj vůči obyvatelům Japonska i množství financí, které se pro hry ze státní kasy uvolní.

Je tak jasné, že mnozí „palbu“ už zkrátka nevydrží. Japonskému členovi olympijského výboru, který si zřejmě ukončil vlastní život skokem pod vlak, bylo 52 let. Úmrtí bude ještě zkoumat policie.

Hry by měly započnout 23. července a skončit 8. srpna. Budoucnost je nejasná, i když podle vrchních představitelů a organizátorů olympiáda na 100 procent bude. Nechme se překvapit.

Nejčtenější tento týden

Beau Greaves bourá stereotypy. Šipky nejsou o pohlaví, ale o talentu

Její vítězství nad světovou jedničkou mělo být oslavou výjimečného výkonu. Místo toho se část pozornosti stočila k otázce pohlaví. Příběh Beau Greaves ale ukazuje, že moderní šipky stojí především na schopnostech a že staré narativy už do nich nepatří.

Alscher a Hovorka zazářili, Florida rozebrala Detroit osmi góly

Marek Alscher zapsal dvě asistence, Mikuláš Hovorka přidal první bod v NHL a Florida rozstřílela Detroit 8:1. Obhájce Stanleyova poháru sice sezonu zakončil drtivou výhrou, do play off se ale tentokrát nepodívá.

Red Bull na rozcestí. Odliv expertů nutí stáj hledat velké jméno

Stáj Red Bull Racing, ještě nedávno dominantní síla Formule 1, čelí nečekané výzvě. Série odchodů klíčových osobností otřásá její strukturou a otevírá otázku, zdali dokáže tým z Milton Keynes zastavit odliv talentů a znovu přilákat ty nejlepší.

Sparta padla v sedmém zápase, do finále jdou Pardubice

Pardubice zvládly rozhodující sedmé semifinále a po domácí výhře 1:0 nad Spartou si zahrají o extraligový titul. O postupu rozhodl ve 14. minutě Jan Mandát. Dynamo tak potřetí za sebou prošlo do finále a od soboty narazí na Třinec. Sparta naopak zůstala těsně pod vrcholem a po vyřazení potvrdila i změnu na trenérském postu.

Arsenal a Bayern doplnily semifinálovou čtyřku Ligy mistrů

Liga mistrů zná kompletní složení semifinále. Bayern Mnichov po dramatické odvetě vyřadil Real Madrid a Arsenal doma udržel postup proti Sportingu. Německý celek čeká Paris Saint Germain, londýnský klub narazí na Atlético Madrid. Finále se odehraje 30. května v Budapešti.

Bayern s Arsenalem jsou krok od semifinále Ligy mistrů

Liga mistrů jde do rozhodující fáze a středeční večer nabídne dvě velké odvety. Bayern Mnichov doma hájí výhru 2:1 z Madridu, Arsenal si do Londýna přivezl těsný náskok 1:0 ze hřiště Sportingu. Ve hře už jsou také semifinalisté PSG a Atlético, kteří čekají na své soupeře.

Kontroverze na Anfieldu. Liverpool končí po zásahu VAR, Slot zuří nad verdiktem rozhodčích

Velký večer, velká očekávání a nakonec velké zklamání. Liverpool se rozloučil s Ligou mistrů po jasné porážce od Paris Saint-Germain, ale více než výsledek rezonuje sporný moment s neuznanou penaltou. Trenér Arne Slot po zápase nešetřil kritikou a naznačil, že jeho tým letos doplácí na rozhodčí častěji, než je zdrávo.

Z rivalů se stali spojenci. Oleksandr Usyk vede Joshuu do bitvy s Furym

Boxerský svět se chvěje očekáváním. Dlouho odkládaný duel mezi Anthonym Joshuou a Tysonem Furym nabírá reálné obrysy a překvapivě do něj výrazně promlouvá i Oleksandr Usyk. Neporažený šampion těžké váhy, který Furyho už dvakrát zdolal, nyní pomáhá svému bývalému soupeři. Vzniká nečekané spojenectví, které může přepsat poměry v královské divizi.

Pastrňák a Nečas uzavřeli základní část se 100 body

Český hokej zažil v NHL mimořádný večer. David Pastrňák pomohl asistencí k výhře Bostonu nad New Jersey 4:0 a završil sezonu na rovných 100 bodech. Krátce poté se na stejnou metu dostal i Martin Nečas, který při vítězství Colorada 3:1 v Calgary zaznamenal svou 62. asistenci. Poprvé v historii tak v jednom ročníku překonali hranici 100 bodů dva čeští hráči.

Krize stáje Aston Martin pokračuje. Nová éra Formule 1 začala noční můrou

Ambiciózní projekt Aston Martinu se zatím mění v jedno z největších zklamání sezony 2026. Ani příchod Adriana Neweyho a spolupráce s Hondou nepřinesly okamžitý efekt a tým se propadá na chvost startovního pole.

Luke Littler vysvětlil konflikt s Gianem van Veenem

Mladý světový šampion Luke Littler poprvé promluvil o emotivním incidentu s Gianem van Veenem, který rozvířil vody Premier League Darts. Podle něj soupeř porušil nepsaná pravidla a situaci zbytečně vyhrotil.

Muchová ve Stuttgartu splnila roli favoritky, Šalková otočila bitvu, Fruhvirtová končí

Karolína Muchová zvládla vstup do turnaje ve Stuttgartu a po výhře nad Aljaksandrou Sasnovič si zahraje osmifinále. Dařilo se také Dominice Šalkové, která v Rouen otočila těžký první set proti Anně Blinkovove a postoupila dál. Naopak Linda Fruhvirtová své první kolo nezvládla a po porážce s Irynou Shymanovich na francouzské antuce dohrála.

Vladař dovedl Philadelphii k výhře a postupu do play off

Daniel Vladař byl v noci na pondělí jednou z hlavních postav Philadelphie. Český brankář pomohl Flyers k domácí výhře 3:2 po nájezdech nad Carolinou a jeho tým si jako poslední na Východě zajistil účast v play off. Pro klub jde o první postup do vyřazovacích bojů od sezony 2019/20.

Chorý čelí dalšímu trestu, komise jeho vyloučení potvrdila

Tomáš Chorý po ligovém šlágru s Plzní zřejmě neunikne dalšímu postihu. Komise rozhodčích FAČR podpořila verdikt sudího Marka Radiny a uvedla, že slávistický útočník naplnil svým jednáním povahu přestupku plivnutí. Slavia se sice proti červené kartě brání, čtvrteční jednání disciplinární komise ale pro jejího hráče nevypadá příznivě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama