CyklistikaTour de France 2026: Barcelona si splní dlouholetý sen, bude hostit „Grand...

Tour de France 2026: Barcelona si splní dlouholetý sen, bude hostit „Grand Depart“

Tour de France v roce 2026 povede kolem ikonických památek, jako je chrám Sagrada Familia a bulvár Las Ramblas. Barcelona bude hostit Grand Depart a trasa úvodních tří etap již byla zveřejněna.

Cílovou pásku pro úvodní dva dny závodů bude tvořit Olympijský stadion z roku 1992. Starosta města Jaume Collboni říká, že je to „sen“, že se závod koná v Barceloně.

Španělské město, které bylo oznámeno jako místo konání Grand Depart, představilo trasu dvou etap. Ikonické památky, jako je katedrála Sagrada Familia a slavná tržní ulice Las Ramblas, vytvoří senzační kulisu závodu.

Collboni si myslí, že se Katalánsko představí v tom nejlepším světle. „Dnes si plníme sen. Sen o tom, že se Grand Depart Tour de France stane skutečností. Sen, o který Barcelona usiluje už léta,“ cituje jeho nadšené prohlášení server Eurosport.

Etapa vyvrcholí v dočasném domově FC Barcelona

V předchozích ročnících hostily Grand Depart Kodaň, Brusel a Leeds. Není to však poprvé, co Tour zamíří do Španělska, v roce 2023 závod startoval v Bilbau. Žádné z těchto měst se však nemůže pochlubit olympijským stadionem, a právě tam vyvrcholí 1. etapa Tour 2026.

Závod bude poprvé v historii zahájen týmovou časovkou, uvedli v úterý pořadatelé. Pojede se 4. července na 19,7 kilometrů a povede kolem olympijského přístavu a chrámu Sagrada Familia, než jezdci vystoupají na místo, kde se v roce 1992 konaly olympijské hry.

Ředitel závodu Christian Prudhomme přiznal, že je nadšený, že „uvidí radost fanoušků, až závod vystoupá na svahy Montjuicu“, na kterém se nachází stadion, v současnosti dočasný domov FC Barcelona.

Nový formát týmové časovky

V úvodní etapě bude použit formát, který byl poprvé představen při závodě Paříž-Nice v roce 2023, kdy se týmový čas určí podle toho, kdo první projede cílovou čárou.

Časy jednotlivých jezdců v celkové klasifikaci však budou vycházet ze skutečného času každého jezdce.

Aréna bude využita také v závěru 2. etapy, která je 178 kilometrů dlouhá a začíná v Tarragoně. Třetí etapa, která začíná v Granollers, směřuje do Francie. Trasy zbývajících 18 etap budou zveřejněny v říjnu.

Nejčtenější tento týden

George Russell znovu útočí na titul. Po vítězství v Rakousku přiznal, že si sáhl na dno

Ještě před několika týdny ztrácel George Russell na týmového kolegu Kimiho Antonelliho propastných 68 bodů a přiznával, že prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Po triumfu na Velké ceně Rakouska je ale zpět ve hře o titul mistra světa formule 1 a do další části sezony hledí s novou dávkou sebevědomí.

Manuel v Paříži znovu posunula osobní rekord a vládne Evropě

Lurdes Gloria Manuel pokračuje ve skvělé sezoně. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži doběhla podruhé, znovu si výrazně vylepšila osobní rekord a časem 49,37 sekundy se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek. Rychlejší letos nebyla žádná evropská čtvrtkařka.

Šok pro domácí fanoušky. Emma Raducanu kvůli zranění odstoupila z Wimbledonu

Velká rána pro britský tenis i samotný Wimbledon. Emma Raducanu se jen několik hodin před svým úvodním zápasem odhlásila z turnaje. Lékaři u domácí jedničky odhalili únavovou zlomeninu pravé nohy, která jí nedovolí nastoupit před domácím publikem.

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.

Krpálek získal na Grand Prix v Číně bronz

Lukáš Krpálek potvrdil na Grand Prix v čínském Čching taou dobrou formu a vybojoval bronzovou medaili v kategorii nad 100 kilogramů. Český judista zvládl tři ze čtyř zápasů a napravil dojem z předchozího turnaje v Ulánbátaru, kde skončil těsně pod stupni vítězů.

Chelsea chce přivést Xhaku zpět do Londýna

Chelsea pracuje na přestupu, který by v Premier League vyvolal pořádný rozruch. Londýnský klub se zajímá o Granita Xhaku, bývalého kapitána Arsenalu a současného lídra Sunderlandu. Švýcarský záložník má být s Chelsea ústně domluvený na podmínkách smlouvy, hotovo ale zdaleka není.

Jedničkou draftu NHL se stal Gavin McKenna, Novotný míří do Vancouveru

Kanadský útočník Gavin McKenna naplnil očekávání a jako první hráč letošního draftu NHL zamířil do Toronta. Český hokej měl v úvodním kole jediného zástupce. Útočníka Adama Novotného si z 24. místa vybral Vancouver, který po něm sáhl při své druhé volbě v prvním kole.

Wimbledon v ohrožení? Emma Raducanu vynechala trénink, start britské hvězdy je nejistý

Domácí fanoušci mají důvod k obavám. Emma Raducanu několik dní před startem Wimbledonu vynechala plánovaný trénink a stále se potýká se zraněním pravé nohy. Času na návrat do plné kondice rychle ubývá a nad účastí bývalé vítězky US Open se vznáší stále větší otazník.

David Kozma před Štvanicí vyzval Christiana Eckerlina a myslí na další titul

David Kozma se po únorovém návratu na vítěznou vlnu znovu hlásí o velké zápasy. Ještě před duelem s Davidem Zawadou na pražské Štvanici veřejně vyzval Christiana Eckerlina a dal jasně najevo, že by rád bojoval o speciální titul krále Německa na stadionovém turnaji ve Frankfurtu.

Mercedes mění pravidla hry. Antonelli s Russellem dostali jasný pokyn kvůli Hamiltonovi

Souboj o titul mistra světa Formule 1 začíná nabírat nové obrátky. Mercedes před Velkou cenou Rakouska přiznal, že jeho jezdci Kimi Antonelli a George Russell už nebudou za všech okolností bojovat jeden proti druhému. Důvodem je sílící konkurence v čele šampionátu, především Lewis Hamilton, který se po rozpačitém úvodu sezony dostává zpět do špičkové formy.

Tyson Fury vs. Anthony Joshua zůstává na britské půdě. Přesun do Las Vegas není bez nové dohody možný

Spekulace o dějišti boxerského megazápasu nabírají na síle. Anthony Joshua a Tyson Fury mají podle smlouvy nastoupit ve Velké Británii, jenže stále častěji se skloňuje i Las Vegas. Promotér Eddie Hearn nyní vysvětlil, proč přesun není tak jednoduchý.

Nečas poprvé ovládl Zlatou hokejku a ukončil vládu Pastrňáka

Martin Nečas získal za sezonu 2025 až 2026 poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu. Útočník Colorada Avalanche v tradiční anketě předčil Davida Pastrňáka i Tomáše Hertla a ukončil tak tříletou dominanci bostonské hvězdy.

Draft NHL nabídne českou brankářskou vlnu i boj o velké přestupy

Letošní draft NHL v Buffalu slibuje zajímavý pohled nejen na největší světové talenty, ale také na české naděje. Do popředí se dostávají především mladí brankáři, zároveň však hokejový svět sleduje rušné dění na přestupovém trhu. Několik velkých výměn už proběhlo a další mohou následovat v nejbližších dnech.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama