Více
  13.2 C
  Czech
  Pondělí, 26 září, 2022

  Tänak ovládl Finskou rallye, blízko titulu je suverénní Rovanperä

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Potřetí v kariéře ovládl Finskou rallye estonský pilot Ott Tänak z týmu Hyundai. Druhý skončil Kalle Rovanperä, který se díky tomu opět přiblížil titulu mistra světa.

  Klíčový náskok získal vítězný Estonec Tänak už v páteční úvodní etapě, ve které musel Rovanperä jako lídr průběžného pořadí vyrazit na trať jako první a zároveň ji dalším jezdcům čistil. Nabral kvůli tomu ztrátu, kterou postupně stahoval, ale nakonec svou úvodní výhru na domácí rallye Fin nezapsal.

  Byl to pěkný víkend. Samozřejmě bych rád doma vyhrál, ale vzhledem k tomu, že jsme v pátek otevírali trať, tak to bylo docela dobré. Zabojovali jsme a dostali jsme se docela blízko, takže myslím, že můžeme být pyšní. Mohl jsem jet ještě rychleji, ale nechtěl jsem podstupovat nesmyslné riziko. Otta prostě nešlo dostihnout,“ zhodnotil Rovanperä.

  Naopak čtyřiatřicetiletý Tänak si získaný náskok zkušeně pohlídal a přidal do své sbírky triumfů ve Finsku další. Ty předchozí zapsal v letech 2018 a 2019. Pro pilota Hyundaie to bylo druhé vítězství v sezoně a zároveň se posunul i na druhou příčku v průběžném pořadí. Odsunul za sebe o bod týmového kolegu Thierryho Neuvillea z Belgie, který ve Finsku dojel pátý.

  Kluci z Toyoty mi dali v pátek naději a my jsme vycítili šanci. Od té doby jsme jeli naplno,“ naznačil Tänak, pro kterého to bylo celkově šestnácté prvenství v kariéře. Jeho tým Hyundai slavil ve Finsku poprvé.

  Třetí dojel další Fin Esapekka Lappi, který v předposlední měřené zkoušce havaroval a poškodil svůj vůz. Závěrečných 11 kilometrů tak odjel bez předního skla a také části střechy. Proti nepříjemnému větru se tak chránil v lyžařských brýlích.

  Do cíle dojeli oba čeští jezdci. Martin Prokop skončil osmnáctý, Jan Černý byl o dvě místa za ním. „Bylo to krásné svezení a je neuvěřitelné, jak se jede rychle a jak auta fungují. Na velký výsledek to samozřejmě nebylo, ale byl to každopádně krásný zážitek,“ popsal Prokop na svém facebookovém profilu.

  Mistrovství světa suverénně vede Rovanperä, který si pět závodů před koncem hýčká náskok 94 bodů. Už za dva týdny v Belgii, kde se jede tradiční asfaltová Ypres rally, tak může slavit mistrovský titul. Za vítězství v závodě je možné získat maximálně 30 bodů, a tak by byl velký šok, pokud by Rovanperä o titul přišel.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS