Více
  14 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Tah s motorem Hamiltonovi nevyšel. Verstappen se vrací do čela, v Turecku vyhrál Bottas

  O víkendu se jela Velká cena Turecka vozů formule 1. Už před samotným startem se řešila řada věcí v čele s výměnou motoru, která posunula o 10 pozic dozadu Lewise Hamiltona. Tah Britovi vůbec nevyšel, dojel až pátý a čelo pořadí šampionátu musel přepustit svému rivalovi Maxi Verstappenovi.

  Na trati v Turecku se o víkendu jela Velká cena. Jezdci formule 1 se ale museli i tentokrát poprat s nepříznivými podmínkami. Tzv. mokrý závod nakonec vyšel Valtterimu Bottasovi z Mercedesu. Pilot, který po sezoně odchází do Alfy Romeo, letos vyhrál poprvé.

  „Už je to nějaký čas, co jsem naposledy vyhrál, takže to chutná skvěle. Z mé strany to byl jeden z nejlepších závodů, které jsem kdy odjel. Kromě jednoho smyku jsem měl vše pod kontrolou. Jsem rád, že jsem měl také jednou hladký závod,“ řekl po triumfu Fin.

  Spoustu se toho ale událo i za ním. Před Velkou cenou se rozhodl pro výměnu motoru Lewis Hamilton, který útočí na osmý titul v kariéře. Vloni v Turecku slavil vyrovnání rekordu a zvedal nad hlavu pohár, teď mu ale závod vůbec nevyšel.

  Špatná výměna kol

  Hamilton dostal penalizaci 10 míst na startu a startoval až jedenáctý. Na mokré trati se ale dokázal prodrat až na třetí místo. Pak ale selhala i taktika s výměnou pneumatik a Brit se propadl. Nakonec dojel na páté příčce a po závodě se zlobil.

  „Mám pocit, že jsem měl zůstat na trati. Jsem frustrovaný sám ze sebe, že jsem se neřídil svými pocity. Když totiž zajedete sedm kol před cílem, nemáte čas projít fází drolení přechodných pneumatik na usychající trati. V té klouzací fázi jsem ztratil skoro víc pozic. Je to frustrující, ale tak to je,“ smutnil úřadující šampion.

  Kromě zpackaného závodu ho mrzí i to, že ztratil vedoucí pozici v šampionátu. Na tu se vrátil holandský talent Max Verstappen, který v Turecku dojel druhý. Žebříček teď vede o 6 bodů a je jasné, že závěr seriálu bude velice zajímavý.

  „Celý rok je to vyrovnané a je mi jasné, že nás v příštím závodě v Austinu čeká s Mercedesem další těsný souboj. Musíme pokračovat v tom, co děláme, dál se zlepšovat a uvidíme, kde na konci sezony budeme,“ pronesl Verstappen.

  Další závod se jede 24. října v Austinu.

  Velká cena Turecka vozů formule 1:

  • 1. Bottas (Fin./Mercedes) 1:31:04,103, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -14,584, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -33,471, 4. Leclerc (Mon./Ferrari) -37,814, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -41,812

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.