16.3 C
    Sobota 27. července 2024

Švédové poznali český kombajn. Řídil ho Lukáš Sedlák

Švédská dominance se zhroutila. Česko postupuje do finále mistrovství světa. Žlutý tým na letošním mistrovství světa v hokeji neinkasoval v první třetině ani jednou a nikdy neprohrával. Navíc nikdy nedostal více než dva góly v jednom zápase. Všechny tyto úspěchy ale skončily porážkou s Českem a Švédové si teď zahrají pouze o bronz.

Kdokoli by před zápasem tvrdil, že by Češi mohli nastřílet Švédům 7 gólů, pravděpodobně by ho měli ostatní za blázna. Přesto se nemožné stalo skutečností. Diváci v narvané O2 aréně mohli sledovat špičkový hokej, kde se zpravidla pouze trestají chyby. Češi jich ztrestali hned 7 a jedou si tak po dlouhých 14 letech přičichnout k možnému zlatému ocenění. Po dnešku by se mohlo stavět hned několik soch. Zapomenout by se ovšem nemělo na trenéra Rulíka. Pod jeho taktovkou se Český tým rozhodně neztratí.

Gólová bilance

Nečas s gólem a třemi asistencemi a Kubalík s dvěma góly a jednou asistencí sice táhli český útok, o šílenství v celé pražské O2 Areně, možná i v celé zemi, se ale postaraly dva góly Lukáše Sedláka ve třetí třetině. Sedlák vstřelil obě branky z úniku stejným blafákem z forehandu na backhand a publikum oba góly bouřlivě oslavilo. Třetí gól do prázdné branky v poslední minutě mu sice kvůli postavení Červenky sudí neuznali, ale to už nic nezměnilo na české euforii. Hattrick by sice Sedlákovi slušel, i tak si ale dneska může jít lehnout s úsměvem na rtech.

Ostravsko-pražská dvojice rozdrtila vlastní rekord

Vyprodaná O2 Arena během tohoto semifinále pomohla vytvořit nový rekord návštěvnosti turnaje, když překonala předchozí maximum 741 690 diváků, které také držela Česká republika v roce 2015.

První třetina nabídla čtyři góly v prvních deseti minutách

Švédskou sérii gólových startů do zápasu prodloužil Marcus Johansson, který už ve 3. minutě poslal Švédsko do vedení 1:0. Po české ztrátě v útočném pásmu Johansson nabral puk a projel až k mezikruží, odkud rychlou střelou překonal Lukáše Dostála. Byl to jeho pátý gól a desátý bod na turnaji. Jak jsme řekli, v hokeji na takovéto úrovni už se pouze trestají chyby. Záleží, kdo jich udělá méně.

O čtyři minuty později domácí publikum ožilo, když český tým srovnal stav. Nečas vypálil jedovatou ránu od modré čáry, kterou sice Gustavsson vyrazil, ale na dorážku Kubalíka už nestačil.

Srovnaný stav ale trval jen krátce, protože o 20 sekund později znovu udeřil Marcus Pettersson, jehož střelu tečoval do branky český obránce. Česko ale opět rychle odpovědělo gólem Davida Kampfa, který využil přihrávky Nečase a jeho střelu tečovanou Švédem poslal za záda Gustavssona.

Druhá třetina

Dalších 20 minut výrazně pomohlo domácí psychice, když český kombajn semlel švédský tým a zajistil si tříbodový náskok. O vedení 5:2 se postaral Ondřej Kaše gólem v 6. minutě druhé třetiny a poté Nečas svou první brankou na turnaji po rychlé střele z buly. Druhý gól v zápase Kubalíka znamenal stav 5:2 pro Česko a donutil švédského trenéra Sama Hallama ke změně gólmana. Samuela Ersson tak nahradil Filipa Gustavssona, který dostal pět gólů ze 17 střel. Švédové se ale nevzdali bez boje, a ještě ve druhé třetině během přesilovky snížili zásluhou Joela Erikssona Eka.

Sedlákův závěr

O neskutečný český finiš se postaral Lukáš Sedlák, který zvýšil ve třetí třetině stav na 7:3. Dvěma úniky s identickou koncovkou vytrestal švédského brankáře. Poslední gól do prázdné brány ale sudí neuznali, a tak se debakl 8:3 nekonal. Fanoušci tak přišli zbytečně o kšiltovky, kterými oslavili Sedlákům hattrick.

Praha se těší na neděli

Český tým si po dlouhé době jede pro zlatou medaili, minimálně se o ni bude snažit. S formacemi, jaké má trenér Rulík k dispozici, dávají lidé českému lvu nemalé šance. Nezbývá než čekat a fandit. Hokej přeci jen nemá logiku a stát se může cokoli.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.