AtletikaStrhující atmosféra mezi kapkami deště a několik rekordů. Půlmaraton v Ústí se...

Strhující atmosféra mezi kapkami deště a několik rekordů. Půlmaraton v Ústí se povedl

Nejúspěšnějším běžcem mezi muži se stal Němec Sebastian Hendel, ženám kralovala Ukrajinka Valeriia Zinenko. Rovinatá, rychlá trať oběma vítězům navzdory chladnému počasí, dešťovým přeháňkám a větru přinesla rekordy. Hendel překonal na ústeckém závodu evropský traťový rekord, Zinenko dosáhla svého osobního maxima. „Doufal jsem ve vítězství a běželo se mi výborně, byl to skvělý závod s úžasnými fanoušky a i počasí nakonec bylo lepší, než ráno vypadalo,“ zářil po protnutí cílové pásky Sebastian Hendel. „Za tři týdny se chystám na Maraton v Mnichově a dnes jsem si potvrdil, že jsem dobře připraven,“ dodal spokojený šampión. Z nového osobního rekordu se radovala i Valeriia Zinenko: „Závodu jsem dala maximum, jsem vyčerpaná, ale šťastná.“

12. ročník závodu Mattoni 1/2 Maraton Ústí nad Labem, jemuž se kvůli rychlé, rovinaté trati přezdívá „Ferrari mezi závody“, odstartoval v 15 hodin z Mírového náměstí, a na jedenadvacetikilometrovou trať vedoucí mimo jiné místní chemičkou a podél řeky Labe s výhledem na hrad Střekov se vydalo téměř 2200 běžců. Vítěznému Hendelovi, který cílovou pásku proťal v nejlepším čase 1:02:52, byl velkým konkurentem druhý Vitaliy Shafar z Ukrajiny. Ten s časem 1.03:01 zaběhl svůj osobní rekord: „Byl to úžasný závod, vyhovovalo mi počasí, trať byla příjemná, diváci skvělí,“ usmíval se stříbrný medailista a dodal: „V listopadu mě čeká marathon v Koreji a dnes se mi běželo opravdu dobře, tento půlmaraton pro mě byl nejen skvělým tréninkem na další závody, ale především také úžasným zážitkem.“ Na třetím místě doběhl Rumun Stefan Iulius Gavril (1:04:17).

Prvním Čechem v cíli byl Jakub Zemaník, který si s rovinatou tratí poradil v čase 1:06.41. „Běželo se mi docela dobře, byl to stabilní výkon, ale rušil mě vítr, věřím, že bez něj by byl výsledek ještě lepší,“ řekl Zemaník, následovaný dalším velkým favoritem Vítem Pavlištou (1:08:16). Trojici nejrychlejších Čechů doplnil s časem 1:08:38 Petr Pechek. 

Největší hvězdou mezi ženami byla Kristiina Mäki. Ta v Ústí nad Labem absolvovala svůj vůbec první půlmaraton v životě za 1:13:57 do cíle doběhla jako nejlepší Češka a zároveň hned druhá za vítěznou Zinenkovou (1:10:55). „Přijetí publikem bylo neuvěřitelné a závod měl fantastickou atmosféru. Běželo se mi výborně, vadil mi snad jen protivítr, ale i tak jsem zvládla o víc než minutu lepší čas, než v jaký jsem doufala. Těším se, že se někdy v budoucnu na trať půlmaratonu vrátím,“ neskrývala nadšení slavná Češka. Celkovou třetí příčku mezi ženami obsadila Gabriela Veigertová (1.16:10).

Tradiční součástí sportovního svátku v Ústí nad Labem byl také Spolchemie Český pohár v para cyklistice, který se koná pod hlavičkou Českého svazu cyklistiky a jenž z Mírového náměstí odstartoval ve 13 hodin. Letos poprvé byla na programu také nová kategorie – tricyklistika. Všichni handbikeři a tricyklisé se vydali na půlmaratonskou trať a mohli si tak užít stejnou atmosféru závodu jako elitní atleti.

Nejčtenější tento týden

Fantastická Seemanová má zlato a nový rekord mistrovství Evropy

Barbora Seemanová znovu kraluje Evropě. Česká plavkyně získala v Paříži třetí evropské zlato na 200 metrů volný způsob a předvedla nejlepší závod své kariéry. Časem 1:54,38 výrazně překonala vlastní český rekord a zároveň stanovila nový rekord evropských šampionátů.

Rangers schytali další ránu. Z Evropské ligy je vyřadila Jagiellonia, fanoušci tým vypískali

Trápení Rangers pod novým trenérem Derekem McInnesem pokračuje. Skotský celek doma pouze remizoval s Jagiellonií Białystok 1:1 a po celkové porážce 2:3 se loučí s kvalifikací Evropské ligy. Fanoušci na Ibroxu dali po závěrečném hvizdu svou nespokojenost hlasitě najevo.

Los Angeles Lakers mění majitele za rekordních 12,5 miliardy dolarů. Klub kupují Josh Kushner a Bob Iger

Los Angeles Lakers čeká další zásadní změna. Jeden z nejslavnějších basketbalových klubů světa mají za rekordních 12,5 miliardy dolarů koupit podnikatel Josh Kushner, bratr zetě Donalda Trumpa, a bývalý šéf Disney Bob Iger. Pokud transakci schválí vedení NBA, půjde o historicky nejdražší prodej sportovní organizace.

Manuel zvládla semifinále a v Birminghamu zabojuje o evropskou medaili

Lurdes Gloria Manuel potvrdila roli jedné z největších českých nadějí na mistrovství Evropy v Birminghamu. Jednadvacetiletá čtvrtkařka doběhla ve svém semifinále druhá v čase 49,81 sekundy a zajistila si přímý postup. V sobotním finále chce zaútočit na medaili. Kvůli druhému místu sice nedostane ideální dráhu, sama v tom ale velký problém nevidí.

Seemanová i Knedla překonali české rekordy a zazářili v Paříži

Čeští plavci pokračují na mistrovství Evropy v Paříži ve výborných výkonech. Barbora Seemanová překonala český rekord na 100 metrů motýlek a třetím časem prošla do semifinále. Večer do něj ale nenastoupí, protože dá přednost finále své hlavní disciplíny na 200 metrů volný způsob. Národní maximum posunul také znakař Miroslav Knedla.

Český brankář Montrealu zaujal legendu NHL. Carey Price chválí Dobeše

Jakub Dobeš na sebe v Montrealu výrazně upozornil a uznání si vysloužil i od jednoho z nejslavnějších brankářů klubové historie. Carey Price vyzdvihl především sebevědomí a soutěživost českého gólmana. Právě tyto vlastnosti mu podle něj mohou pomoci v dalším boji o pevnou pozici v brankovišti Canadiens.

Cadillac po půlce premiérové sezony mění šéfa. Lowdon dostal padáka, tým přebírá bývalý muž Alpine

Premiérová sezona Cadillacu ve Formuli 1 přináší první velký personální otřes. Stáj překvapivě odvolala šéfa týmu Graemea Lowdona, který celý projekt připravoval na vstup do šampionátu. Jeho místo okamžitě přebírá zkušený Marcin Budkowski. Cadillac změnu označil za plánovaný přechod ve vedení, okolnosti Lowdonova konce ale ukazují na poněkud dramatičtější rozchod.

Elena Rybakina znovu otočila téměř ztracený zápas. Po Osace vyřadila i Gauff a zahraje si o titul

Elena Rybakina předvádí na Canadian Open mimořádnou odolnost. Po dramatickém čtvrtfinálovém obratu proti Naomi Osace zvládla otočit také semifinále s Coco Gauff. Světová dvojka zvítězila 5:7, 6:2 a 6:2 a v Torontu si poprvé v kariéře zahraje finále. V něm ji čeká Iga Swiatek.

Siniaková pokračuje v parádní jízdě a v Torontu si zahraje o titul

Kateřina Siniaková dál potvrzuje své kvality ve čtyřhře. Světová jednička postoupila společně s Shuai Zhang do finále turnaje v Torontu. V semifinále si poradily s dvojicí Tereza Mihalíková a Olivia Nicholls 6:1, 7:5. Česká tenistka tak může získat už 38. deblový titul v kariéře.

PSG obhájilo Superpohár UEFA, Aston Villu sestřelil Doué

Fotbalisté Paris Saint Germain dál sbírají trofeje. V Salcburku porazili Aston Villu 2:1 a podruhé za sebou ovládli Superpohár UEFA. Chviča Kvaracchelija otevřel skóre, sedmnáctiletý Brian Madjo ještě před přestávkou vyrovnal. O vítězství úřadujícího šampiona Ligy mistrů nakonec rozhodl Désiré Doué.

Čejkovi unikla medaile o 48 setin, Seemanová ovládla semifinále dvoustovky

Čeští plavci se na mistrovství Evropy v Paříži znovu výrazně připomněli. Jan Čejka obsadil ve finále závodu na 200 metrů znak páté místo a od bronzu ho dělilo 48 setin sekundy. Barbora Seemanová naopak jasně ovládla semifinále kraulařské dvoustovky. Ve čtvrtek tak může zaútočit na obhajobu evropského titulu.

Messi po smrti otce pochybuje o pokračování kariéry

Lionel Messi prožívá jedno z nejtěžších období svého života. Po smrti otce Jorgeho zveřejnil emotivní dopis, ve kterém se s dlouholetou oporou rozloučil. Devětatřicetiletý Argentinec zároveň připustil, že nyní pochybuje o své další fotbalové kariéře.

Max Verstappen zkritizoval novou F1, vedení mu odpovědělo. Domenicali připomněl, že sport je větší než kterýkoliv jezdec

Nová technická pravidla Formule 1 dál rozdělují paddock. Mezi jejich nejhlasitější kritiky patří Max Verstappen, kterému vadí především charakter závodění a výraznější role elektrické energie. Šéf F1 Stefano Domenicali jeho názor respektuje, zároveň ale zdůraznil, že budoucnost šampionátu nemůže stát na jediném jezdci.

Gian van Veen dorazil na Nový Zéland bez šipek. Před turnajem prosí aerolinky o pomoc

Gian van Veen má před startem New Zealand Darts Masters nečekané starosti. Zatímco nizozemský šipkař už dorazil do Aucklandu, jeho zavazadla zůstala tisíce kilometrů daleko v Paříži. Nová světová dvojka se proto obrátila přímo na aerolinky a žádá o rychlou pomoc.

Menšík na Sheltona nestačil a v Montrealu končí ve čtvrtfinále

Jakub Menšík se na turnaji Masters v Montrealu mezi nejlepší čtyři nedostal. Český tenista ve čtvrtfinále narazil na výborně hrajícího Bena Sheltona a za 73 minut prohrál 3:6, 1:6. Americký obhájce titulu předvedl téměř bezchybný výkon a Menšíkovi nenabídl jediný brejkbol.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama