EURO 2021Stará písnička, píšou na Ostrovech. Po finále EURA se řeší rasismus, kouč...

Stará písnička, píšou na Ostrovech. Po finále EURA se řeší rasismus, kouč i fanoušci

A je to tu zase. Anglická fotbalová reprezentace znovu nedokázala famózní tažení evropským šampionátem dotáhnout do zdárného konce. Londýn a celou Anglii ovládl smutek, který se projevuje mnohými způsoby. Na hlavu kouče se snáší kritika, fanoušci vyváděli ve městech a uráželi hráče.

Albion ovládl v roce 1966 mistrovství světa, to je ale z pohledu úspěchů všechno. Tehdy se Angličané radovali z triumfu po gólu, který svět asi nikdy neviděl. A Bůh fotbalu to Anglii splácí až doteď. Mistři Evropy? Takové slovní spojení na Ostrovech nikdo nezná.

A nezmění se to ani po letošním EURU. Fotbalisté Anglie disponují skvělými hráči a na letošním mistrovství obdrželi v základní hrací době a prodloužení pouhé 2 góly. Ani to ale k titulu nestačí. „Zachraň nás Roberto,“ psali noviny ve Skotsku. A kouč Itálie jim přání splnil.

Itálii fandila celá Evropa. Tedy až na Anglii, jejíž fanoušci patří mezi nejnenáviděnější na kontinentu. Choré popěvky, bučení při hymně, laser v očích gólmana Dánů, agresivita. Text hojně zpívané písně zní „Football’s Coming Home.“ Letos se ale fotbal domů ještě určitě nevrátí.

Stará písnička!

Anglické noviny si často neberou servítky, v tuhle chvíli ale drží s fotbalisty Anglie. Penaltová loterie jim nevyšla podle plánu, což samozřejmě všichni vnímají. „Už zase se hraje stará známá písnička, Itálie párty ukončila,“ píše deník BBC.

Kritiku musí přijmout hlavně kouč Southgate. Před finále se mluvilo o tom, že by mohl být v případě úspěchu pasován královnou Alžbětou II. do rytířského stavu, to má teď ale v hlavně jen málokdo. Byl to on, kdo rozhodl o exekutorech.

„Jde to celé za mnou,“ hlesl do mikrofonů BBC Southgate. Penalty a kouč Anglie, to je kapitola sama pro sebe. Na ME v roce 1996 sahala Anglie po úspěchu, jenomže právě Southgate v semifinále proti Německu zahodil pokutový kop a domácí výběr na turnaji skončil.

Teď se historie opakovala. Částečným viníkem je trenér i letos, na penalty totiž poslal nerozehrané a nezkušené hráče, kteří penaltou pohrdli. „Rozhodl jsem se nasadit tyhle střelce na základě jejich výkonů na tréninku,“ hájil své svěřence.

Trio neúspěšných „šutérů“ terčem rasismu

V Anglii je tohle stará známá věc. Když se nedaří, hodí se vina na fotbalisty tmavší pleti, kteří to pak schytávají na sociálních sítích. Z ligového ročníku už několik případů známe, teď musejí snášet rasistické urážky fotbalisté po finále EURA.

A to celkem tři. Saka z Arsenalu, Rashford z United a jeho nový týmový kolega Sancho. Trojice nešťastníků musí číst nenávistné zprávy a komentáře na Instagramu, o čemž si své myslí i premiér Boris Johnson.

„Tenhle anglický tým si zaslouží chválu a chování hodné hrdinů, nikoli rasismus na sociálních médiích,“ supí Johnson. „Ti, kdo jsou tohle děsivé zneužívání zodpovědní, by se za sebe měli stydět,“ dodává.

Řádění v ulicích

U fanoušků ještě chvilku zůstaneme. V médiích probíhá na tohle téma sáhodlouhá diskuse a důvodů je hned až, až. Do Wemlbey se dostalo něco kolem 68 tisíc diváků, někteří si ale našli cestu na stadion vlastní. Bez lístku prošli někteří kolem ochranky a zabrali místa pro vozíčkáře.

To ještě takové problém není, další scenérie už ale tohle vyjádření nesplňuje. Už před výkopem finále EURA vtrhli někteří „fans“ do prostoru u stadionu a začali se mlátit s ochrankou. Kolem létaly lahve od piva i pyrotechnika, což neuniklo pozornosti policie.

„Během dne jsme provedli 49 zatčení kvůli různým prohřeškům,“ prozradila metropolitní policie. A po zápase se dělo to samé. Frustrace se projevila v řadě šarvátek a citových výlevů. Druhá strana mistrovství Evropy je hodně stinná.

Na výsledku to ale nic nemění. Anglie si musí na úspěch na mezinárodní scéně počkat ještě alespoň další rok. Štěstí zkusí na MS v roce 2022 v Kataru.

Nejčtenější tento týden

Pohádka pokračuje! Arthur Fery senzačně postoupil do semifinále Wimbledonu

Britský tenista Arthur Fery dál přepisuje historii Wimbledonu. Třiadvacetiletý držitel divoké karty vyřadil Itala Flavia Cobolliho a jako první britský hráč s divokou kartou v otevřené éře postoupil do semifinále grandslamového turnaje.

Linda Nosková sní o wimbledonském triumfu po vzoru Petry Kvitové

Linda Nosková prožívá životní turnaj. Po premiérovém postupu do semifinále Wimbledonu mluvila o inspiraci Petrou Kvitovou, o nečekaném ranním rituálu i o přání zahrát si historické české finále s Karolínou Muchovou. Už ve čtvrtek navíc poprvé nastoupí na slavném centrálním kurtu.

Tadej Pogačar přišel o žlutý trikot. Pekelné vedro zamíchalo pořadím na Tour de France

Čtvrtá etapa Tour de France nabídla nejen vítězství Madse Pedersena, ale také výrazný zvrat v celkovém pořadí. Obhájce titulu Tadej Pogačar přišel v extrémním vedru o žlutý trikot, který nově oblékne norský cyklista Torstein Træen. Závodníci se navíc museli vypořádat s teplotami atakujícími čtyřicet stupňů Celsia.

Djokovič po pětihodinové bitvě postoupil do semifinále Wimbledonu

Novak Djokovic zvládl jeden z nejtěžších zápasů své kariéry a po více než pěti hodinách porazil Felixe Augera Aliassimeho. Sedminásobný šampion Wimbledonu zvítězil 7:6, 3:6, 6:3, 6:7 a 7:6 a v semifinále vyzve obhájce titulu Jannika Sinnera.

Pogačar ovládl třetí etapu Tour de France a oblékl žlutý trikot

Obhájce loňského triumfu Tadej Pogačar vyhrál třetí etapu Tour de France a poprvé v letošním ročníku se dostal do čela průběžného pořadí. Ve stoupání do cíle soupeřům ujel krátkým, ale drtivým nástupem. Závod navíc výrazně ovlivnily extrémní vedra a rozsáhlé lesní požáry na jihu Francie.

„Mám toho dost.“ Max Verstappen po dalším selhání ostře kritizoval Red Bull

Max Verstappen po Velké ceně Velké Británie nešetřil kritikou vlastního týmu. Čtyřnásobný mistr světa označil technickou závadu svého monopostu za nebezpečnou a přiznal, že už má opakujících se problémů plné zuby. Podle něj může podobná porucha v rychlých zatáčkách skončit vážnou nehodou.

Leclerc v Silverstonu ukončil téměř dvouleté čekání na vítězství

Charles Leclerc ovládl Velkou cenu Británie a připsal si první triumf ve formuli 1 od října 2024. Jezdec Ferrari využil skvělý start, udržel vedení po většinu závodu a v cíli slavil před Georgem Russellem a týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem. Dramatický průběh ovlivnily technické potíže Kimiho Antonelliho i závěr za safety carem.

Lesní požáry změní Tour de France. Třetí etapa se pojede bez diváků

Pořadatelé Tour de France museli kvůli rozsáhlému lesnímu požáru na jihu Francie přijmout bezprecedentní opatření. Třetí etapa se sice pojede podle plánu, diváci ale nedostanou povolení postavit se podél trati ani fandit v cíli.

Muchová zvládla české derby a ve Wimbledonu je ve čtvrtfinále

Karolína Muchová vyhrála jedno z největších českých derby letošního Wimbledonu. V osmifinále porazila Barboru Krejčíkovou 7:5, 5:7, 6:3 a po bitvě dlouhé dvě hodiny a 45 minut postoupila do čtvrtfinále. Předloňská šampionka turnaje sice ve druhém setu předvedla velký návrat, ale Muchová se z nepříjemného výpadku rychle oklepala.

Čeští volejbalisté do 22 let vyhráli mistrovství Evropy

Čeští mladí volejbalisté dosáhli na největší úspěch své generace. Ve finále evropského šampionátu v portugalské Albufeiře porazili Polsko 3:1 na sety a poprvé v historii ovládli mistrovství Evropy do 22 let. Po vyrovnaném průběhu rozhodli ve svůj prospěch především skvělým závěrem zápasu.

Antonelli odstartuje do Velké ceny Británie z pole position

Andrea Kimi Antonelli má za sebou mimořádně povedený víkend v Silverstonu. Devatenáctiletý pilot Mercedesu nejprve ovládl sobotní sprint a následně vyhrál i kvalifikaci na dnešní Velkou cenu Británie. Do první řady se vedle něj postaví Charles Leclerc, hned za nimi odstartují Lewis Hamilton a George Russell.

Bartůňková bere Wimbledon jako velký krok dopředu

Nikola Bartůňková opustila Wimbledon ve třetím kole, ale z Londýna neodjíždí se sklopenou hlavou. Dvacetiletá česká tenistka podlehla Barboře Krejčíkové 3:6, 5:7, přesto svůj první start v hlavní soutěži dospělých na travnatém grandslamu hodnotila velmi pozitivně.

Wimbledon nabídne ostré osmifinále. Aryna Sabalenka vyzve rozjetou Osaku

Centrální kurt ve Wimbledonu se může těšit na jeden z nejatraktivnějších zápasů letošního turnaje. Světová jednička Aryna Sabalenka zvládla souboj s Lotyškou Jelenou Ostapenko a v osmifinále narazí na čtyřnásobnou grandslamovou šampionku Naomi Osaku, která zatím na travnatých dvorcích září.

Klopp je připraven převzít Německo

Jürgen Klopp se může vrátit k trenérské práci v nejviditelnější možné roli. Bývalý kouč Liverpoolu a Dortmundu potvrdil, že jedná s Německým fotbalovým svazem o převzetí reprezentace. Národní tým hledá nového trenéra po rezignaci Juliana Nagelsmanna, který skončil po neúspěchu na mistrovství světa.

Hamilton ovládl jediný trénink v Silverstonu

Lewis Hamilton zajel nejrychlejší čas jediného volného tréninku před Velkou cenou Británie formule 1. Na domácí trati porazil vedoucího muže šampionátu Kimiho Antonelliho a naznačil, že Ferrari může o víkendu bojovat o přední příčky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama