Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Stačí provázek a vítr. Oblíbené pouštění draků se řadí mezi profesionální sporty

  Pokud vás jako malé děti bavilo chodit o větrných dnech ven a pouštět draky, pak je tento článek přesně pro vás. Pouštění draků se totiž zapsalo mezi profesionální sporty a může v něm soutěžit úplně každý.

  Radovánky během větrného počasí s drakem na provázku. Scénář, který mnozí lidé zažívají se svými ratolestmi celkem často. Pro lidi, co nevědí, se drak skládá z malé dřevěné konstrukce, která je potažena pružným materiálem a na konci je dlouhý provázek, který umožňuje majitelům draka správnou koordinaci. Dříve se na draky používal klasický bavlněný provázek, v dnešních soutěžích už vidíme pouze nylonové nitě.

  Nikdo přesně neví, kdo, jak a kdy byl první vynálezce draka. Studie z různých zdrojů ukazují, že draka používali jako první Číňané, přibližně před 2 800 lety. Dříve se draci používali na podávání zpráv, vydávání signálů nebo měření vzdálenosti.

  Draci jako profesionální sport

  Stejně jako jiné profesionální sporty i pouštění draků zahrnuje bodové ohodnocení, soutěže a šampiony. Hráči obvykle trénují sami a podle jejich klubů jsou také přerozdělovány platy. Například v Thajsku je pouštění draků již tradiční profesionální sport. V ostatních zemích jako je Čína, Vietnam a Indonésie je zatím tento sport na pomezí koníčku a profesionálního sportu.

  Létání draků je zapsáno pod různými organizacemi v různých částech světa. Patří mezi ně Americká asociace dračích letců, italská Stack Italia, FLD ev Germany v Německu, Stack UK z Velké Británie a FFVL ve Francii. Zajímavá je hlavně Americká asociace dračích letců, který čítá až 3 270 členů.

  Aby byla pravidla létání draků standardizována, byl dokonce založen Mezinárodní výbor pravidel. První sněm se konal v roce 1996 a podílely se na něm All-Japanese Sport Kite Association a Americká asociace dračích letců. V dubnu v roce 2018 se ve Francii konalo mistrovství světa v létání draků. Další akce se měla konat v roce 2020, ale musela být kvůli pandemii zrušena.

  Draci se rozdělují do tří kategorií, velcí drací, střední a malí. Pořadatelé si moc přejí, aby se tento sport jednou objevil na olympijských hrách. Už v roce 1900 na hrách v Paříži k lehkému pokroku došlo a draci se na akci objevili, tehdy se ale ještě nejednalo o oficiální sport.

  Proto si na tuhle přehlídku těch nejkrásnějších draků na olympiádě budeme muset ještě chvíli počkat.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.