Více
  10.5 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Snaha o rovnoprávnost nabírá na síle. Skokanky budou mít své vlastní Turné čtyř můstků

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ženy ve sportu a jejich snaha dostat se na úroveň rovné té mužské se v mnoha případech s úspěchem nepotkává, v případě skokanek na lyžích ale ano. Od příštího roku zřejmě budou mít ženy vlastní závody v letech na lyžích, k tomu se navíc vedení Mezinárodní lyžařské federace rozhodlo také pro pořádání Turné čtyř můstků.

  Téma rovnoprávnosti ženského sportu s tím mužským je v současném světe hojně probírané. Podobné platy, podobné příležitosti, podobné akce. Co se týče skokanek na lyžích, od nového roku se dají čekat velké změny. Počínaje lety na lyžích, které nejspíš čeká premiéra v březnu, a konče Turné čtyř můstků.

  Skokanky volají po změnách už nějaký pátek, vyslyšené ale budou až v příštím roce. Před pár týdny přišlo vedení Mezinárodní lyžařské federace, zkráceně FIS, s plánem na pořádání letů na lyžích. Konat by se měly v Norsku a bude se jich moct účastnit jen 15 vybraných závodnic, kterým už bylo 18 let.

  Turné čtyř můstků v ženském podání

  To ale zdaleka není vše. Počínaje ročníkem 2022/2023 je v plánu také ženské provedení slavného Turné čtyř můstků. Muži skáčou ve dvou lyžařských střediscích v Rakousku a dvou v Německu už od padesátých let minulého století, ženy čeká velká premiéra. Podobně jako u letů ale oproti mužům musí skokanky skousnout změny.

  Pokud vše projde v hlasování federace, ženy budou začínat v Garmisch-Partenkirchenu, na Nový rok se pak přesunou do Oberstdorfu. Pořadí tak bude opačné, než jak tomu bývá zvykem u skokanů. Jasná zatím nejsou ani dějiště závodů v Rakousku, kde se skáče v Innsbrucku a Bischofshofenu. Mluví se třeba o Villachu nebo Hinzenbachu.

  „Nevidím žádný problém, který by bránil uspořádání Turné čtyř můstků i pro ženy,“ nechala se před časem slyšet německá skokanka Katharina Althausová. Právě jiné pořadí i destinace jí ale vadí. „Samozřejmě bychom si přály, abychom měly závody na stejných místech jako muži. Jinak by to přece nebylo opravdové Turné čtyř můstků,“ dodala stříbrná olympionička z Pchjongčchangu.

  Vše je zatím ve fázi uvažování a plánování, očekává se ale, že už v květnu by měly padnout oficiální verdikty. Pokud vše vyjde, ženy se mohou těšit na dvě velké skokanské akce.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS