HokejSlovensko se probudilo do snu. Hokejisté skolili Američany, v Pekingu si zahrají...

Slovensko se probudilo do snu. Hokejisté skolili Američany, v Pekingu si zahrají semifinále

Jako nebe a dudy působí počínání českých a slovenských hokejistů na olympijských hrách v Pekingu. Češi včera vypadli v osmifinále se Švýcarskem a s turnajem se loučí, naopak Slovensko slaví. Po Německu vyřadili hokejisté také Spojené státy americké a zahrají si semifinále. Celkově podruhé v historii.

Pokud českému hokeji odjíždí vlak, tomu slovenskému se blýská na skvělé časy. Výběr, který jen jednou v dějinách ovládl mistrovství světa a na olympijských hrách ještě cenný kov nezískal, má v Pekingu na dosah přepis historických kronik. Probil se totiž už do semifinále, přes Německo a USA.

Úvod to přitom ze strany Slováků nebyl vůbec ideální. Nejprve porážka s Finskem, pak dostali čtyřku od Švédska. Povedený byl až závěr skupiny, kdy slovenští hokejisté vyzráli na Lotyšsko. Všechno ale začalo až ve vyřazovací fázi, právě tam se Slovensko transformovalo v postrach.

Domů jelo Německo, následují Spojené státy

Slovensko rozjelo další fázi turnaje soubojem s Německem. Mnozí čekali vyrovnaný hokej, který by mohla rozhodnout třeba drobná chyba, nic takového ale k vidění vůbec nebylo. Reprezentační výběr našich východních sousedů smetl Němce jasným poměrem 4:0 a postoupil dál.

Tam už ale čekal o dost náročnější soupeř. Spojené státy americké se představily jako vítězové skupiny rovnou ve čtvrtfinále. Během své cesty dokázaly rozprášit Čínu, přehráli i Německo a Kanadu. Klopýtnutí se Slováky tak nepředpokládal ani ten největší pesimista.

Jenomže Slovensko si po dvou výhrách v řadě věřilo. „Jsme rozjetí a musíme to do zápasu přenést,“ hlásil slovenským médiím tahoun Cehlárik. A to se povedlo, Slovensko zdolalo USA po samostatných nájezdech a přibližuje se mílovými kroky k přepisu své hokejové historie.

Pod pěti kruhy hráli Slováci čtvrtfinále jen čtyřikrát a pouze dvakrát, včetně letošního, dokázali jít dál. Úspěch z roku 2010 a olympiády ve Vancouveru zopakovali teď v Pekingu. Na hrách v Kanadě prohráli s domácím kanadským výběrem, teď budou chtít jít ještě dál.

Olympijské hry – hokej muži, čtvrtfinále:

  • USA vs. Slovensko 2:3 po náj. (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1). Góly: 20. Abruzzese (Beniers, Kampfer), 29. Hentges (Perbix, Smith) – 12. Slafkovský (Čerešňák, Regenda), 60. Hrivík (Čajkovský, Hudáček), rozh. nájezd Cehlárik.

Nejčtenější tento týden

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.

Lehečka v Madridu přehrál Musettiho a jde do čtvrtfinále

Jiří Lehečka dál září na antukovém Masters v Madridu. Český tenista zvládl osmifinále proti Lorenzu Musetti, kterého porazil jasně 6:3 a 6:3. Na kurtu působil jistě, dobře servíroval a soupeře často tlačil agresivní hrou. Ve čtvrtfinále ho čeká Arthur Fils.

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.

Plíšková v Madridu prošla do čtvrtfinále

Karolína Plíšková pokračuje v Madridu ve výborné jízdě. Česká tenistka zvládla osmifinále proti Solaně Sierře a po výhře 6:4, 6:3 si zahraje o semifinále. Bývalá světová jednička zároveň výrazně posílí svou pozici v žebříčku a přiblíží se návratu do elitní stovky.

Drama i dominance v NBA play off, favorité jsou krok od postupu

Nedělní zápasy prvního kola NBA play off přinesly jasné vzkazy. Boston a San Antonio mají postup na dosah, Houston odmítl konec sezony a Toronto srovnalo krok s Clevelandem. Každá série nabídla jiný příběh, od defenzivních bitev po jednoznačné demolice.

Motor má nového kouče, tým přebírá Petrovický

Hokejisté Českých Budějovic vstoupí do nové extraligové sezony s novým trenérským štábem. Motor povede slovenský kouč Róbert Petrovický, který naposledy působil v Olomouci. Po jeho boku budou pracovat Valdemar Jiruš a David Vrbata. Klub tím uzavřel důležitou část změn po odchodu Ladislava Čiháka.

Těžká nehoda v belgické rally. Jos Verstappen vyvázl bez zranění, jeho vůz skončil na střeše

Dramatické okamžiky nabídla Rallye de Wallonie. Zkušený nizozemský jezdec a otec mistra Formule 1 Jos Verstappen havaroval ve vysoké rychlosti, jeho speciál se převrátil a narazil do stromu. Navzdory děsivým záběrům vyvázla posádka bez zranění.

Colorado slaví postup, Boston dělí od konce jediná porážka

Colorado zvládlo sérii s Los Angeles bez jediné porážky a po výhře 5:1 prošlo do druhého kola play off NHL. U triumfu nechyběl ani Martin Nečas, který asistoval u posledního gólu Nathana MacKinnona. Boston naopak doma tvrdě narazil, podlehl Buffalu 1:6 a v sérii prohrává 1:3 na zápasy.

Sebastian Sawe přepsal historii maratonu. V Londýně pokořil dvouhodinovou hranici

Londýnský maraton přepsal atletickou historii. Sabastian Sawe posunul hranici, o které se dlouho mluvilo jako o nedosažitelné. Výkon pod dvě hodiny byl roky považován za symbol absolutního limitu lidských možností. Teď už to neplatí.

Vladař chyboval a Flyers padli, Carolina už slaví postup

Philadelphia nezvládla první postupový mečbol a doma podlehla Pittsburghu. Český brankář Daniel Vladař inkasoval čtyři góly a jeden šel na jeho vrub. Flyers ale stále vedou sérii 3:1. Carolina naopak nezaváhala a jako první tým si zajistila místo ve druhém kole.

Souček po gólu za West Ham: Momentum je na naší straně. Kinský pomohl Tottenhamu nulou

Tomáš Souček pomohl West Hamu důležitou brankou k výhře 2:1 nad Evertonem a po zápase mluvil o obrovských emocích i klíčovém momentu sezony. Český záložník odehrál svůj 200. duel v Premier League a zároveň si upevnil postavení nejlepšího českého střelce v historii soutěže. Důležitý krok v boji o záchranu udělal i Tottenham, za který čisté konto vychytal Antonín Kinský.

Dosunmu zaskočil Denver životním výkonem. Jokič a Nuggets jsou v NBA krok od vyřazení

Denver s Nikolou Jokičem nezvládl ani druhý zápas v Minnesotě a po porážce 96:112 je v sérii na hraně vyřazení. Hlavní postavou večera byl Ayo Dosunmu, který jako náhradník explodoval 43 body a předvedl nejlepší střelecký výkon kariéry.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama